Ασθένειες Άμορφες κουτσουλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα. Βλέπω από χτες το βράδυ την κανάρα να κάνει υγρές (χτες το βράδυ το νερό ήταν πολύ περισσότερο από σήμερα) και άμορφες κουτσουλιές ενώ τινάζεται πριν και μετά την αποβολή τους. Τα πουλιά τράφηκαν με μεγάλες ποσότητες μαρουλιού αυτή τη βδομάδα μιας και οι λαϊκές κάνουν απεργία (!) και ξέμεινα από τα λαχανικά που ταΐζω τώρα που μεγαλώνουν μωρά. Ο αρσενικός δεν είχε καμία διαφορά στις κουτσουλιές του, αλλά από την άλλη ο πατέρας μου τον τάιζε χρόνια μαρούλι καθημερινά, χωρίς να εμφανίσει το παραμικρό. Να θεωρήσω ότι το πρόβλημα προκλήθηκε από το μαρούλι ή να αρχίσω να ανησυχώ; Κατά τ'άλλα το πουλί είναι δραστήριο, έκανε μπάνιο, τρώει και φωνάζει κανονικά, ταΐζει τα μικρά και ταυτόχρονα "ψάχνεται" να κάνει νέα φωλιά.
 
Νομίζω ότι είναι λογικό με τόσο μαρούλι να κάνει τέτοιες κουτσουλιές... Μη δίνεις συνεχώς μαρούλι... Πέρα του ότι μπορεί να έχει φυτοφάρμακα και πρέπει να τα πλένουμε πάρα πολύ καλά, δεν είναι τόσο θρεπτικό όσο αλλά λαχανικά.. Και γενικότερα μέτρον άριστον ειδικά όταν έχουμε μικρά στη.φωλιά γιατί φαντάσου αφού προκάλεσε. Διάρροια στην μαμά τι μπορεί να κάνει στους ευαισθητους νεοσσους... Πόσο ημερών είναι τα μικρά;
 
20-19-18 ημερών. Το μαρούλι είναι από τον κήπο μας, είναι σίγουρο ότι δεν έχει χημικά :). Σήμερα μόνο σπόρους και αύριο θα βάλω μήλο και μπρόκολο, μιας και επιτέλους βρήκα.
 
το αυγο προκαλει παριεργες κουτσουλιες; Πιο εντονα πρασινες ισως κ μεγαλυτερες;
 
@brand13
δες κ το θεμα που δημιουργησα σε παρακαλω
 
Συνεχίζω με το ίδιο πουλί, μιας και μου έχει κολλήσει στο κεφάλι ότι δεν το βλέπω καλά. Καταρχάς η φωνή του είναι λίγο βραχνή, ενώ η αμάρα του είναι πρησμένη και προεξέχει. Ανεβάζω φώτο. Κατά τα άλλα το πουλί είναι ανήσυχο, τρώει συνέχεια και πετάει πέρα δώθε στο κλουβί.
Δεδομένου ότι τα πουλιά μου ζευγαρώνουν καθημερινά, μήπως τα συμπτώματα αυτά είναι πρόδρομος αυγού; Θα ήθελα να ανεβάσω και ένα βίντεο που ακούγεται η φωνή της αλλά δεν ξέρω αν μπορώ.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    6 KB · Προβολές: 83
  • CAM00033.webp
    CAM00033.webp
    4,2 KB · Προβολές: 66
Back
Top