M

Μανόλια (Magnolia virginiana)

Η μανόλια είναι ασφαλές δέντρο για τα πτηνά. Προσοχή, οι καρποί της είναι τοξικόι. Αγγλικές ονομασίες: Sweetbay magnolia, merely sweetbay. Δέντρο και άνθος εξαιρετικής ομορφιάς, εύοσμο και φίνο, ένα ίσως από τα αρχαιότερα χρόνια αφού απολιθώματα της έχουν χρονολογηθεί εκατομμύρια χρόνια πριν.
Φοίβος Εννοείς δηλαδή αυτό που μένει όταν μαραθεί το άνθος; Να βάλουμε τον καρπό αν είναι έτσι στα τοξικά.
 
Ναι Μαρία, αυτό εννοώ.

Καρπός μανόλιας
 
maria p Όπως νομίζεις Μαρία. Εγώ σε μια αναζήτηση μου για να δώσω στα πουλιά το έβρισκα αλλού στα ασφαλή κι αλλού στα μη ασφαλή. Έτσι είπα να ρωτήσω τον άνθρωπο που γνωρίζω πως ίσως να ξέρει καλύτερα. Αυτός δεν δίνει καθόλου πλαστικά ή άλλου είδους παιχνίδια στα πουλιά του παρά μόνο φυσική ενασχόληση. Και μου απάντησε να μην δώσω καθώς είναι τοξικά. Πρατηρώντας τα κιόλας το έντονο κόοκινο χρώμα τους ίσως να προειδοποιεί. o_O
 
Φοίβος Αυτό είδα, δεν είχα προσέξει στην δική μας ότι κοκκινίζει έτσι στο τέλος ο καρπός. Σήμερα που το έψαξα και πάλι, δεν βρήκα καμιά αναφορά τοξικότητας και το έψαξα επισταμένως γιατί υπάρχει μια ποικιλία θαμνώδης η magnolia stellata και έλεγα μήπως γίνεται μπέρδεμα αλλά "έπεσα" πάνω σε μια αναφορά ενός κτηνίατρου που διευκρίνιζε ότι καμιά ποικιλία Μανόλιας δεν είναι τοξική (all species are safe έγραφε).
 
Στο φυσικό περιβάλλον έχουν παρατηρηθεί να τρώνε σπόρους μανώλιας αλλά εκεί είναι άλλη ιστορία καθώς μόνα τους ρυθμίζουν την αποβολή των τοξινών. Με προβλημάτισες και ξαναψάχνω. Κοίτα...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Παρομοίως συμβαίνει και με το αβοκάντο. ;)
 

Πληροφορίες

Album
Άλμπουμ ασφαλών φυτών και καρπών για πτηνά
Από
maria p
Δημιουργήθηκε
Θεάσεις
3.709
Σχόλια
12
Βαθμολόγηση
0,00 star(s) 0 αξιολογήσεις

Δεδομένα εικόνας

Όνομα αρχείου
magnolia.webp
Μέγεθος αρχείου
29,1 KB
Διαστάσεις
640px x 427px

Share media

Back
Top