Διατροφή Άμμος για χώνεψη στα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgels
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgels

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2011
Μηνύματα
105
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σας! Γενικά μου αρέσει να λέω ότι "δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις" και έτσι παίρνω το θάρρος να ρωτήσω το παρακάτω! Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε πως θα βάζω την άμμο στο καναρίνι μου; Του πήρα μια άμμο για χώνεψη (έχει μέσα χοντρά κομμάτια σα χαλικάκια). Πιο συγκεκριμένα του πήρα αυτό : Deli-Nature - products - Supplementary products - Small package - Deli Nature minerals for birds (δεν ξέρω κατά πόσον είναι δόκιμο να κάνω "διαφήμιση"), όμως δεν ξέρω πως να του την προσφέρω. Να την βάζω στο σκεύος που στερεώνω το αυγό? Κάτω δεν ξέρω αν θα μπορούσα να του την προσφέρω σε πιατάκι μιας και μπορεί να το κουτσουλήσει. Σας ευχαριστώ πολύ!

Βασικά με μπέρδεψε εκεί που λέει στο κουτί: Δόση, 1% της καθημερινής κατανάλωσης σε τροφή... Και λέω μπας και το βάζω μέσα στην ταίστρα μαζί με τα σπόρια, αλλά λέω κάτσε να ρωτήσω..50 γραμμάρια ψυχούλα μη κάνω και πειράματα!
 
Καλησπέρα σας! Γενικά μου αρέσει να λέω ότι "δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις" και έτσι παίρνω το θάρρος να ρωτήσω το παρακάτω!
Ασφαλώς και δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις... αντίθετα υπάρχουν χαζοί άνθρωποι που αποφασίζουν μόνοι τους να κοροϊδέψουν την άγνοια κάποιου μια κι αυτοί γνωρίζουν. Και τέτοια άτομα στο betbird δεν βρίσκουν εύκολα χώρο.

Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε πως θα βάζω την άμμο στο καναρίνι μου; Του πήρα μια άμμο για χώνεψη (έχει μέσα χοντρά κομμάτια σα χαλικάκια). Πιο συγκεκριμένα του πήρα αυτό : Deli-Nature - products - Supplementary products - Small package - Deli Nature minerals for birds (δεν ξέρω κατά πόσον είναι δόκιμο να κάνω "διαφήμιση"), όμως δεν ξέρω πως να του την προσφέρω. Να την βάζω στο σκεύος που στερεώνω το αυγό? Κάτω δεν ξέρω αν θα μπορούσα να του την προσφέρω σε πιατάκι μιας και μπορεί να το κουτσουλήσει. Σας ευχαριστώ πολύ!

Βασικά με μπέρδεψε εκεί που λέει στο κουτί: Δόση, 1% της καθημερινής κατανάλωσης σε τροφή... Και λέω μπας και το βάζω μέσα στην ταίστρα μαζί με τα σπόρια, αλλά λέω κάτσε να ρωτήσω..50 γραμμάρια ψυχούλα μη κάνω και πειράματα!

Η συσκευασία που αγόρασες περιέχει εκτός από τη στομαχική άμμο που αναφέρεις ξυλοκαρβουνο, φυκια και διάφορα όστρακα...
Χρησιμοποιείς την αυγοθήκη για να την προσφέρεις στα πουλιά... ένα κουταλάκι αρκεί...
Και φυσικά αποφεύγεις κάθε δυνατότητα στα πουλιά να πατήσουν σε αυτό που μετά από λίγο θα φάνε... ότι κι αν είναι αυτό...
 
Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη! Ωραια επομένως θα βάλω στην αυγοθήκη μικρή ποσότητα (δεν χρειάζονται υπερβολές αποτι κατάλαβα, ένα κουταλάκι όπως είπατε) για να δώ και αν την τρώει! Όσον αφορά την αυγοτροφή τώρα...όταν θέλω να του την προσφέρω θα βάζω πάλι κάποια ποσότητα (για ένα καναρινάκι μιλάμε) σε μια ταίστρα και θα του την προσφέρω; (σε μια ταίστρα μόνιμα τα σπόρια του και σε ξεχωριστή ταίστρα δηλαδή η αυγοτροφή). **Ακούγεται τόσο αστεία η ερώτηση αλλά είναι απο τα πράγματα που σου λένε μια φορά και τέλος!** Πήρα συσκευασμένη αυγοτροφή (να κάνω μια δοκιμή αν του αρέσει κιολας) και όταν βρώ λίγο χρόνο θα βάλω και ποδιά για μαγείρεμα!
 
