Φροντίδα Άλατα στο μπάνιο των πτηνών

VAGELIS D

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
90
Πόλη
Καρδίτσα
Θέλω τη γνώμη σας αγαπητοί μου για τα άλατα στο μπάνιο των πουλιών. Καθώς πλησιάζει η πτεροροια και τα μπάνια είναι απαραίτητα χρησιμοποιεί κανείς άλατα; Παρατηρώ ότι υπάρχει μια παραίνεση στη χρήση μηλοξυδου από τους περισσότερους. Σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα σκεύασμα της versela lage γιατί διάβασα λειτουργεί ευεργετικά για τ ποδια τους και γιατι όχι αποτρεπτικά γιατα τσιμπηματα των κουνουπιών (το τελευταίο δικη μου αποψη). Σίγουρα το μυλοξυδο κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά θα ήθελα τη γνώμη όσων τα χρησιμοποιούν.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα άλατα στο μπάνιο των πουλιών τα χρησιμοποιώ το διάστημα προετοιμασίας για τις εκθέσεις γιατί θεωρητικά προσφέρουν στιλπνότητα γυαλάδα στο φτέρωμα των πουλιών.
Όλα αυτά σε θεωρητικό πάντα επίπεδο... και με αρκετές αμφιβολίες από μέρους μου.
Πέρσι για παράδειγμα δεν χρησιμοποίησα καθόλου.
Το οτι συνεχίζω να έχω στο εκτροφείο άλατα για το μπάνιο τους... Φανερώνει περίτρανα και την απουσία γνώσης. Έτσι η ανασφάλεια που αισθάνομαι κάποιες φορές υπερνικά τη λογική .. και συνεχίζω να τα έχω.
Και η λογική είναι περισσότερο απλή.
Πουλί με καλή υγεία, σωστές συνθήκες διαβίωσης και φυσιολογική περιποίηση δεν έχει ανάγκη "τίποτε" για να παρουσιαστεί τέλειο στα μάτια μας...
Γιατί τέλειο ποίημα της φύσης είναι και ως τέτοιο δεν έχω την αίσθηση πως χρειάζεται κάτι περισσότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το οτι συνεχίζω να έχω στο εκτροφείο άλατα για το μπάνιο τους... Φανερώνει περίτρανα και την απουσία γνώσης. Έτσι η ανασφάλεια που αισθάνομαι κάποιες φορές υπερνικά τη λογική.. και συνεχίζω να τα έχω.
Εντυπωσιάστηκα με την τοποθέτηση σου αυτή. Ταπεινη και ειλικρινής αποψη. Κάπως έτσι μπήκαν και στο δικό μου μικροσκόπιο. Θατα δοκιμασω και γω και βλέπουμε. Άλλωστε οι οδηγίες λένε 2-3 φορές τη βδομάδα η χρήση τους
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ δεν αγόρασα ποτέ κατι τέτοιο για δύο λόγους: πρώτον δεν κατεβαίνω σε εκθέσεις και δε μου χρειάζεται αυτή η γυαλάδα που λένε για να ικανοποιούμε όταν τα βλέπω. Δεύτερον και πιο σημαντικό, αυτά έχουν μέσα αρωματικές ουσίες. Πέρα απ τα άλατα κάθε αυτού που δεν ξέρω αν καταναλωθούν απ το πουλί τι επιπτώσεις θα χουν, τα αιθέρια έλαια (αν πρόκειται για αυτά) δεν θα ταν ότι καλύτερο να καταναλωθούν πιστεύω. Μην ξεχνάμε ότι πολλά πουλιά πριν βουτήξουν μέσα βουτάνε το κεφάλι πρώτα και πίνουν λίγο. Ειχα μπει στο τρυπακι να αγοράζω αλλά αυτό με φρεναρε
 
Αυτο που λες Νεκταριε εχει ληφθει υποψιν κατα την παρασκευη των σκευασματων ωστε να ειναι ασφαλη για χρηση στα πτηνα.
Καλύπτοντας και το ενδεχομενο της καταποσης.
Μην ξεχνας και πως τα αφεψηματα των βοτανων που καποιοι δινουν στα πτηνα περιεχουν τα αιθερια ελαια των βοτανων.
 
Σίγουρα έχει ληφθεί Αντώνη αλλιώς θα χε θέμα η εταιρεία. Κατά πόσο όμως στέκει ενώ πολλοί από εμάς προσέχουμε να μην επιβαρύνουμε με συμπληρώματα, να "επιβαρύνουμε" με παρόμοια σκευάσματα τα πουλιά; Το χω σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι τεκμηριωμένο, απλά σκέψεις μου που στο κάτω κάτω μπορεί να ναι και αφελείς.

Ερώτηση από μένα τώρα, αν ένα πουλί έχει λερωθει στο φτέρωμα από κουτσουλιές, αλοιφές αν είναι άρρωστο και κάνει θεραπεία κτλ βοηθάνε τα άλατα στον καθαρισμό του ή όχι;
 
αν ένα πουλί έχει λερωθει στο φτέρωμα από κουτσουλιές, αλοιφές αν είναι άρρωστο και κάνει θεραπεία κτλ βοηθάνε τα άλατα στον καθαρισμό του ή όχι;
Με τίποτε δεν θα βοηθηθεί...
Μόνο η καλή υγεία προϋποθέτει καθαρό φτέρωμα... και μόνο η καλές συνθήκες μπορούν να βοηθήσουν.
Δεύτερον και πιο σημαντικό, αυτά έχουν μέσα αρωματικές ουσίες.
Δεν έχουν καμία απολύτως οσμή..
Χρωματίζουν μόνο το νερό... και τίποτε περισσότερο.
Έχω την αίσθηση πως αγοράζουμε φύκια... και τα πληρώνουμε για μεταξωτές κορδέλες.
Και καλά να πάθουμε για να μάθουμε που λέει κι ο λαός.
τα αιθέρια έλαια
Κάθε φυτό (ειδικά τα αρωματικά) μέντα, δυόσμος, βασιλικός, θυμάρι κλπ έχουν μέσα αυτό τον παράγοντα και στις ποσότητες που αντιστοιχούν στη φυσιολογική διατροφή των πουλιών μόνο κακό δεν κάνουν.
Εκτός αν αναφέρεσαι σε υπερβολές... Που εκ των πραγμάτων έχουν πάντα κακά αποτελέσματα.
 
Back
Top