Αναπαραγωγή Άπειρη με πρώτο αβγό

loukialoco

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
5
καλημέρα παιδιά σήμερα είχα το πρώτο αβγό μέσα στην φωλιά άλλα χωρίς νήμα μέσα πράγμα που με προβλημάτισε. έβαλα ένα άλλο καινούριο κουτάκι μέσα και περιμενα. Βλέποντας να μην την φτιάχνει είπα να βάλω εγώ λίγο νήμα μέσα αλλά πάνω στην προσπάθεια έσπασα το αβγό. ☹ μετά πήγε έκατσε πάνω η θηλυκιά και έσπασε τελείως στεναχοριτηικα πάρα πολύ τώρα τι να κάνω; θα κάνει άλλα; θα τα παραιτήσει; Πφφφ έκανα γκάφα; το αβγό ήταν το πρώτο και ήταν μπλε το τσόφλι και είχε κίτρινο υγρό μέσα
 
Αρσενικός υπάρχει μαζί της Λουκία; Πες μας μερικά πράγματα. Πότε τα έβαλες μαζί; Σε τι χώρο βρίσκονται τα πουλιά; Τους έχεις κάνει καθόλου διατροφική προετοιμασία;
 
ναι υπάρχει αρσενικός μαζί της... έχει 1 μήνα που μου έδωσαν την θηλυκιά και 5μερές που μέσα στο ίδιο κλουβί με το αρσενικό. τα δίνω την κελαιδινη και αυγοτοφη και στικσ που τα έδωσα πριν 1 εβδομάδα.
 
Καλώς ήρθες Λουκία και να σου ζήσουν τα πουλάκια σου!
Το λιγότερο σημαντικό είναι που έσπασε το αυγό. Τα πουλάκια σου είναι απροετοίμαστα για αναπαραγωγή και αυτό είναι κρίμα γι' αυτά που μπορεί να κινδυνεύσει η ζωή τους και για σένα που θα βάλεις στεναχώριες στην ψυχή σου.
Διάβασε πολύ καλά αυτό το άρθρο Ζευγάρωμα καναρινιών , ακολούθησε τα σωστά βήματα, και ό,τι χρειάζεσαι ρώτησε. Έχεις χρόνο ακόμα για να κάνεις φετινή γέννα.
 
Υπάρχει πιθανότητά απλά η κανάρα να είναι απύρη. Λογικά αύριο θα συνεχίσει να γεννά αυγά. Προσπάθησε να μην επέμβεις ξανά στη φωλιά. Αν υπάρχει ακόμα νήμα εκτός φωλιάς, απομάκρυνε το γιατί υπάρχει κίνδυνος να θάψει με αυτό η κανάρα τα αυγά. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ υπόστρωμα τσόχας, και δεν ανησυχώ αν θα χτίσει επαρκώς η κανάρα τη φωλιά της ή όχι.
 
καλημέρα παιδιά χθες το βράδυ έβαλα ένα κουτάκι νήμα όλο μέσα στην φωλιά γιατί φαίνεται μικρή η κανάρα και άπειρη όπως εγώ 😛 και της έφτιαξα την φωλιά μήπως βγάλει άλλο αυγό για σήμερα σήμερα βλέπω πως κράτησε το νήμα γιρο-γιρο από την φωλιά και στην μέση το έβγαλε... και φυσικά βλέπεις ένα μπλε αβγουλάκι... :)

o arsenikos.webp kanara.webp


εδώ είναι το ζευγαράκι μου... :D
 
καλημέρα παιδιά σήμερα μια ακόμη όμορφη μέρα... ένα ακόμα αυγουλάκι η κανάρα κάθετε πάνω στα αυγά και ο αρσενικός την ταιζει... Νομίζω όλα θα πάνε καλά :) επίσης ήθελα να σας ρωτήσω πότε θα γεννηθούν τα μικρά;
 
Από τότε που κάθισε μόνιμα στη φωλιά θα μετρήσεις 14 μέρες! :)
 
καλημέρα παιδιά. σήμερα είχα 4 αυγά και πριν από λίγο πάω να τα δω και βλέπω πως 3 αυγά τα πέταξε η καναρα η ο αρσενικός κάτω. Γιατί να το κάνουν αυτό? τι έγινε;
 
Back
Top