Γενικά Άλκη Ζέη και παπαγάλοι

Εγγραφή
6 Οκτ 2023
Μηνύματα
426
Πόλη
Κοζάνη
Καλησπέρα σε όλους! Με αφορμή την πρόσφατη δημοσίευση του "Κοντά στις ράγες" της Άλκης Ζέη σε graphic novel, που προχθές δώρισε οικογενειακός φίλος τα παιδιά, αποφάσισα να της αφιερώσω ένα θέμα, καθώς ήταν η αγαπημένη μου συγγραφέας όταν ήμουν παιδί. Για να την συνδέσω κάπως με το pb αποφάσισα να αναφέρω τους πολλούς παπαγάλους στα βιβλία που αναφέρονται στα βιβλία της. Στο "Παιδί από το πουθενά" ο ήρωας ζηλεύει τον παπαγάλο της θείας του (μακάο στο εξώφυλλο) τον οποίο εκείνη αποκαλεί αγόρι μου. Το βιβλίο έχει πολλά νοήματα για τον εκφοβισμό και την προσφυγιά. Στο "Κοντά στις ράγες" το οποίο έχει μια υπέροχη, επαναστατική ατμόσφαιρα των χρόνων πριν την Οκτωβριανή Επανάσταση και έχει και αυτό πολλά νοήματα με κυριότερο την σημασία της ελευθερίας της σκέψης. Στο συγκεκριμένο υπάρχει ο παπαγάλος Cocatoo της δις Πολίν, δασκάλας της πρωταγωνίστριας, ο οποίος ξεψυχάει μαζί με κάποιους επαναστάτες. Εν τέλη, θέλω να δώσω σε όλους τους υπόλοιπους γονείς με παιδιά ηλικίας 12 ετών και πάνω την συμβουλή να εισάγουν στα παιδιά τους βιβλία με σημαντικό νόημα όπως αυτά της Άλκης Ζέη, παρόλο που έχουν μια καταθλιπτική χροιά κάποια, γιατί εκπροσωπούν σημαντικές αξίες, και αναφέρουν καταστάσεις στις οποίες μπορεί να βρεθούν και τα ίδια (όπως οι ουσίες στο "Η Κωνσταντίνα και οι Αράχνες της"). Και τώρα, υπάρχουν και graphic novels, με τα οποία τα παιδιά εντυπωσιάζονται πιο εύκολα και τα διαβάζουν προσηλωμένα. Το να κεντρίζεται το ενδιαφέρον τους σε βιβλία σαν αυτά είναι υπέροχο! Όλα στον αγώνα να τα αποσπάσουμε από τα playstation και λοιπές συσκευές...
 
Back
Top