Γενικά Άγνωστο κίτρινο πτηνό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Εδώ και δυο χρόνια μεταξύ Καρδαμύλης και Οιτύλου είδα ένα έντονα κίτρινο πουλί σε μέγεθος σχεδόν κοτσυφιού (ήμουν επιβάτης αυτοκινήτου που έτρεχε, αλλά το είδα πεντακάθαρα). Πρέπει να ήταν Απρίλιος ή Μάιος αν θυμάμαι καλά. Ρώτησα ένα-δυο ντόπιους αν ήξεραν το είδος του, αλλά κανείς δεν γνώριζε να μου απαντήσει...
Εσείς τι άποψη έχετε; Γνωρίζετε τι είδος πουλιού μπορεί να ήταν;
 
Η περιγραφή και τα χρώματα μου θυμίζουν ένα πανέμορφο πουλί της ελληνικής φύσης, το συκοφάγο.

 
Ίσως να ήταν συκοφάγος, η μνήμη μου δεν συγκράτησε να έχει πουθενά μαύρο αλλά είναι πιθανό από την στιγμή που το είδα αστραπιαία (όλο λουλούδια και πουλιά βλέπω χωρίς να το θέλω:D ).
Αυτό που θυμάμαι είναι το πανέμορφο έντονο χρώμα του καθώς ο ήλιος έπεφτε πάνω του και ότι ήταν ''μεγαλούτσικο'' σε μέγεθος...
 
Αυτό που θυμάμαι είναι το πανέμορφο έντονο χρώμα του καθώς ο ήλιος έπεφτε πάνω του και ότι ήταν ''μεγαλούτσικο'' σε μέγεθος...
@Sissy περιγράφεις τον συκοφάγο... Μέγεθος μεγαλούτσικο.. όχι όμως σαν του κότσυφα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία Γιάννη, εύχομαι να ξαναδώ (αρσενικό ήταν όπως διάβασα) είναι πανέμορφο πουλί!
 
Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία Γιάννη, εύχομαι να ξαναδώ (αρσενικό ήταν όπως διάβασα) είναι πανέμορφο πουλί!
Θα το δεις.
Τα πουλιά τα βλέπουν μόνο όσοι τα αγαπούν και τα κοιτούν ελεύθερα στη φύση...
Συ εύχομαι να δεις από όσο πιο κοντά γίνεται μελισσοφάγο...
 
Θα το δεις.
Τα πουλιά τα βλέπουν μόνο όσοι τα αγαπούν και τα κοιτούν ελεύθερα στη φύση...
Συ εύχομαι να δεις από όσο πιο κοντά γίνεται μελισσοφάγο ...
:D+μελισσοφάγο! αλλά +συκοφάγο!👍
 
Σίσσυ όπως είπε και ο Γιάννης,99% συκοφάγο είδες. Τα θυληκά είναι μικρότερα απο τα αρσενικά και έχουν άλλο χρώμα, σαν κιτρινοπράσινο βελούδο.
Καταγωγή έχω απο Γιάννενα, κάθε χρόνο μέχρι τα 18 για όλον τον αύγουστο ήμουν μέσα στα αμπέλια και πάνω στο βουνό.
Να έχω δεί σύνολο 15 πουλιά το πολύ, πανέμορφα και πολύ σπάνια.
Και δυστυχώς την είχα κάνει την μ...
Το μετάνιωσα αμέσως και άς ήμουν 12 ετών. Ηταν σίγουρα μια εμπειρία που μαζί με άλλες αργότερα άλλαξαν την ρότα μου ώστε να μην γίνω κυνηγός.
 
Θα το δεις.
Τα πουλιά τα βλέπουν μόνο όσοι τα αγαπούν και τα κοιτούν ελεύθερα στη φύση...
Συ εύχομαι να δεις από όσο πιο κοντά γίνεται μελισσοφάγο ...
Πανέμορφο πουλί ο μελισσοφάγος! Στην χωριό μου έχει πολλούς και όποτε ακούω το χαρακτηριστικό ήχο του ψάχνω να τους βρω!
Merops-Apiaster.jpg
 
Back
Top