Ασθένειες Άκεφη rosella

anna2budgie

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2014
Μηνύματα
54
Πόλη
Πειραιάς
καλημέρα σας! σας είχα μίλησει παλιότερα για τον ρίκο την rosela μου, και θα ήθελα την γνώμη σας, όλα πήγαιναν πολύ καλά και ο ρίκο είναι γενικά ζωηρός, παίζει με τα παιχνίδια του, είναι περιεργος, σφύριζει πολύ, τρώει πολύ, είναι τώρα κανα δυο μέρες κάθεται στο κλαδάκι και δεν κουνιέται, σήμερα το πρώι έφαγε κανονικά, αλλά ενώ άλλα πρωινά είναι πολυ δραστήριος και ξεσηκώνει το κόσμο σήμερα τίποτα..
τον έχω συνέχεια μέσα τον χειμώνα το σπίτι ειναι αρκεταά ζεστο, του δίνω φρούτα κ λαχανικά σχεδον καθημερινα, δεν μένει ποτέ μόνος του.. Τι μπορεί να φταιει; θα σας στειλω και φωτογραφιες.. Ευχαριστώ
 
Τι μας είχες πει παλαιότερα Άννα; Είχε κάποιο πρόβλημα υγείας που το ξεπέρασε; Τι λαχανικά του έχεις δώσει τις τελευταίες μέρες; Έκανες πρόσφατα κάποια αλλαγή στην διακόσμηση του κλουβιού, στην τοποθεσία του ή ακόμα και στην διακόσμηση του δωματίου που τον έχεις;
Υπάρχει περίπτωση να τον έχεις στην κουζίνα; Να τον "χτύπησε" ρεύμα αέρα; Να δάγκωσε κάτι επικίνδυνο για δηλητηρίαση; Άλλαξες την κύρια τροφή των σπόρων μήπως πρόσφατα; Οι κουτσουλιές πως είναι; Πες μας δυο λόγια μήπως οδηγηθούμε σε κάποια συμπεράσματα.
Ελπίζω και εύχομαι να είναι κάτι ασήμαντο.
 
καλημέρα μαρία! Δεν είχε κάποιο θεμα υγείας, σας το είχα απλά παρουσιαση, του δίνω διάφορα, μήλο, λάχανο, πορτοκάλι, αχλάδι ότι εχώ φρέσκο.. Του είχα αλλάξει τα παιχνίδια αλλά είναι αρκετός καιρός δεν νομίζω να τον επηρέασε..η αληθεια είναι πως ειναι κοντά στο παραθυρο αλλά δεν το ανοιγοκλεινουμε και λογω κουζινας και καλοριφερ το σπιτι είναι ζεστο, την τροφη δεν την εχω αλλαξει και γενικα ετρωγε και τρωει κανονικα, τις κουτσολιες της βλεπω οκ , αλλα θα σας στειλω και φωτογραφιες που ξερετε καλυτερα
 
Το έχεις μέσα στην κουζίνα ή απλά είναι σαλονοκουζίνα το δωμάτιο; Πάντως έχε τον νου σου στον κίνδυνο από το Teflon ο σιωπηλός δολοφόνος των πουλιών | PetBirds και ρίξε και μια ματιά εδώ Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια! | PetBirds .
Γενικά οι ροζέλλες δεν είναι αρρωστιάρικα πουλιά, έχουν δυνατό οργανισμό. Πρόσεξε τους υδρατμούς και λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών αυτών των ημερών, την παγωνιά που μπορεί να έχει κοντά στο τζάμι.
Επίσης σχολαστικότητα στο πλύσιμο των φρούτων λόγω φυτοφαρμάκων και καλό είναι να τα αφήνεις κανένα 20λεπτο στο ξύδι πριν τα δώσεις και μετά πάλι ξέβγαλμα.
Για να καλυφθείς για πιθανή μικροδηλητηρίαση, πάρε καρβουνάκι και βάλε σε μία ξεχωριστή θήκη να φάει κατά βούλησιν.
Επίσης ή κάνε ένα τσάι τριών βοτάνων Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση | PetBirds ή σε μια ξεχωριστή αυγοθήκη βάλε ξηρά, ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι και σκόνη κανέλα.
Και σκέψου και ψάξε τι μπορεί να το πείραξε.
Βέβαια μπορεί να μην είναι και τίποτα και απλά να έτυχε, το οποίο και εύχομαι. Εσύ κάνε αυτά που σου είπα, έτσι κι αλλιώς πρέπει να του τα βάζεις που και που. Περαστικά και να μας λες πως πάει.

Τι τροφή του δίνεις;
 

Συνημμένα

  • karvounaki.webp
    karvounaki.webp
    15,7 KB · Προβολές: 86
:O στην ακρη του χαρτιου ειδα αυτες που ειναι σκουρο καφε! Οι υπολοιπες ειναι πρασινωπες

ευχαριστω πολυ θα τα κανω! το καρβουνακι τι ειναι; Το γνωστο καρβουνακι που αναβουμε; για το χρωμα για τις κουτσουλιες μηπως φταιει κ το καροτο και τα λαχανικα που του δινω;

αα συγνωμη τωρα ειδα την φωτογραφια που μου εστειλες! Θα κανω ολα τα παραπανω και θα σας ενημερωσω για εξελιξεις! Χιλια ευχαριστω!
 

Συνημμένα

  • rsz_wp_20150214_003.webp
    rsz_wp_20150214_003.webp
    46,2 KB · Προβολές: 104
  • rsz_wp_20150214_008.webp
    rsz_wp_20150214_008.webp
    28,3 KB · Προβολές: 112
  • rsz_wp_20150214_009.webp
    rsz_wp_20150214_009.webp
    35,3 KB · Προβολές: 94
Το πουλάκι είναι άρρωστο και εμφανώς αδυνατισμένο από την φωτογραφία του προφίλ σου.
Το καλύτερο να το πας σε γιατρό και να κάνεις εξέταση στις κουτσουλιές.
Μπορείς να το πιάσεις να δεις αν προεξέχει η καρίνα του, το κόκκαλο του στήθους;
Δεν μου απάντησες τι τροφή του δίνεις.
Πάντως για λίγες μέρες δώσε μόνο σπόρια και αυτά που σου είπα.
Βάλε καθαρό λευκό χαρτί Α4 στον πάτο του κλουβιού να παρακολουθείς τις κουτσουλιές.
Μπορείς στο νερό να προετοιμάσεις να δώσεις αύριο το πρωί σκορδόνερο.
Μην το αμελήσεις, δεν ξέρω τι μπορεί να έχει, όμως κάτι έχει και είναι κρίμα να μην τύχει της κατάλληλης φροντίδας.
 
παιρνω απο το το petcity την συσκευασμενη για μεσαιους παπαγαλους με κατι κοκατιλ απεξω! Για να τον παισω θα τρομαξει πολυ.. ☹ θα σας πω πως πηγε! Ευχαριστω!
 
Back
Top