Φροντίδα Άμμος υγιεινής για πάτο κλουβιού με ευχάριστο άρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AthinaJR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AthinaJR

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
258
Πόλη
Περιστέρι
16712674669592023602000.webp


Καλημέρα σε όλους. Συνεχίζω με τις απορίες μου, ελπίζοντας να μη γίνομαι πολύ κουραστική.

Συνήθως στα κλουβιά μου βάζω άμμο και 4-5 μέρες το μήνα βάζω χαρτί για να ελέγχω κουτσουλιές.

Ψάχνω για άμμο που να μην έχει πολύ σκόνη (να ναι πιο χοντροκομμενοι οι κόκκοι) και να έχει ευχάριστο άρωμα.

Είχα πάρει πριν απο καιρό την άμμο της φωτογραφίας, ούτε που θυμάμαι απο που και ειχα μείνει ικανοποιημένη απο τη σύσταση και το άρωμα της. Δε θυμάμαι ούτε τιμη και δεν την έχω εντοπίσει τελευταία σε κάποιο κατάστημα.

Παρατήρησα ότι για το άρωμα προσθέτουν γλυκάνισο. Μπορούμε εμείς με κάποιο φυσικό τρόπο να αρωματισουμε μια άμμο που δεν έχει άρωμα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@AthinaJR δες αυτό.
 
@MARY58 ευχαριστώ, ναι το έχω διαβάσει αυτό και έχω ψηφίσει.
Δεν είδα όμως κάποια αναφορά για προσθήκη φυσικού αρωματικού στην αμμο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
View attachment 92758


Καλημέρα σε όλους. Συνεχίζω με τις απορίες μου, ελπίζοντας να μη γίνομαι πολύ κουραστική.

Συνήθως στα κλουβιά μου βάζω άμμο και 4-5 μέρες το μήνα βάζω χαρτί για να ελέγχω κουτσουλιές.

Ψάχνω για άμμο που να μην έχει πολύ σκόνη (να ναι πιο χοντροκομμενοι οι κόκκοι) και να έχει ευχάριστο άρωμα.

Είχα πάρει πριν απο καιρό την άμμο της φωτογραφίας, ούτε που θυμάμαι απο που και ειχα μείνει ικανοποιημένη απο τη σύσταση και το άρωμα της. Δε θυμάμαι ούτε τιμη και δεν την έχω εντοπίσει τελευταία σε κάποιο κατάστημα.

Παρατήρησα ότι για το άρωμα προσθέτουν γλυκάνισο. Μπορούμε εμείς με κάποιο φυσικό τρόπο να αρωματισουμε μια άμμο που δεν έχει άρωμα;

 
@TZANNSPY τελεια! Θα την παραγγείλω κιόλας.

Κοίταζα μήπως είχε και το elector σε 10μλ αλλά δυστυχώς το έχει μόνο απο 30μλ και πάνω και δεν αντέχει η τσέπη τόσα έξοδα 😊🙄

Βέβαια συνεχίζω να αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να αρωματισουμε την άμμο ή και το χαρτί με φυσικό μη τοξικό για τα πουλιά, άρωμα της προτίμησης μας.
 
Βέβαια συνεχίζω να αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να αρωματισουμε την άμμο ή και το χαρτί με φυσικό μη τοξικό για τα πουλιά, άρωμα της προτίμησης μας.
Και γιατί δε βάζεις γλυκάνισο από μόνη σου; Γλυκάνισο αυτοί, γλυκάνισο κι εσύ
 
@MARY58 Anise seed έχει. Έτσι λέει στη φωτογραφία τουλάχιστον.
Πάντως ο γλυκάνισος ανήκει στα ασφαλή φυτά. Και απ' ότι βλέπω μπορεί να μπει και σε μείγματα σπόρων.
https://glamgouldians.com/product-organic-anise-1lb.php
 
Για μυρωδιά δεν νομίζω να αποπνέει γλυκάνισο όσο κ να βάλει. Η μυρωδιά μάλλον προέρχεται από την επεξεργασία του υλικού. Έτσι νομίζω.
 
Αν άλλαζα τις λευκές σελίδες Α3 θα επέλεγα ή το sanibird
ή αυτό
 
Back
Top