Αναπαραγωγή Άδειασμα από φτερά γύρω από το ράμφος και το μάτι

michalisD

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2015
Μηνύματα
67
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!

Το κίτρινο ζευγαράκι μου έκανε δεύτερη γέννα. Πέντε αυγά στη φωλιά.. Ο αρσενικός ταΐζει την μανούλα όλα έβαιναν καλώς. Σημείωση : εξωτερική εκτροφή..

Σήμερα το πρωΐ παρατήρησα ότι η μαμά έχει αρχίσει και χάνει φτέρωμα γύρω από το ράμφος και το δεξί μάτι της!

Επίσης με φρίκη είδα να έχει πέσει εκτός φωλιάς το πρώτο μωρό που έσκασε μύτη σήμερα (χθες δεν είχε βγει ακόμη από το αυγό..)

Φόρεσα γάντια μιας χρήσης και προσεκτικά το έβαλα στη φωλιά πάλι... Το σκέπασε αλλά μέχρις στιγμής (σε διάστημα μισής ώρας) δεν έχω δει να το ταΐζει παρόλο που και η ίδια βγαίνει και τρώει και την ταΐζει και ο αρσενικός.

Τους έχω κελαηδίνη, αυγό, αυγοτροφή.

Τι να κάνω;
 
Τρεις διαφορετικές : Vitakraft Pro Baby, Cede και Orlux της Versele Laga.
 
Μήπως έχει πολύ υγρασία αυτό που ταίζουν τα πουλιά;

Για τι πουλιά μιλάμε;
 
Η Vitakraft Pro baby σε μανούλες με μικρά επιπλέον των άλλων και στα μικρά ενάμιση μηνός από την πρώτη γέννα... Το άδειασμα των φτερών μπορεί να οφείλεται στην αυγοτροφή;

Καναρίνια κοινά κίτρινα.

Όχι δεν υπάρχει υγρασία. Όλες οι αυγοτροφές που δίνω είναι ξηρές όχι υγρές μαλακές.

Να έβαζα Pterophene της Tafarm στο νερό ή θα βλάψει το μικρό;
 
Η Vitakraft Pro baby σε μανούλες με μικρά επιπλέον των άλλων και στα μικρά ενάμιση μηνός από την πρώτη γέννα... Το άδειασμα των φτερών μπορεί να οφείλεται στην αυγοτροφή;

Ναι.

Αν αυτό που ταίζουν τους νεοσσούς έχει αρκετή υγρασία μπορεί να δεις αυτό το φαινόμενο.

Ας μας πει και τη γνώμη του ο Μιχάλης.

Αν μπορέσεις να μας δείξεις και φωτό θα σε βοοηθήσουμε ακόμα καλύτερα.
 
Οι φωτογραφίες δεν είναι καλές, όμως νομίζω το πρόβλημα φαίνεται... έχουν αρχίσει και αραιώνουν πολύ τα φτερά γύρω από τα μάτια και το ράμφος..
Φωτογραφία0777.webp Φωτογραφία0776.webp
 

Συνημμένα

  • Φωτογραφία0769.webp
    Φωτογραφία0769.webp
    22,2 KB · Προβολές: 60
  • Φωτογραφία0771.webp
    Φωτογραφία0771.webp
    8,1 KB · Προβολές: 58
  • Φωτογραφία0774.webp
    Φωτογραφία0774.webp
    9,7 KB · Προβολές: 54
  • Φωτογραφία0775.webp
    Φωτογραφία0775.webp
    9,6 KB · Προβολές: 59
Δες εάν έχει λήξη κάποια αυγοτροφή. Βιταμίνη Α και Ε. Σε πρώτη φάση πλύνε το προσβεβλημένο μάτι με χαμομήλι και κάποια οφθαλμική αλοιφή. Και παρακάλα να μην είναι τίποτε άλλο. Το μικρό δεν το ταΐζει την πρώτη μέρα, αυτοτρέφαιτε
 
Οκ με το χαμομήλι..
Οι αυγοτροφές είναι φρέσκες.
Στο νερό τους να βάλω κάτι;
Αντιβίωση (έχω dioxycline και aviomycine) ;
pterophene ;
Πολυβιταμίνη μήπως;
Baycox δεν ξέρω αν θα βοηθούσε δεν είναι μάλλον κάτι εντερικό...

ποια οφθαλμική αλοιφή;

Να τους βάλω καραντίνα;
 
Νομιζω οτι ή tobrex θα είναι οτι πρεπει για οφθαλμολογική αλοιφή.
 
Νομιζω οτι ή tobrex θα είναι οτι πρεπει για οφθαλμολογική αλοιφή.
Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν και πολλές οφθαλμικές αλοιφές (tobrex και tobradex ξέρω εγω μονο :) αλλα κάνουν για πουλιά;
 
Δηλαδή πιστεύετε ότι η αντιβίωση δεν θα βοηθούσε.. Να τα βάλω μήπως σε καραντίνα;
 
Δες εάν έχει λήξη κάποια αυγοτροφή. Βιταμίνη Α και Ε. Σε πρώτη φάση πλύνε το προσβεβλημένο μάτι με χαμομήλι και κάποια οφθαλμική αλοιφή. Και παρακάλα να μην είναι τίποτε άλλο. Το μικρό δεν το ταΐζει την πρώτη μέρα, αυτοτρέφαιτε
Το χειρότερο δήλαδη τί μπορεί να είναι;
 
Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν και πολλές οφθαλμικές αλοιφές (tobrex και tobradex ξέρω εγω μονο :) αλλα κάνουν για πουλιά;
Και οι δύο... με καλύτερη τη δεύτερη.
 
ok tobradex... και πως τη βάζω στο πουλάκι βρε παιδιά που τρέμω μη του βγάλω το ματάκι;
 
στο νερό τους να βάλω κάτι;

με μπατονέτα λίγη σαν κόκκος ρυζιού; και πόσες φορές την ημέρα και για πόσες μέρες;
 
στο νερό τους να βάλω κάτι;

με μπατονέτα λίγη σαν κόκκος ρυζιού; και πόσες φορές την ημέρα και για πόσες μέρες;
Επειδή είναι μικρούλια εγώ θα ξεκινούσα με χαμομήλι 2 φορές την ημέρα (πρωί-βράδυ). Αν δε δεις κάποια βελτίωση τότε προχώρα με φάρμακα. Για αρχή μια φορά την ημέρα και βλέπεις! Περαστικά σας εύχομαι!
 
Tα μικρά (λόγω του ότι δεν έχουν ακόμη φτέρωμα) και ο αρσενικός στο ίδιο κουβί που είναι όλοι μαζί, δεν έχουν παρουσιάσει ακόμη πρόβλημα. Σήμερα της έβαλα για δεύτερη μέρα tobradex. Ακόμη δεν έχω δει κάποια βελτίωση (ίσως είναι πολύ νωρίς ακόμη), όμως τουλάχιστον δεν έχουμε επιδείνωση!
 
Back
Top