Αναπαραγωγή Άλλαξα κλουβί και δεν κάθεται στην φωλιά

Ρεβέκκα

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2018
Μηνύματα
10
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα είμαι η Ρεβέκκα! Έχω δύο καναρίνια (αρσενικό-θηλυκό, κίτρινα και τα δύο). Δεν ξέρω και πολλά πράγματα για τα καναρινάκια, αλλά τα αγαπάω και θέλω να τα φροντίζω σωστά. Απλά έχω ένα πρόβλημα.. Τους έβαλα φωλιά και τα συναφή και στις 14/03 έκανε η κανάρα μου το πρώτο αυγό. Στις 15 ένα δεύτερο και στις 16 ένα τρίτο. Πέρασαν μέρες (μέχρι σήμερα) χωρίς να συμβεί τίποτα στα αυγά. Όμως κάποια στιγμή, που αυτή βγήκε από την φωλιά, μπλέχτηκε η κλωστή στον λαιμό της και κατά τύχη (και δόξα τον Θεό) την είδα και πήγα να την ξεμπλέξω. Στην προσπάθεια μου αυτή, την ξέμπλεξα απλά το ένα αυγό κάπως πετάχτηκε και έπεσε και έσπασε (δεν ήταν κλούβιο)! Μετά τα άλλαξα κλουβί.. Και αυτή δεν κάθεται στην φωλιά.. Ο αρσενικός όμως, κάθεται πάνω στην φωλιά, όχι μέσα, και την φωνάζει αλλά αυτή κόβει βόλτες στο κλουβί.. Τι πρέπει να κάνω..? Έχω αγανακτήσει...☹
 
Τι πρέπει να κάνω..?
Έπρεπε να κάνεις ερώτηση εδώ στην παρέα πριν αλλάξεις κλουβί στα πουλιά.
Δυστυχώς τώρα πολύ φοβάμαι πως χάθηκε η προσπάθεια και το μόνο που σου μένει είναι να κάνεις υπομονή μέχρι να ξεκινήσει πάλι από την αρχή η αναπαραγωγική διαδικασία.
Τα αυγά αν δεν κάτσει (που το βλέπω απίθανο) θα πάνε χαμένα εκτός αν υπάρχει κάποια κανάρα που να κλωσάει για να της τα βάλεις
 
Έπρεπε να κάνεις ερώτηση εδώ στην παρέα πριν αλλάξεις κλουβί στα πουλιά.
Δυστυχώς τώρα πολύ φοβάμαι πως χάθηκε η προσπάθεια και το μόνο που σου μένει είναι να κάνεις υπομονή μέχρι να ξεκινήσει πάλι από την αρχή η αναπαραγωγική διαδικασία.
Τα αυγά αν δεν κάτσει (που το βλέπω απίθανο) θα πάνε χαμένα εκτός αν υπάρχει κάποια κανάρα που να κλωσάει για να της τα βάλεις
Η κανάρα μ τελικά έκατσε στα αυγά! Τώρα να περιμένω; Έχουν ήδη περάσει πολλές μέρες από τότε που τα έκανε..
 
Η κανάρα μ τελικά έκατσε στα αυγά! Τώρα να περιμένω; Έχουν ήδη περάσει πολλές μέρες από τότε που τα έκανε..
Καλησπέρα! Έχουν περάσει δεκατέσσερις ημέρες που κλωσάει εντατικά τα αυγά; Εάν ναι, καλό θα ήταν να αφήσεις για παν ενδεχόμενο, δύο με τρεις ημέρες περιθώριο. Το ότι επέστρεψε στα καθήκοντα της μετά από το ατύχημα, είναι μεν αισιόδοξο και φερέλπιδο σημάδι, ανησυχητικό και αβέβαιο για την έκβαση της γέννας δε, καθώς τα αυγά έμειναν, έστω και για λίγη ώρα, απροστάτευτα.
Μακάρι να κυλήσουν όλα κατ'ευχήν και να εκκολαφθούν οι νεοσσοί τους!

Off topic: Τα φώτα στον χώρο τους ήταν μέχρι εκείνη την ώρα αναμμένα; Εντελώς φιλικά και για το καλό των πτηνών σου φυσικά, θα ήθελα να σου πω ότι για την υγεία τους και για την ομαλότητα του βιολογικού τους ρολογιού, πρέπει να ζουν και να δραστηριοποιούνται με βάση την ανατολή και την δύση του ηλίου. Αν είναι εφικτό, από αύριο κιόλας, να μπουν σε αυτή την ρουτίνα, όπως τους αρμόζει. 😉

Θα περιμένουμε νέα τους!
 
