Άγνωστο πτηνό, τί είναι;

xristina_84

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Ιωάννινα
Καλή σας μέρα! Μας είχε δώσει κάποιος φίλος ένα πουλάκι να το φιλοξενήσουμε στο σπίτι μας για κάποιες μέρες, επειδή όμως είχε πολλές υποχρεώσεις και δεν μπορούσε να το φροντίζει, παρέμεινε σε εμάς για 7 χρόνια ως που πέθανε...☹ Ποτέ όμως δεν μάθαμε τι είναι... Το πήγαμε και σε pet shop να ρωτήσουμε αλλά κανείς δεν το ήξερε!

Μήπως γνωρίζει κανείς απο εσάς τι είναι;
 

Συνημμένα

  • 2upxw83.webp
    2upxw83.webp
    15,1 KB · Προβολές: 117
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Τα χρώματα τους είναι υπέροχα, το δικό μας ήταν σταχτί με καφέ! Μακάρι να είχα άλλο ένα... ήταν πανέξυπνο!
 
Σιγουρα ηταν gouldian; Γιατι εχω την αντυπωση οτι αυτα εχουν κοκκινο ραμφος! Ισως μας λυσει την απορια ο Οδυσσεας! Παντως πολυ περιεργο ηταν...
 
Χριστίνα, έχεις μια ολόσωμη φωτογραφία του πτηνού;
Εγω πιστευω οτι ήταν μια μετάλλαξη Γκουλντιαν σε καφε χρωμα, ωστόσο μπορεί να είναι και κατι άλλο. Αν εχεις φωτό θα βοηθούσες πολύ 😉
 
Μοιάζει πολύ και με αυτό! Στα χρώματα τουλάχιστον είναι ίδια... Τι να πώ; Μήπως είναι διασταύρωση αυτών των 2:)
 
Για το πουλι αυτο δεν ειχα ιδεα αλλα το εψαξα λιγο τωρα και βρηκα πως ειναι ενα ειδος ασιατικου σπινου που λεγεται chinese yellow-billed Grosbeak(Eophona migratoria). Και ειναι το αρσενικο του ειδους αποτι καταλαβα.
 

Συνημμένα

  • chinese grosbeak.webp
    chinese grosbeak.webp
    25,2 KB · Προβολές: 73
  • Yellow-billed%20Grosbeak1.webp
    Yellow-billed%20Grosbeak1.webp
    45,4 KB · Προβολές: 80
  • Yellow-billed%20Grosbeak2.webp
    Yellow-billed%20Grosbeak2.webp
    32,2 KB · Προβολές: 77
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δεν χωράει καμία αμφιβολία πλέον... Αυτό είναι! Και αποκλείεται να βρώ κάποιο ίδιο ποτέ... Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το θέμα! 🙂
 
Λυπάμαι πολύ για το πουλάκι σου. Αλλά γιατί λες ότι αποκλείεται ποτέ να βρεις κάποιο ίδιο; Είναι σπάνιο είδος; Πάντως και εγώ πρώτη φορά το είδα
 
Σπάνιο δεν ξέρω αν είναι, απλά το λέω αυτό γιατί δεν νομίζω να μπορέσω να βρω σε κάποιο κατάστημα αυτό το είδος! Είναι και λίγο δύσκολο λόγω της προέλευσής του...
 
Back
Top