Φροντίδα Άμμος και ζεόλιθος ως υπόστρωμα σε παπαγάλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης liaktas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

liaktas

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2022
Μηνύματα
167
Πόλη
Νεο Φαληρο
Καλημέρα, είχα διαβάσει ότι καλό θα ήταν να έχουμε στους παπαγάλους μας άμμο ή ζεόλιθο ως υπόστρωμα γιατί βοηθά στο υγιές περιβάλλον από υγρασία και οσμές καθώς και ότι πηγαίνουν στο πάτο της κλούβας και παίρνουν ευεργετικές ουσίες και ιχνοστοιχεία από τους άμμους που είναι καλοί για τον οργανισμό τους…
Εγώ δεν έχω διότι θεωρούσα και θεωρώ ότι με το υπόστρωμα που βάζω είναι καλά και διότι δεν πίστευα ότι το Ράμφος της Bellas έφτανε μέχρι κάτω… Εχθές όμως διαπίστωσα ότι κατέβαινε χαμηλά και έπαιρνε απο το υπόστρωμα τροφές με αποτέλεσμα να με τρομάζει η ιδέα των ινών που μπορεί να βγάλει κάποια στιγμή μαζί με την τροφή;;;

Τι κάνουμε; Μήπως είναι όντως καλύτερη ή άμμος ή ο ζεόλιθος; Αν ναι τι άμμο ή ζεολιθο βάζουμε και κάθε ποτέ τα αλλάζουμε;;;

Ευχαριστώ…
 
@liaktas , το παρακάτω θέμα το έχεις δει;
 
Ναι είμαι πολύ ικανοποιημένη! Βέβαια έχω καναρίνι αλλά δεν πιστεύω ούτε ο παπαγάλος θα ασχοληθεί με αυτό! Είναι παρά πολύ απορροφητικά και στεγνώνουν τόσο εύκολα και γρήγορα οι κουτσουλιές που με γάντι αφαιρώ τα λερωμένα κομμάτια και το υπόλοιπο είναι πεντακάθαρο!
 
Back
Top