Ασθένειες Άλλαξε το χρώμα του χαλινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eugene21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eugene21

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2022
Μηνύματα
80
Πόλη
Athens
Καλημέρα και καλή φώτιση σε όλους μας!!!
Παρατήρησα αλλαγή στο χρώμα του χαλινου της θηλυκιας μου. Άκρη άκρη έχει αρχίσει και γίνεται λιιιγο γαλάζιο. Έχω δει το άρθρο με τους χαλινους, απλά θέλω να αποκλείσω ότι μπορεί να είναι κάτι ορμονολογικο - βλέπω όλο προβλήματα στα γλυκούλια μου, βέβαια στο προηγούμενο έπεσα μέσα.
Το κορίτσι μου είναι ενός χρόνου (τουλάχιστον αυτή φοράει δαχτυλίδι και ξέρω, ο άλλος ο γλυκούλης δεν φοράει και περιμένω να δω πότε θα αποκτήσει χρώμα το ματάκι του)

1) έχει κάποιο θέμα που αλλάζει χρώμα, στην αρχή νόμιζα ότι θα έχει μόνο καφέ απόχρωση και μπαίνει το γαλάζιο και με μπερδεύει - όπως είπα και παραπάνω θέλω να αποκλείσω το ορμονολογικο
2) ποτέ θεωρούνται ενήλικα τα πουλάκια?
Και 3) Για να μπορώ να υπολογίσω πάνω κάτω την ηλικία του αρσενικού ποτέ παίρνει χρώμα το ματάκι του?
Screenshot_20230106_141001_com.android.gallery3d.webp
 
) έχει κάποιο θέμα που αλλάζει χρώμα,
Όχι δεν έχει κανένα απολύτως θέμα, είναι φυσιολογικό και οφείλεται στις ορμόνες του.
Το γαλάζιο δείχνει ότι δεν βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής.

2) ποτέ θεωρούνται ενήλικα τα πουλάκια?
Τα budgies θεωρούνται ενήλικα μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής τους.

3) Για να μπορώ να υπολογίσω πάνω κάτω την ηλικία του αρσενικού ποτέ παίρνει χρώμα το ματάκι του?
Μέχρι 4-5 μηνών τα μάτια τους ε.ίναι κατάμαυρα,.
Από 5-9 μηνών αρχίζει να φαίνεται λίγο η ίριδα τους και ολοκληρώνεται, δηλαδή φαίνεται σαν λευκό ή κρεμ στεφάνι γύρω από τα μάτια τους μόλις γίνουν ενός έτους.
Αυτά ισχύουν σε γενικές γραμμές, εκτός από κάποιες μεταλλάξεις που τα μάτια τους παραμένουν μαύρα.
Δες και αυτό το video.
Εάν θέλεις ανέβασε και μια φωτογραφία του αρσενικού να σου πούμε την άποψη μας για την πιθανή του ηλικία.
Το θηλυκό σου δείχνει μικρότερο του ενός έτους, πιστεύω ότι είναι περίπου 9-10 μηνών.
 
@Vada αχχχχ τι ωραία και αναλυτικά που μου τα πες, σε ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ!!!

Θα πάνε και άλλο πίσω οι ρίγες από το κεφαλάκι της θηλυκιας? Γι αυτό λες ότι είναι μικρότερη?

Η Δουκάκη που την είδε μου είπε ότι είναι χρονών από τα ματάκια της και μετά της είπα ότι έχει δαχτυλίδι και το είδε και μου λέει πρέπει να είναι γεννημένη αρχές του έτους


Τελικά το αρσενικό μου πρέπει να είναι μωράκι ακόμα 😊 έχει πολλές ρίγες στο κεφάλι του, αλλά το μάτι κατάμαυρο ακόμα.... Θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί και αν θα εξελιχθεί 😊

Δύο πρόσφατες φώτο, αλλά όχι σημερινές!!
[automerge]1673013220[/automerge]
Αααα και το μάτι της θηλυκιας το βλέπω κίτρινο και λέω τι ωραία που ταιριάζει με το φτέρωμα!!!! Να ναι άσπρο και να μην το βλέπω καλά
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230106_154430.webp
    Screenshot_20230106_154430.webp
    23,1 KB · Προβολές: 11
  • Screenshot_20230106_154413.webp
    Screenshot_20230106_154413.webp
    25,6 KB · Προβολές: 9
@Eugene21
Η γνώμη μου είναι ότι το αρσενικό σου budgie στην πιο πάνω φωτογραφία είναι μεταξύ 4 και 5 μηνών, όχι μεγαλύτερο.

το μάτι κατάμαυρο ακόμα.... Θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί και αν θα εξελιχθεί 😊
Θα εξελιχθεί, να είσαι σίγουρη.
Τα Blue Sky budgies όπως είναι ο κούκλος σου έχουν λευκή ίριδα όταν ενηλικιωθούν.
Όμορφα πουλάκια και τα δύο, να τα χαίρεσαι.😊
 
Back
Top