Αναπαραγωγή Άνοιξέ το ξύλο στην άκρη της φωλιάς των κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jim23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jim23

PB New Member
Εγγραφή
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
150
Πόλη
Πάτρα
Γειά σας παιδιά!

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με την φωλιά που έχω βάλει στα κοκατιλ μου. Η φωλιά όταν την αγόρασα είχε μέσα σε ένα σακουλάκι δύο μικρά γατζακια από αυτά που βιδωνουν στο ξυλο οτα ξεκίνησα να τα βάζω μετα απο λιγο το ξυλο άνοιξέ λιγο στην άκρη. Τί μπορώ να κάνω;

Ααα και Κάτια άλλο την φωλιά να την βγάλω μέσα ή έξω από το κλουβί;

ΤΟ ΡΑΓΙΣΜΑ

Και ολοκληρη
 

Συνημμένα

  • FOLIA1.webp
    FOLIA1.webp
    19,5 KB · Προβολές: 81
  • FOLIA.webp
    FOLIA.webp
    15,9 KB · Προβολές: 101
Βάλε μια φωτογραφία της φωλιάς που να δείχνει το πρόβλημα που περιγράφεις και μία ακόμη ολόκληρη τη φωλιά για να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται.

Καλωσόρισες.
 
Καλως ορισες. Οδηγιες για το πως να βαλεις φωτο θα βρεις στην υπογραφη του @Stavros .

Οσο για τη φωλια πιθανον να διορθωνεται. Εξωτερικα τη βαζεις.
 
Το ράγισμα δεν δημιουργεί πρόβλημα. Η φωλιά μπαίνει από έξω.

Υ. Γ. Οι φωτογραφίες ενσωματώθηκαν στο πρώτο μήνυμα.
 
Ευχαριστώ πολύ! Καμία ιδέα πως μπορώ να την κρεμάσω πάνω στο κλουβί χωρίς να την διαλησω;

Διαλυσω*

Παιδια πειράζει αν αλλάξω κλουβί στα παπαγαλάκια για να βαλω λιγο καλυτερα την φωλιά;
 
Εάν η φωλιά δεν έχει ήδη πάνω της στηρίγματα, μπορείς να βάλεις δύο στηρίγματα για να την προσαρμόσεις στο κλουβί. Μου φαίνεται περίεργο πάντως να μην έχει ήδη τέτοια στηρίγματα πάνω της.
Παιδια πειράζει αν αλλάξω κλουβί στα παπαγαλάκια για να βαλω λιγο καλυτερα την φωλιά;
Εξαρτάται. Αν πρόκειται να είναι πιο ευρύ χώρο και πιο λειτουργικό, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Βάλε εάν θέλεις φωτογραφίες από το κλουβί που σκέφτεσαι να πάρεις για να ξέρουμε περίπου για τι μιλάμε.
 
Το κλουβί που λέω να τους αλλάξω είναι πιο μεγάλο και ιδιοκατασκευη
Θα στείλω φωτογραφίες μόλις φτάσω Σπίτι μου. Ευχαριστώ!
 
η φωλια παντα εξωτερικη για να γινεται σωστος ελεγχος.. αλλα τετοια εποχη φωλια;
 
Ναι. Τα ειδα να προσπαθούν να ζευγαρώσουν και λέω γιατί όχι;
Επίσης σήμερα έβαλα την φωλιά και το αρσενικό μετά από τρείς ώρες περίπου άρχισε να την εξερευνη και να σκαλίζει κάτι.:)
 
Σήμερα μπήκε μέσα ολόκληρο!
Μετά πήγε να μπει και το θηλυκό αλλά δεν το άφησε. Αφού κάθησε αρκετή ώρα μέσα μετα βγήκε και μπήκε το θηλυκό! Για πρώτη μέρα πιστεύω τα πήγαν καλά! 🙂
 
Γνωμη μου η φωλια ειναι λιγο μικρη φαντασου να βγουν 4 νεοσει, πως θα χωρεσουν εκει. Εγωφτιαχνω 30.30.30 . Μην με κραξετε, το εχω δει σε αγγλικο σαιτ
 
Για την φωλια, εαν το ραγισμα ειναι μικρο βαλε ενα κομματι ταινια να το συγκρατησει, διαφορετικα χρησιμοποιεισε ξυλοκολλα
 
Νομίζω πως 30×30×30 είναι λίγο υπερβολικό. Η ταπεινή μου γνώμη.
 
Παιδια αφου με το καλο γεννησει θα πρεπει να τα ταιζω καθολου ή οχι;
 
Παιδια αφου με το καλο γεννησει θα πρεπει να τα ταιζω καθολου ή οχι;
Αν θες τα μικρά να είναι εξημερωμένα μαζί σου μπορείς να ακολουθήσεις την μέθοδο που έχει ακολουθήσει και ο @Φοίβος : https://community.petbirds.gr/threads/Ανατροφή-νεοσσών-με-τη-μέθοδο-του-co-parenting.18065/

Έχεις εμπειρία από τάισμα στο χέρι;
 
Όχι

Να αναλάβω από την αρχή το τάισμα ή όχι

;

Λίγη υπομονή jim23. Δεν είναι chat room εδώ ώστε να είναι stand by τα μέλη για να απαντούν.

Δε υπάρχει λόγος να ταίσεις αποκλειστικά στο χέρι. Είναι επικίνδυνο αφού δεν το έχεις ξανακάνει. Διάβασε το πιο πρόσφατο κακό αποτέλεσμα για να σιγουρευτείς πως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αλλά μέσα απο την εμπειρία άλλων μελών να μάθεις και τι ακόμη πρέπει να προσέξεις.

Αν διαβάσεις το λινκ που σου έδωσε η Αλίκη, εξηγώ αναλυτικά πως έχω μεγαλώσει τα πουλιά μου με ασφάλεια κι επιτυχία.
 
Back
Top