Αναπαραγωγή Άμα δε σε θέλει!

Βασιλης

PB Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.849
Πόλη
Αθήνα
Συνήθως αυτά τα ζευγάρια από τα οποία θέλουμε πιο πολύ να πάρουμε απογόνους αυτά είναι που "στραβώνουν" και τίποτα δεν πάει καλά. Επειδή μου αρέσουν οι μεταλλάξεις στα ζέμπρα έβαλα δύο ανοιχτόχρωμα πουλιά(CFW) ζευγάρι. Από τα 4 ζευγάρια που έχω αυτά είναι το μόνο που δεν πάει καλά. Ενώ τα πάνε καλά μεταξύ τους και ζευγάρωσαν από την πρώτη εβδομάδα μου έχουν χαλάσει ήδη 2 γέννες. Στην πρώτη μόλις τελείωσαν τα αυγά άρχισε να πειράζει τη φωλιά ο αρσενικός (έβγαζε και ξαναέβαζε το υλικό) με αποτέλεσμα να τα σπάσει. Τώρα αφού το ξεπεράσαμε αυτό στις 7 ημέρες που καθόντουσταν υπομονετικά ξαφνικά τα παράτησαν και πάνε μόνο τη νύχτα στη φωλιά για ύπνο. Και το χειρότερο δεν έχω παραμάνες που να ταιριάζουν οι χρόνοι εκόλαψης για να τα βάλω. Τι να πω. Θα τα αφήσω άλλη μια γέννα. Θέλω έστω ένα μικρό από αυτό το ζευγάρι. Το αστείο είναι ότι και τα δύο σε προηγούμενα ζευγαρώματα με άλλα πουλιά αποδείχτηκαν καλοί γονείς και μου έδωσαν αρκετά μικρά.
 
Βασιλη μου συμμεριζομαι απολυτα τον καημο σου! Ειναι η δευτερη αποπειρα γεννας που κανω στα ζεβρακια μου καθως η πρωτη μου ηταν πληρης αποτυχια αν θα διαβασες σε προηγουμενα δικα μου post... Κανιβαλισμος βλεπεις... Υποθετω οτι το πουλακι μου ηταν πρωτογεννο. Και εμενα μου αρεσουν οι μεταλλαξεις. Σε αυτο που λες σε σχεση με τον αρσενικο, επειδη οταν ημουν μικρη ειχα τουλαχιστον 11 κλουβια ζεβρακια, αδερφακια τα περισσοτερα ολα απο την ιδια μανα και τα εχω παρατηρησει αρκετα, το αρσενικο παντα ειναι λιγο απροσεκτο στις κινησεις του παρολο που ειναι σπουδαιος αρχιτεκτων της φωλιας με αποτελεσμα να καθιστανται ολιγων τι επικινδυνος για τα αυγα. Απο τη στιγμη που η αναπαραγωγικη διαδικασια για καποιο λογο διακοπει, τοτε τα πτηνα αποπροσανατολιζονται και ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ξεκινησουν εκ νεου κατι. Αφησε το συγκεκριμενο ζευγαρι πουλιων να πραξει για το παρων οπως αυτο νομιζει χωρις να τα στρεσσαρεις με εξωτερικες παρεμβασεις και αν δεις οτι η κατασταση παραμενει αδρανης για μεγαλο χρονικο διαστημα αφαιρεσε την φωλιτσα και περιμενε μεχρι την επομενη αναπαραγωγικη περιοδο.
 
Back
Top