Ασθένειες Άρρωστη κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης venu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

venu

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2024
Μηνύματα
5
η καναρα μου εχει 3 μερες που κλεινει τα ματια
 
Εχω ενα ζευγαρακι εδω και 4 χρονια, 7 (μαλλον) το αρσενικο και 3 η μικρη. Τον πρωτο χρονο εκαναν 7 αυγα και μετα αλλα 5. Μετα δεν ξανακαναν αυγα ενω η μικρη φτιαχνει συνεχεια φωλια. Τον τελευταιο χρονο απο Μαρτη η μικρη φτιαχνει φωλια αλλα τιποτα. Τον τελευταιο μηνα φτιαχνει φωλια το πρωι, μπαινει μεσα και το βραδυ την χαλαει. Τις 2 τελευταιες βδομαδες η μικρη αρρωστησε. Την προηγουμενη βδομαδα κρεμαγε το κεφαλι της στον υπνο ενω το ενα ματι της ηταν ερεθισμενο. Πηγα κτηνιατρο και μου εδωσε βιταμινες, δεν βελτιωθηκε και πηρε αντιβιωση. Σημερα 5η μερα αντιβιωση και 2η βιταμινες και ενω δεν πεφτει το κεφαλι της εντουτη κλεινει τα ματια σαν να κοιμαται, εχει διαρροια και μαλλον δεν τρωει. Πηγα σε αλλο κτηνιατρο και μου αλλαξε αντιβιωση ενω μου ειπε να συνεχισω αντιβιωση. Δεν θελω να πεθανει το μικρουλι, τι αλλο να κανω;
 
@venu
πήγαινε σε πτηνίατρο. Αυτή είναι η λίστα.
Σε ποια πόλη είσαι; Αν είσαι Αθήνα, πήγαινε στην Δουκάκη στο κτηνιατρικο κέντρο του Πειραιά.
 
@venu μια λύση όταν δεν υπάρχει πτηνίατρος είναι να μιλήσεις με το διαγνωστικό κέντρο της Κομοτηνής. Θα σου πουν κ οδηγίες πώς να στείλεις κ τις κουτσουλιές της.
 
Θα σου πουν κ οδηγίες πώς να στείλεις κ τις κουτσουλιές της.
Συζήτησέ τους μήπως έχει νόημα να πάρεις επίχρισμα και από το μάτι της.
Γενικά η συνεννόηση μαζί τους είναι εύκολη, η αποστολή του δείγματος ομοίως και το κόστος αποστολής και εξέτασης μικρό. Μην διστάζεις.
 
@MARY58 επειδη δεν τρωει και νομιζω χειροτερευει πως μπορω να την ταισω και πως; δηλαδη με τι τροφη. Ο γιατρος ειπε οχι ομως βλεπω οτι η μικρη ειναι αδυναμη. Αυριο θα παρω και στην Κομοτηνη
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@venu συζήτησε το μαζί τους. Πάντως όταν το πρώτο μου καναρίνι ασθενούσε, η πτηνίατρος μου είχε συστήσει να του δίνω κάποια ml κρέμα νεοσσών για να ενισχύσει το βάρος του. Μου είχε πει πόσο νερό να βάζω για την αραίωση της κρέμας.
 
Back
Top