Ασθένειες Άρρωστος ζακό

mariannaplant

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2019
Μηνύματα
7
Καλησπέρα σας. Ο Βασίλης μου αρρώστησε εννοείται έχει ακολουθήσει θεραπεία στο νερό του (αντιβίωση) και 2 ενέσεις. Έχει βρόγχο εδώ και σχεδόν ένα μήνα.. μετά τη θεραπεία εδώ και δυο μέρες ήταν καλύτερα κ ξεκίνησε να μιλάει ασταμάτητα. Σήμερα όμως πάλι σιωπή κ έκανε κ καφέ κοπρανα.
 
Γεια σου Μαρια, επικοινωνησες με τον γιατρο που τον ειδε και εκανε αρχικα τη διαγνωση;
Αλλαξες κατι στη διατροφή του;

Εχεις φωτο απο τις κουτσουλιες που αναφερεις;
 
Μόλις είδα τις κουτσουλιές του. Δεν επικοινώνησα με το γιατρό. Όχι δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή του. Ίσως του αύξησα τις λιχουδιές αυτές τις μέρες για να τον κάνω να νοιωθει καλύτερα.
[automerge]1572981319[/automerge]

[automerge]1572981384[/automerge]
Δεν μου επισυνάπτει το αρχείο είναι καφέ σαν να έχει λιώσει σοκολάτα κ λίγο άσπρες ίνες
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειμαι στην Κρήτη τον παρακολουθούν δυο γιατροί ιεραπετρα. Μπορείτε να μου πείτε αν τυχόν μπορεί να είναι επειδή έφαγε σήμερα πολλά φρούτα & γλυκά; Οι γιατροί που τον παρακολουθούν μου είπαν ότι μετα από όλα αυτή τη θεραπεία που έχει ακολουθήσει θα πρπει να κάνω υπομονή 15 μέρες! Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί χθες ήταν σε τόσο καλή διάθεση μιλούσε δεν είχε βρόγχο κ σήμερα πάλι το ίδιο. Σας παρακαλώ έχετε κάποιο γιατρό που να ειδικεύεται μόνο σε παπαγάλους;
[automerge]1572981779[/automerge]
Ειμαι στην Κρήτη τον παρακολουθούν δυο γιατροί ιεραπετρα. Μπορείτε να μου πείτε αν τυχόν μπορεί να είναι επειδή έφαγε σήμερα πολλά φρούτα & γλυκά; Οι γιατροί που τον παρακολουθούν μου είπαν ότι μετα από όλα αυτή τη θεραπεία που έχει ακολουθήσει θα πρπει να κάνω υπομονή 15 μέρες! Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί χθες ήταν σε τόσο καλή διάθεση μιλούσε δεν είχε βρόγχο κ σήμερα πάλι το ίδιο. Σας παρακαλώ έχετε κάποιο γιατρό που να ειδικεύεται μόνο σε παπαγάλους;
[automerge]1572981870[/automerge]
Φρούτα έφαγε ρόδι και γλυκό λίγο κρέμα λευκή.. αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν του περνάει αυτό το κρύωμα κ τώρα με τα καφέ κακά θα τρελαθώ δεν ξέρω τι συμβαίνει!
 
γλυκό λίγο κρέμα λευκή.
Επιτρέπεται;
Οι γιατροί δεν έχουν εξειδικευμένες γνώσεις σε πτηνά; Και πες μας για τη θεραπεία... φάρμακα, δόσεις, διάρκεια θεραπείας, διάγνωση...
 
Το ροδι μπορει να σου αποδωσει ενα καφε χρωμα στην κουτσουλια αλλα και μια αιμορραγία γαστρεντερικη μπορει να δωσει κατι τετοιο.Βεβαια εμεις θεωρητικα μιλαμε γιατι δεν εχουμε εικονα οπως εσυ!
 