Στις 15 ένα δεύτερο και στις 16 ένα τρίτο
Έχουν περάσει ήδη 18 ημέρες επώασης άρα τα αυγά είναι άσπορα.
Δεν ξέρω και πολλά πράγματα για τα καναρινάκια, αλλά τα αγαπάω και θέλω να τα φροντίζω σωστά.
Εδώ μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες για την σωστή διατροφική προετοιμασία και διαχείριση των καναρινιών σου.
Στή θέση σου θα αφαιρούσα την φωλιά για 3-4 ημέρες και μετά θα την επανατοποθετούσα προσφέροντας νεο νήμα για χτίσιμο φωλιάς και θα προσπαθούσα να ενισχύσω διατροφικά τους γονείς.
καλή επιτυχία!
 
Παιδιά, το πρώτο που θα πρέπει να διασαφηνιστεί από τη φίλη μας είναι το πότε συνέβησαν όλα αυτά. Ρεβέκκα, πότε (ημερομηνία) άλλαξες το κλουβί;
Τα αυγά είναι προφανές ότι δεν είναι, όλα τουλάχιστον, άσπορα, μια και αυτό που έσπασε είναι
(δεν ήταν κλούβιο)!
Αν υποθέσουμε ότι η κανάρα έκατσε να κλωσσήσει στο 3ο αυγό,. Αλλά αφήστε το καλύτερα. Ας μας πει η Ρεβέκκα πότε συνέβησαν όλα αυτά και βλέπουμε.
 
Την ίδια μέρα που έσπασε το αυγό τα άλλαξα δλδ. 03/04... Επίσης, η κανάρα όταν έκανε τα αυγά δεν κάθισε κατευθείαν σε αυτά, ήτανε για τρεις μέρες, τουλάχιστον, εκτεθειμένα (καθόταν πολύ λίγο αυτό το διάστημα). Και όταν άλλαξα κλουβί για 3 ώρες περίπου δεν έκατσε, μετά έκατσε αφού την μάλωσε ο αρσενικός..
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας!
 
Πάμε από την αρχή την προσπάθεια..
Και μιας και ξεκιναμε ξανα, αν θελεις Ρεβεκκα ανεβασε μας φωτογραφιες του χωρου που τα εχεις και του κλουβιου. Να γινει μια σωστη αρχη!
 
Και μιας και ξεκιναμε ξανα, αν θελεις Ρεβεκκα ανεβασε μας φωτογραφιες του χωρου που τα εχεις και του κλουβιου. Να γινει μια σωστη αρχη!
Εγώ τα είχα σε ένα δωμάτιο το οποίο έχει ψηλά παράθυρα και ήταν και αυτά (τα πουλάκια) ψηλά.. άπλα επειδή το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι πολύ κρύο (λόγο και του καιρού στα Γιάννενα), αποφάσισα να τα βάλω στο σαλόνι μου.. (το οποίο δεν είναι και το πιο φωτεινό του κόσμου...). Πάντως όταν έχει ήλιο τα βγάζω λίγο έξω να ζεσταθούν και μπορώ να πω ότι το απολαμβάνουν! 🙂 Απλά έξω δεν γίνεται να τα αφήσω για 2 τουλάχιστον λόγους: 1-ον έχει γατούλες που γυροφέρνουν και 2-ον ο καιρός είναι ότι να 'ναι.. Μία έχει άσχημες κακοκαιρίες, μία έχει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΉ ζέστη...
 
Πάντως όταν έχει ήλιο τα βγάζω λίγο έξω να ζεσταθούν και μπορώ να πω ότι το απολαμβάνουν! 🙂
Αυτο μην το κανεις γενικα. Ή θα βρεις ενα μερος μεσα στο σπιτι μονιμα (ιδανικα ενα ησυχο δωματιο ευηλιο χωρις κανπο, φασαρια και πολυκοσμια) ή θα φτιαξεις μια κατασκευη εξω και θα τα εχεις μονιμα εκει προστατευμενα απο καιρικα φαινομενα και αρπακτικα. Το μεσα - εξω τους κανει μεγαλυτερο κακο και τα στρεσαρει. Ειδικα αν θελεις να προχωρησεις σε αναπραγωγη, η θεση της ζευγαρωστρας δεν κουναει! Αλλιως θα εχεις παλι τα ιδια και θα χαλανε τα αυγα..
 
Να πετάξεις τα αυγά..
Έβγαλα την φωλιά σήμερα το μεσημέρι.. (05/04).. Η Κανάρα μ άρχισε να κλαίει και κοιτάει το σημείο που ήταν η φωλιά... Να ξαναβάλω την φωλιά με τα αυγά ή να περιμένω μία μέρα και να της βάλω άλλη φωλιά και νήμα;
Ευχαριστώ

Επίσης, τώρα που τα παρατηρώ, και τα δύο προσπαθούν να δαγκώσουν τα κάγκελα από το κλουβί, βάζουν και το ποδαράκι τους σαν να θέλουν να βγουν. Και αυτό απ’τη στιγμή που έβγαλα τη φωλιά..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top