Ασθένειες Άκεφο ζεμπράκι κάθεται με φουσκωμένο φτέρωμα και κοιμάται συνεχεία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
καλημερα. Θα ηθελα καποιος να μου πει αν ξερει τι μπορει να εχει το ζεμπρακι μου. Ειναι ακεφο, καθεται με φουσκωμενο φτερωμα και κοιμαται συνεχεια, συνηθως στον πατο. Δεν φαινεται κατι που να μπορω να προσδιορισω. Τα περιτωματα του ειναι φυσιολογικα και τρεφεται κανονικα. Να τοτ δωσω αντιβιωση; Τι μπορει να εχει; Εκπεμπω sos...
 
Kάτι παρόμοιο είχε πάθει και το δικό μου πριν λίγο καιρό.
Ηταν φουσκωμένο συνέχεια, δεν ηταν ζωηρό και είχε σταματήσει να φωνάζει. Αλλά ετρωγε και επινε κανονικα, κανονικές κουτσουλιές.
Μάλλον κρύωμα είναι. Εγω δεν του είχα δώσει φάρμακο, μόνο πολυβιταμίνες στο νερό και μετα από 4-5 μέρες έγινε καλά!
Καλό θα ήταν να το δει κτηνίατρος για πιο σιγουρα...
Το εβαλες σε κάποιο ρεύμα αέρα;του είχες μπάνιο; Αμα πλησιάζεις ή αμα βάλεις χέρι μεσα στο κλουβι κινείται;ζωηρέυει;
 
δεν εκανε μπανιο, και δεν εχει σχεση με ρευματα αερα. Οταν παω διπλα του γινεται δραστηριο. Νομιζω πωσ ειναι αρκετες μερες ετσι. τι αλλο μπορει να φταιει;
 
Δεν είμαι ειδικός και δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά τι έπαθε. Πάντως έχει τα ίδια συμπτώματα με το δικό μου.
Η αναπνοή του και η φωνή του πως ειναι;
Δώσε του σίγουρα πολυβιταμίνες. Τωρα για αντιβίωση δεν ξέρω.. Καλύτερα συμβουλέψου κτηνίατρο.
 
Αν ηταν θυληκο θα ειχα να σου πω την περιπτωση της δυστοκιας... Τωρα μονο του κρυολογηματος...Βαλε ντεπον μεσα στο νερο του (ξυσε λιγο με το μαχαιρι οχι ολο το χαπι μεσα στην ποτιστρα) και εχε τα στον πατο κοντα του ταιστρες ποτιστρες κτλ...Βαλτο σε ζεστο μερος κοντα σε καλοριφερ σομπα καπου πιο ζεστα απο το υπολοιπο σπιτι και ελπιζω να δεις βελτιωση...Αν υπαρχει δυνατοτητα να το δει γιατρος ακομα καλυτερα...
 
καλημερα και χρονια πολλά.λοιπον, επειδη ειμαι στο χωριο δεν μπορω να βρω καποιον ειδικο. Αλλαξα μερος στο πουλακι και ξαφνικά ζωντανεψε. Για 2-3 μερες ετρωγε, επαιζε κτλ.στη συνεχεια αρχισε παλι να κοιμαται και να δειχνει αδιαθετος. Ειναι ποτε ετσι και ποτε αλλιως,τι να κανω πια, θα με τρελανει αυτο το πουλι
 
καλημερα και χρονια πολλά.λοιπον, επειδη ειμαι στο χωριο δεν μπορω να βρω καποιον ειδικο. Αλλαξα μερος στο πουλακι και ξαφνικά ζωντανεψε. Για 2-3 μερες ετρωγε, επαιζε κτλ.στη συνεχεια αρχισε παλι να κοιμαται και να δειχνει αδιαθετος. Ειναι ποτε ετσι και ποτε αλλιως,τι να κανω πια, θα με τρελανει αυτο το πουλι




Ενα τηλεφωνο μπορεις να κανεις να παρεις μια γνωμη...
 
το θυληκό μου είχε πάθει το ίδιο, μέχρι που άρχισε να μαδάει κιώλας,τώρα είναι καλά,του έδωσα μαλακές τροφές(φρούτα, κρεμούλα για μωρά πουλάκια)κ πολυβιταμίνες κ είναι πολύ καλύτερα
 
το δικο μου τρωει κανονικα. Κανενας [ειδικος]δεν μπορεί να μου πει τι εχει. Αν θελει καποιος ας μου προτείνει καποιον καλο πτηνιατρο. Δεν ξερω τι να κανω.φαινεται μια χαρα απλως δεν ειναι πολυ δραστηριο. Καποιος μου μιλησε για ληθαργο, αλλα δεν ηξερε θεραπεία κτλ. Ξερει κανεις κατι σχετικό;
 
το δικο μου τρωει κανονικα. Κανενας [ειδικος]δεν μπορεί να μου πει τι εχει. Αν θελει καποιος ας μου προτείνει καποιον καλο πτηνιατρο. Δεν ξερω τι να κανω.φαινεται μια χαρα απλως δεν ειναι πολυ δραστηριο. Καποιος μου μιλησε για ληθαργο, αλλα δεν ηξερε θεραπεία κτλ. Ξερει κανεις κατι σχετικό;

Για ακομα μια φορα... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Back
Top