Ασθένειες Άρρωστη κανάρα

Jendec412

PB New Member
Εγγραφή
10 Απρ 2021
Μηνύματα
10
Πόλη
Νίκαια
Καλημερα, έχω μια σχετικά καινούργια καναρα,και ενώ την βατεψε ο αρσενικος,χθες την είδα φουσκωμένη,και δύσκολα αναπνεε,και έκλεινε τα μάτια της,δεν ήξερα τι μπορούσα να κάνω τη χώρισα από τον αρσενικο ,και της έδωσα aviomycin ,ήταν και η μόνη αντιβιωση που ειχα,Σάββατο βράδυ δύσκολα θα έβρισκα κάτι άλλο.φανηκε να συνέρχεται λίγο,κοίταξα την κοιλιά της σήμερα,αλλά δεν έχω εμπειρία η μισή κοιλιά χαμηλα δηλ.ειναι πορτοκαλι ,από τη μέση και πάνω είναι αρκετά σκούρα η κοιλιά της,προσπάθησα να ανεβάσω φωτο αλλά είναι λεει μεγάλο το αρχείο και δεν το ανεβάζει.
 
Τήρησες καραντίνα σαράντα ημερών στο πουλί; Την έβαλες σε χωριστο κλουβί από τον αρσενικό; Αν όχι, άμεσα! Ή όταν λες την χώρισες από τον αρσενικό εννοείς ότι έβαλες χωρισμα;
@Jendec412 Δες εδώ (Δεν θυμάμαι πως να ανεβάσω μια φωτο).
Δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς τί έχει το πουλί, πρέπει να ανεβάσεις μια καλή φωτογραφία.
 
έχω μια σχετικά καινούργια καναρα,
Έχει φτιάξει φωλιά ?
Έχει σουπιοκόκκαλο ?
Έχεις υγρό ασβέστιο ?
[automerge]1649594225[/automerge]
προσπάθησα να ανεβάσω φωτο αλλά είναι λεει μεγάλο το αρχείο και δεν το ανεβάζει.
Το μέγεθος μέχρι 1mb.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ καλησπέρα,είναι πολύ περίεργο,έχω κάνει πέρυσι γέννες από άλλο ζευγάρι δικό μου, ο αρσενικος την βατεψε έφτιαξε φωλια αυτη,την τάιζε στο στόμα όλα καλα,χθες είδα το πουλί όπως περιέγραψα χαλια,σήμερα ήταν λίγο καλύτερα,είδα τον αρσενικο να προσπαθεί, πριν λίγο να την τάισει στο στόμα από το χώρισμα, άνοιξα το χώρισμα και ξανά δείχνει σημάδια ανάκαμψης η καναρα πήγε στη φωλια έδειχνε πιο ζωηρή,εξακολουθώ όμως να μη καταλαβαίνω αν τελικά έχει κάτι,?χθες ήταν του ετοιμοθάνατη!
 
Να βάλεις υγρό ασβέστιο στο νερό της για μερικές ημέρες για να αποφύγεις τυχόν δυστοκία.
Αν έχεις σουσάμι βάλε σε μια ταΐστρα (υψηλή πηγή ασβεστίου).

Οι κουτσουλιές της πώς είναι ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Της έχω υγρό ασβεστιο με βιταμίνη D,αυτή όταν τη πηρα είχε κανει αυγα λόγο έλλειψης ασβεστίου βγήκαν τα αυγά της χωρίς τσοφλι καθόλου, πρώτη φορά έχω δει κάτι τέτοιο,της έβαλα εντατικά ασβεστιο της έχω αυγο,σπόρους chia στους οποίους δείχνει ιδιαίτερη αδυναμία,και σουσαμι της βάζω.της έβαλα και 2 μέρες μια πολύβιταμινη και λιγο μηλο.οι κουτσουλιές δεν έχω εμπειρία,αλλά τις συγκρίνω με το άλλο ζευγάρι που έχω και δείχνουν οκ
 
Τελευταία επεξεργασία:
ης έχω υγρό ασβεστιο με βιταμίνη D,
Να πάρεις το σκέτο υγρό ασβέστιο, εγώ χρησιμοποιώ το tabernil calcio.
και grit τους έχω.
Αυτό πρέπει να αφαιρεθεί όταν εκκολαφτούν τα αυγά για να μην ταϊστούν τα μικρά και υπάρξουν άσχημα αποτελέσματα.
,σπόρους chia στους οποίους δείχνει ιδιαίτερη αδυναμία
Να δίνεις μικρή ποσότητα.
Και αυτοί οι σπόροι πρέπει να αφαιρούνται όταν υπάρχουν νεοσσοί.
Δες αυτό
 
προσπάθησα να ανεβάσω φωτο αλλά είναι λεει μεγάλο το αρχείο και δεν το ανεβάζει.
Jendec412 Εγώ για να ανεβάσω φωτό, κατέβασα από το play store το qreduce lite κ έτσι μπόρεσα να μειώσω τα mb της φωτό σε kb.
 
Back
Top