PetBirds

Φωλιά κότσυφα με αυγά

  • Media owner PetBirds
  • Δημιουργήθηκε
Φωτογραφία φωλιάς Κότσυφα με τρία αυγά. Φτιάχνει αυτή την επιδέξια καλαθωτή φωλιά με μικρά κλαδάκια, ξερά χόρτα, τρίχες και γεννάει από 3-6 αυγά.
  • Like
Αντιδράσεις: Οι Eleanna και maria p
Φωτογραφία φωλιάς Κότσυφα με τρία αυγά. Φτιάχνει αυτή την επιδέξια καλαθωτή φωλιά με μικρά κλαδάκια, ξερά χόρτα, τρίχες και λίγη λάσπη. Γεννάει σε αυτήν τη φωλιά από 3 έως 6 γαλαζωπά αυγά, όπως αυτά στη φωτογραφία.

Περισσότερα για τα Κοτσύφια
Κοτσύφι - Κότσυφας (Turdus merula)

Photo, Blackbird Nest 11.04.11 by NottsExMiner (CC BY-SA 2.0)
 
Ξέρω πως είναι δυσανάλογα μικρή για το μέγεθος του πουλιού αλλά είναι άψογα χτισμένη. Να βλέπουμε και τα πλαστικά που πετάμε στα ρέματα. Αρχιτεκτονικό κόσμημα, ακόμη και με υλικά ξένα προς τη φύση!
 
misalouris Πάντως, μου έκανε εντύπωση που επέλεξε να χρησιμοποιήσει το νάιλον και λέω επέλεξε γιατί είναι πλεγμένο στη φωλιά και άρα δεν μπορεί να πήγε κατά λάθος εκεί.
 
Stavros Το πλαστικό προσφέρει αρκετή μόνωση (κυρίως στον αέρα) και πιθανόν γι αυτό να επιλέχθηκε. Ίσως πάλι δέλεαρ να είναι οι "διαθέσιμες ποσότητες" που κυριολεκτικά είναι τεράστιες ... δυστυχώς.
 
Stavros Είναι παλιό νάϋλον, σχεδόν "χωνεμένο" από την γη. Δεν είναι το σκληρό το "ζωντανό".
 
Βρήκα μια τέτοια φωλιά δυο εβδομάδες πριν το Πάσχα στην Πελοπόννησο, πραγματικά πανέμορφη και μεγάλη. Δυστυχώς με τον καθαρισμό των οικοπέδων και χωραφιών πολλές εγκαταλείπονται. Ήταν πολύ κοντά στη θάλασσα μέσα σε κομμένες καλαμιές και αγριόχορτα και έφτανε περίπου στο γόνατό μου. Όποιος θέλει φωτογραφίες να του στείλω, είχε τέσσερα αυγά, κρίμα.
 
Deukalion Μα υποτίθεται ότι δια νόμου απαγορεύονται αυτοί οι καθαρισμοί, τα κλαδέματα και οι αλλαγές των κεραμοσκεπών την άνοιξη που είναι αναπαραγωγική περίοδος. Αλλά ποιος τηρεί αυτές τις διατάξεις....
 
Και πότε αρχίζει ο νόμος για την πυρασφάλεια; Το συγκεκριμένο χωράφι ήταν πάντως εκτός πόλεως και νομίζω είχε μερικές ελιές. Τα αυγά τα κτύπαγε κατευθείαν ο ήλιος, πρέπει να έπιασαν 60 βαθμούς, καμία τύχη.

*Νομίζω μέχρι τις 31 Μάη πρέπει να έχουν καθαριστεί όλα τα χωράφια αλλά από την 1 Μάη απαγορεύεται η καύση, αν βάλεις ότι και μεγαλοβδομάδα που ήταν "που να καθαρίζουμε το χωράφι" να σου οι αριθμοί.
 

Πληροφορίες

Album
Άλμπουμ Τσιχλών (Κίχλεων)
Από
PetBirds
Δημιουργήθηκε
Θεάσεις
5.435
Σχόλια
8
Βαθμολόγηση
5,00 star(s) 1 αξιολογήσεις

Δεδομένα εικόνας

Όνομα αρχείου
φωλιά-κότσυφα-αυγά.webp
Μέγεθος αρχείου
110,4 KB
Διαστάσεις
800px x 400px

Share media

Back
Top