Διατροφή Άρνηση parrotlet σε λαχανικά και φρούτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας..Σε ένα μήνα το γλυκάκι μου(parrotlet) κλείνει τα δύο του χρόνια και χαίρομαι πολύ γι'αυτο..Ειναι ένα θέμα όμως που έχω ξαναναφερει στο παρελθόν και με απασχολεί ακομα..Όσο και να προσπαθώ να του μάθω να τρώει λαχανικά και φρούτα ,δε το χουμε καταφέρει ακόμα.
Η διατροφή του αποτελείται κυρίως από σπόρους ( versele laga) ,λίγους ηλιόσπορους ,κεχρί,αυγοτροφη ,ρυζακι κάπου καπου,και τις βιταμίνες του στο νερακι..Προσπαθώ όσο είναι έξω και περνάμε χρόνο μαζί να τον κάνω να συνηθίσει κάποια λαχανικά-φρουτα αλλά μέχρι στιγμής το μόνο που καταφέρνουμε είναι να τα κόβει κομματάκια και να φεύγει..Το μονο που λατρεύει και τρέχει να το φάει είναι η φράουλα 🍓🤦🏻‍♀️Άντε και λίγο μηλαρακι...
Στεναχωριέμαι γιατί παρόλο που παίρνει και τις βιταμίνες του στο νεράκι κάθε εβδομάδα ,φοβάμαι μήπως δεν φτάνει μόνο αυτό και κάνει κακό στην υγεία του η τόση άρνηση στα λαχανικά κλπ.
Αν μπορεί κάποιος να μου πει κάποια tips να τα προσπαθήσω ,θα με βοηθούσε πολύ.
Κατά τ'αλλα ο μικρούλης στα κιλά του είναι 32 γρ..σταθερός ..Παίζει,κινείται πολύ..έχει διάθεση..όλα.. Σας αφήνω και μια φωτογραφία του με φράουλα στη μυτη ,μια που έχουμε να εμφανίστουμε καιρό.😄
 

Συνημμένα

  • IMG_20210321_193305.webp
    IMG_20210321_193305.webp
    13,9 KB · Προβολές: 23
Αν δεν έχεις δοκιμάσει να δώσεις φρούτα και λαχανικά κομμένα σε sticks και τοποθετημένα στο ειδικό μανταλάκι, δοκίμασέ το. Εγώ έτσι τα ξεκινάω στους νεοσσούς για να τα μάθουν. Επίσης μπορείς να δώσεις pellet συμπληρωματικά με την τροφή. Πλήρης τροφή που καλύπτει μεγάλο εύρος θρεπτικών στοιχείων (βιταμίνες, μέταλλα, πρωτεΐνες) και δεν χρειάζεται να δίνεις έξτρα βιταμίνες στο νερό.
 
@giannisvlg Ναιι,έχω δοκιμάσει με κομμάτακια ,έρχεται τα μυρίζει και φεύγει..Αν του δώσω κομματακι από αυτά στο στόμα για να το γευτεί, το πετάει..Αντίθετα με κανονικά κομμάτια μεγάλα ,έχουμε μια παραπανω προσέγγιση γτ μπαίνει στην διαδικασία έστω να τα κόψει σε μικρά κομματάκια ..αλλά δε τα τρώει..σαν να παίζει🤦🏻‍♀️😄 Το μονο που το τρώει και πέφτει με τα μούτρα κυριολεκτικά είναι η φράουλιτσα..εκεί το ευχαριστιεται..Όπως κ να χει σας ευχαριστώ για την ιδέα.🙂
[automerge]1616360402[/automerge]
@jk1980 Αυτό με το ειδικό μανταλάκι όχι ,δε το χω δόκιμασει..Είχα βάλει κάποιες φορές μόνο ετσι κομματι από φρούτο ή λαχανικό στο καγκελακι του κλουβιου αλλά δε το πολυ πλησιασε..Θα το κάνω σιγουρα όμως αυτό με το μανταλακι..ίσως πιάσει.
Δε το γνώριζα αυτό για τα pellets..Μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα πχ ή δε παίζει ρόλο; Όταν λέτε συμπληρώματικα; Εκτός απ' τη βασική τροφή να βάλω μέσα και δοχειακι με pellets; Θα αγοράσω άμεσα, ευχαριστω πολύ! 🙂
 
Back
Top