Φροντίδα Άμμος για γάτες στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lizard

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.731
Πόλη
Καλλιθέα
γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι επειδη σε καποια σουπερ μαρκετ βλεπω την αμμο για γατες οτι ειναι πολυ οικονομικη σκεφτικα να την αγοραζω για να την βαζω στον πατο του κλουβιου αντι για εφημεριδα αλλα ειχα μια αμφιβολια για αυτο και ρωτω εσας, αμα τα καναρινια πανε και τσιμπολογισουν την αμμο αυτη υπαρχει περιπτωση να παθουν κατι;
 
εγω βαζω αυτη την αμμο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος kiklos.info/shop6/
 
δεν νομιζω να παθουν τιποτα.
σε συμβουλευω ομως να τις συγκρινεις πρωτα. Να δεις αν περιεχει κατι βλαβερο για τα πουλια.
δεν ξερω. υποθετω, ας σου πουν και οι υπολοιποι τη γνωμη τους...
 
γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι επειδη σε καποια σουπερ μαρκετ βλεπω την αμμο για γατες οτι ειναι πολυ οικονομικη σκεφτικα να την αγοραζω για να την βαζω στον πατο του κλουβιου αντι για εφημεριδα αλλα ειχα μια αμφιβολια για αυτο και ρωτω εσας, αμα τα καναρινια πανε και τσιμπολογισουν την αμμο αυτη υπαρχει περιπτωση να παθουν κατι;

Δεν είναι για καναρίνια είναι για γάτες, που είναι γνωστό οτι δεν τρώνε,
την άμμο καθαριότητας τους.Αρα, δεν θα έχει λειφθεί κάποια μέρυμνα, απο τους κατασκευαστές γι' αυτή την περίπτωση.
Πόσο αλήθεια κοστίζει το κιλό ΑΡΗ;
 
Πόσο αλήθεια κοστίζει το κιλό ΑΡΗ;

πρεπει να κοστιζει γυρω στα 0,30 λεπτα το κιλο γιατι η συσκευασια που ειδα ειχε 3 ευρο και ηταν 10 κιλα αλλα ηθελα να το χρησιμοποιησω σε πατο που να μην φτανει το καναρινι να τσιμπολογισει.
 
Υπάρχει ένα προιον που περιέχει [ φυσικό αβεστολίθο μαζί με άμμο απο χαλαζία ]
Αυτό κάνει να το χρησιμοποιούμε;
 
Δεν είναι για καναρίνια είναι για γάτες, που είναι γνωστό οτι δεν τρώνε,
την άμμο καθαριότητας τους.Αρα, δεν θα έχει λειφθεί κάποια μέρυμνα, απο τους κατασκευαστές γι' αυτή την περίπτωση.
Πόσο αλήθεια κοστίζει το κιλό ΑΡΗ;

Από πτηνά δεν ξέρω πολλά αλλά από γάτες μπορώ να πω ότι γνωρίζω. Πρέπει να σας πω ότι οι γάτες ναι μεν δεν την τρώνε σκόπιμα αλλά όταν κολάει στο τρίχωμά τους τη λύφουν. Καλό είνια βέβαια πάντα να κοιτάει κανείς τη σύσταση σε οποιοδήποτε προϊόν αλλά για 15 χρόνια η γατούλα μου ποτέ δεν είχε πρόβλημα από τις ποσότητες άμμου που έγλυφε από το τρίχωμά της. Δεν είναι τοξική αυτή η άμμος. Καλό όμως είναι να πουν και οι εκτροφείς πουλιών τη γνώμη τους
 
Επειδη οπως εχω ξαναπει σε αναλογο ποστ χρησιμοποιω αμμο γατας σε ολα τα κλουβια μου για λογους υγειινης τοποθετω την αμμο σε αποσταση ασφαλειας απο την σχαρα που χωριζει τα πτηνα απο τον πατο του κλουβιου. Και ειναι πραγματικα πολυ αποτελεσματικη! Ακομα και αν τα πτηνα ερθουν σε επαφη με την αμμο, δεν την τρωνε οπως εχω προσεξει διοτι την αντιλαμβανονται ως κατι μη βρωσιμο.
 
Ειλικρινά δεν θυμάμαι που, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι είχα διαβάσει ότι δεν κάνει καθόλου καλό αυτή η άμμος στα καναρίνια
 
εγώ εντελώς πληροφοριακά ξέρω κάποιον από Λάρισα που ασχολείται με καρδερίνες βέβαια μόνο (στις οποίες είναι πιο εμφανή προβλήματα από κοκκίδια πχ) και χρησιμοποιεί πολλά χρόνια άμμο για γάτες χωρίς κανένα πρόβλημα! Είναι σοβαρός εκτροφέας γραμμένος και στο σύλλογο Λάρισας ΛΑ. ΣΥ. Κ (Καλωσήλθατε στην ιστοσελιδα του ΛΑ. ΣΥ. Κ.)
 
Αρη δεν νομίζω να παθαίνουν τίποτα χρησιμοποιω αμμο εδω και κανα 2μηνο χωρις να εχω δει κάτι να τα ενοχλει
 
εγω την χρησιμοποιω 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα(σε παπαγαλο)
καλο ειναι να μην ειναι αρωματικη
 
Η αληθεια ειναι οτι την εβαλα αλλα τα καναρινια δεν εχουν επαφη με την αμμο και δεν παρατηρησα τιποτα ανυσηχητικο. Με το χαρτι το αλλαζα καθε δευτερη μερα τωρα περναει και μια βδομαδα χωρις δυσαρεστη μυρωδια και να φαινοται βρωμικες οι κλουβες. Σε αλλο ποστ διαβασα οτι καποια παιδια την αμμο για καναρινια την αγοραζουν χυμα 0,50 λ. το κιλο εγω την βρισκω 1 ευρω γιαυτο εκανα και την αρχικη ερωτηση αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε την αμμο για γατες
 
αρη να πας σε ενα πετ να αγορασεις αμμο χυμα για καναρινια ειναι φτηνη και νοστιμη
 
Οπως λεω πιο πανω τη χυμα τη βρισκω 1 ευρω το κιλο εχω ψαξει δεν βρηκα φτηνοτερη και επειδη εχω αρκετα κλουβια να φροντισω κατεφυγα στην αλλη λυση.
 
Back
Top