Ασθένειες Άρρωστος Μαυροσκούφης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giwrgoshp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giwrgoshp

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2019
Μηνύματα
21
Καλημέρα,
Νέος στο χώρο, σας διάβαζω αρκετά εδώ κ 3 - 4 μήνες μιας και απέκτησα έναν ringneck. Δεν είχα μπει στον κόπο για εγγραφή τώρα όμως ήταν αναγκαίο λόγο του ότι έκατσε δίπλα μου στην πλατεία ένα πουλάκι και το έπιασα χωρίς να κουνηθεί. Μάλλον είναι άρρωστο γιατί όταν το έπιασα δεν αντέδρασε. Πως μπορώ να το βοηθήσω, θέλω δηλαδή μια βοήθεια με την διάγνωση κ την θεραπεία. Δυστυχώς τώρα είμαι στην δουλειά κ δεν έχω πολλές επιλογές. Έχω κλουβί στο σπίτι. Το έβαλα σε ένα κουτάκι με λίγο χαρτί κ σε ζεστό σημείο, έριξα και λίγο σουσάμι που είχα. Εχω φωτογραφίες κ από δύο κουτσουλιες που έκανε εκεί που έκατσε αλλά δεν ανεβαίνουν επειδή είναι πολύ μεγάλες αν θέλει κάποιος μπορώ με pm να δώσω τηλ να τις στείλω στο Viber.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αν θα μπορούσα να παρατηρήσω κάτι είναι λίγο σαν τσιμπλα στα βλέφαρά του
 
Σχετικό περιεχόμενο
Τελευταία επεξεργασία:
Καλήμερα,
Θα σου στείλω το τηλ. μου σε pm για να μου στείλεις τις φωτό και να τις ανεβάσω.

Θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι όλες μας οι συμβουλές, έχουν στόχο την όποια αποθεραπεία μπορεί να απαιτείται για το πουλάκι και την προφανή επανένταξή του στην φύση.
 
Ευτυχώς η δυστυχώς ο άρρωστος φίλος έδειξε σημάδια βελτίωσης και την κοπανισε,. Οταν έφτασα σπίτι τον άκουσα πολύ ζωηρό στο κουτάκι και τον κοίταζα από την σχισμή. Είχε ανέβει και γατζωθει στο χαρτόνι αρκετά λεπτά. Πήγα να τον πιάσω αφού κατέβηκε κάτω για να τον βάλω στο κλουβί και έδειξε πολύ δύναμη έτσι αποφάσισα να του ανοίξω το κουτί να δω αν θα έχει δύναμη να πετάξει. Τελικά ανέβηκε σε μεγάλο ύψος πολύ γρήγορα και έδειξε μια χαρά. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλους σας.
 
Αυτό σημαίνει ότι είχε πάθει κάποιο σοκ και το ξεπέρασε! (ίσως καμιά γάτα ή άλλο μεγαλύτερο πουλί να τον κυνήγησε)

Καλά τα νέα λοιπόν και μπράβο σου που τον βόηθησες στο να το ξεπεράσει Γιώργο!👍
 
Back
Top