Αναπαραγωγή Άργησε να κάτσει στ' αυγά της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Με ανησύχισε η μια Βορειοευρωπαία μου.
Δεν καθόταν με τίποτα στα αυγά της(νόμιζα εγώ)
Το μυστικό; είχε υπ'όψιν της να κάνει 6άδα.
Σήμερα όμως (στο τελευταίο)απ'ότι βλέπω δεν σηκώνεται
καθόλου απο την φωλιά.
 

Συνημμένα

  • PICT0204 copy.webp
    PICT0204 copy.webp
    19,1 KB · Προβολές: 110
με το καλο να δεις πουλακια τωρα. εξασφαιρη η καναρα ε;
 
Εύχομαι να βγουν και τα έξι και να γυρίζεις όλη μέρα στο σπίτι σαν το γιατρό με τη σύριγγα στο χέρι :D

Και πολύ τεχνίτριες βρε παιδί μου στο χτίσιμο της φωλιάς αυτές οι Βορειοευρωπαίες, φτου φτου :)
 
πραγματικα μπραβο για τις αντοχες της καναρας.σου ευχομαι να βγουν 6 μικρα ομορφα καναρινακια
 
μπραβω στην καναριτσα ειδες τη θυλικα βγαζει η Βοριος ηπιρος; Με το καλο να σου βγουνε και τα 6 φιλε μου
 
Σού εύχομαι 6 στα 6και πολύ καλό στώσιμο έκανε
 
Κατ' αρχήν σου εύχομαι ολόψυχα να τα βγάλει όλα στο κλαρί.
Εγώ όμως θα προχωρήσω και ένα βήμα πιό πέρα.
Στην πρόγνωση του φύλου των επωαζόμενων νεοσσών, χωρίς να θέλω να το παίξω ειδήμων ή έξυπνος, σε καμμία των περιπτώσεων.
Έχεις, αν έχω δεί καλά στη φωτό,
5 αρσενικά και 1 θηλυκό.
Ή στη χειρότερη, 3 και 3, γιατί έχω καλή οπτική γωνία για τα 4 αυγά.
Βλέπω 3 αρσενικά και 1 θηλυκό, σίγουρα.


Σημ.: Αυτό το λέω γιατί μου έχουν πεί, και τουλάχιστον σε εμένα μέχρι σήμερα στην πρόγνωση αυτή δεν έχω πέσει έξω στις δικές μου φωλιές, ότι:
Μυτερό αυγό = Αρσενικό
Στρογγυλεμένο αυγό = Θηλυκό.


Το κρατάμε και σαν στοίχημα της εκκόλαψης και ανάπτυξης των επωαζόμενων νεοσσών.

Κάτι σαν το στοίχημα που είχε βάλει ο παππούς του Rooney, στην Αγγλία, που στοιχημάτισε 100 λίρες, όταν ο εγγονός του ήταν 14 χρονών. Τι στοιχημάτισε;
Ότι ο εγγονός του το 2004, σε ηλικία 19 ετών, θα είναι βασικός στην Εθνική Αγγλίας στο Μουντιάλ.
Κέρδισε. Πόσα πήρε; 100.000 λίρες!
1 προς 1.000 σε διάρκεια 5 ετών αναμονής!
Αναμμένω χωρίς να έχω ποντάρει ούτε ένα λεπτό. Ούτως ή άλλως δεν είμαι του τζόγου.
Είδομεν.
 
Γιώργο δε το είχα ξαν΄ακούσει αυτό.
Θα το έχω υπόψι μου και θα παρατηρήσω και τα δικά μου αυγά όταν με το καλό για να δω αν έχεις δίκιο
 
Γιώργο μας έβαλες στην πρίζα τώρα τι κόλπο είναι αυτό;Εχω μια κανάρα κλωσσάει εδω και λιγες μέρες.όταν σηκωθει θα παρατηρήσω τα αυγα μπας και προβλέψω τι είναι. Ευχαριστω για το κόλπο αυτό.
 
Μυστικά των παππούδων μας, αλλά όχι για να
το παίρνουμε και κατάκαρδα αν πέσουν έξω.
Γιώργο, πριν απ' όλα να βγούνε, βέβαια.
Στο 5 με 1 δεν σε πάω στοίχημα γιατί συμφωνώ.
Το 3 με 3 μάλλον αποκλείεται. Το 4 με 2 παίζει
γιατί δεν βγάζω συμπέρασμα με το μπλέ,το τελευταίο.
 
:) Με το καλο να βγουν και να μεγαλωσουν και τα εξι!
Με το καλο να μαθουμε και το φυλο των νεοσσων...
(ΓΕΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ... ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ)
 
Με το καλό Μάκη να σου βγουν και στο κλαρί. Εγώ πάντως πάω στοίχημα ότι πάνω άπόλα θα είναι και αγοράκια και κοριτσάκια υγιέστατα.
 
Ειμαι σίγουρη οτι θα βγούνε στο κλαρί και τα 6! Γιατί μην ξεχνάτε, εκτός από πολύ καλές μάνες, ο κ. Μακης έχει και πολύ καλές παραμάνες!

Οσο για το φύλο...όλα χρήσιμα είναι...Ασε που θα δώσετε και πάλι πολύ χαρά σε πολύ κόσμο! Να μας στελνετε φωτογραφιες να τα χαιρόμαστε και μετά την εκκόλαψη!
 
Αντρέα, μάλλον η προετοιμασία
και το ΩΡΑΙΟ-ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ
τραγούδι του αρσενικού,
ωδηγούν σε τέτοια αποτελέσματα,
παρά το ίδιο, το θηλυκό.
 
Back
Top