σε μια ταίστρα και θα του την προσφέρω;
Σε μία από τις ταίστρες ή σε μία αυγοθήκη. Πάλι σχετικά μικρή ποσότητα θα βάζεις και όχι κάθε μέρα, δύο με τρεις φορές την εβδομάδα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη! Ωραια επομένως θα βάλω στην αυγοθήκη μικρή ποσότητα (δεν χρειάζονται υπερβολές αποτι κατάλαβα, ένα κουταλάκι όπως είπατε) για να δώ και αν την τρώει! Όσον αφορά την αυγοτροφή τώρα...όταν θέλω να του την προσφέρω θα βάζω πάλι κάποια ποσότητα (για ένα καναρινάκι μιλάμε) σε μια ταίστρα και θα του την προσφέρω; (σε μια ταίστρα μόνιμα τα σπόρια του και σε ξεχωριστή ταίστρα δηλαδή η αυγοτροφή). **Ακούγεται τόσο αστεία η ερώτηση αλλά είναι απο τα πράγματα που σου λένε μια φορά και τέλος!** Πήρα συσκευασμένη αυγοτροφή (να κάνω μια δοκιμή αν του αρέσει κιολας) και όταν βρώ λίγο χρόνο θα βάλω και ποδιά για μαγείρεμα!
Καλό είναι να υπάρχει διαφορετικό σκεύος για την κάθε τροφή...
Δεν είναι δα και μεγάλο κόστος...
Ο λόγος που προτείνω κάτι τέτοιο έχει να κάνει με τη δυνατότητα καθαρισμού και απολύμανσης του σκεύους αμέσως μετά τη χρήση.
Άλλος εξοπλισμός λοιπόν για το μείγμα σπόρων, άλλος για την αυγοτροφή και άλλος για τα extra...
Και για σένα θα είναι καλό, μια και θα έχεις το χρόνο να προετοιμάσεις για την επόμενη χρήση κάθε σκεύος σωστά.
 
Ξεχωριστό σκεύος για κάθε τροφή και για κάθε χρήση, απολύτως λογικό και πολύπλευρα βολικό. Συν του ότι έτσι το πουλάκι θα είναι και καλύτερα εξοικειωμένο με το που θα βρεί την κάθε τροφή (στην ταίστρα τους σπόρους του, μετά στην αυγοθήκη το αυγό κτλ). Απλά επειδή απ' ο,τι διαβάζω και η αυγοτροφή θέλει συχνό άλλαγμα μιας και περιέχει αυγό (έχω σκοπό να την αλλάζω κάθε μέρα), έλεγα μήπως ενδυκνειται να μπάινει σε κάποιο σκεύος που το πουλί θα την βρίσκει γρηγορότερα προκειμένου να καταναλώνεται και γρηγορότερα, σε κάτι τέτοιο π.χ my-petshop.gr/my-petshop/243-369-home/2gr-.jpg. Θα με βοηθούσατε πάρα πολύ αν μου λέγατε εσείς σε τι σκεύος βάζετε την αυγοτροφή σας...
 
Εγω εχω μια αυγοθηκη για το αυγο, μια αυγοθηκη για την αυγοτροφη (αυτα τα δυο ειναι διπλα και στη φωλια) μια αυγοθηκη με κατι μπισκοτοβιταμινες και μια αυγοθηκη για το grit.. Το μηλο το κρεμαω και τα σπορια τα εχω σε κανονικες ταιστρες εξωτερικες..
 
Για την αυγοτροφή θα την αφήνεις μόνο για μια μέρα... αλλά δεν θα τη δίνεις κάθε μέρα... αλλά δύο το πολύ τρεις την εβδομάδα.
 
Παρα πολυ ωραια! Καλυφθηκα προς το παρον! Θα επανελθω δριμυτερος με φωτογραφιες κλουβιου και ξυλοκατασκευης προστασιας κλουβιων με σιδερενια σιτα και αλλα πολλα.. Και παλι σας ευχαριστω!
 
αρκετές φορές η άμμος όταν μένει για καιρό συγκρατεί υγρασία και πολλές φορές δημιουργεί ασπεργίλλωση, άρα καλό είναι να την αλλάζουμε συχνά πχ μια φορά τη βδομάδα
 
Τα γνωστα πολυχωμα σκουπιδια.. Τους αρεσει οποτε βαζω ενα κουταλακι του γλυκου 😳
Τους αρέσει, δεν τους αρέσει να μην τους το βάζεις! Ούτε ένα κουταλάκι του γλυκού! Είμαι κάθετη και απόλυτη..
 
Back
Top