Επιτρέπεται;
Οι γιατροί δεν έχουν εξειδικευμένες γνώσεις σε πτηνά; Και πες μας για τη θεραπεία... φάρμακα, δόσεις, διάρκεια θεραπείας, διάγνωση...
[automerge]1572982901[/automerge]
επιτρέπεται έχουμε το Βασίλη 15 χρόνια είναι η δεύτερη φορά που παθαίνει κρύωμα... Πρώτη φορά ήταν πέρυς σε πιο ήπια μορφή. Πήρε θεραπεία μια βδομάδα κ έγινε καλά. Αυτή τη φορά έχει κρατήσει περισσότερο. Δεχομαι ότι ίσως είναι από το ρόδι θα περιμένω να δω αύριο τα κόπρανα του και θα πάει αμέσως στο γιατρό. Τωρα έχει πάει για ύπνο ήρεμος με υγράντιρα. Στον ύπνο του είναι ήρεμος.
 
Στον ύπνο του είναι ήρεμος.
Αυτό είναι σημαντικό. Όταν πήρα τον πρώτο μου παπαγάλο μέσα σε 2 μέρες εκδήλωσε την ασθένεια που έκρυβε. Ο βρόγχος αλλά και ο βήχας του δεν σταματούσαν ούτε στον ύπνο του τα πρώτα βράδια. Αύριο όπως είπες ξαναπήγαινέ τον στον γιατρό. Τα αναπνευστικά θέματα δεν περνούν εύκολα κι αφού το έπαθε και πέρσι θα πρέπει να συζητήσεις τι συμβαίνει ή πως μπορείς να τον προφυλάξεις καλύτερα.

Στη θέση σου, αύριο που θα πας θα ζητούσα αντιβίωση να την δίνω στο στόμα για όσο διάστημα ορίσει ο γιατρός. Η λήψη απο το νερό είναι πολύ "στα κουτουρού". Δεν ξέρεις αν, πότε ή πόσο πίνει κι αν όσο πίνει αρκεί για τη θεραπεία.
 
Εγώ στη θέση σας θα έκανα ταξίδι σε εξειδικευμένους πτηνιατρους στην Αθήνα. Ίσως χρειαζεται κάποια εξέταση ή παραμονή σε κλινική για να τον βοηθήσουν. Αν δεν μπορείτε να ταξιδεψετε ζήτησε βοήθεια μέσω ίντερνετ. Έχουμε δυο κορυφαίες πτηνιατρους την κυρια Δουκάκη και την κυρια Γκρέυ. Εύχομαι να σας βοηθησα. Περαστικά του.
 
Καλησπέρα! Ο Βασίλης είναι καλά η αναπνοή του είναι λίγο πιο ήρεμη κ τα κόπρανα του πράσινα..
[automerge]1573064474[/automerge]
Μίλησα με τους γιατρούς κ μου είπαν να έχω υπομονή! Έχει περάσει μεγάλο στρες όταν έκανε τις ενέσεις.σήμερα δεν μας μίλησε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κουκλος ειναι!

Κατα καιρους εδω στο φορουμ εχουν υπαρξει περιστατικα με αναπνευστικα προβληματα σε παπαγαλους και με το στρες που ερχεται κατα την χορηγηση της όποιας αγωγης.

Ολα θα πανε καλα, μην ανησυχεις!
 
Ξέρεις τι ενέσεις του έκαναν; Κι ο δικός μου τότε (πριν 13 χρόνια) με τις ενέσεις θεωρώ πως σώθηκε. Σε ποια πόλη μένεις;
[automerge]1573113438[/automerge]
Τον παρακολουθούν 2 γιατροί στην ιεραπετρα! Δεν ξέρω τι ενέσεις τους έκαναν... αλλά μου είπαν ότι με τις ενέσεις σώθηκε και εμενα... ίσως κάνουμε άλλες 2 όμως βλέπουμε ότι είναι πολύ καλύτερα κ ίσως να μην χρειαστεί! Το βράδυ που κοιμάται του έχω υγραντιρα στο δωμάτιο... Κάθε μέρα τον βλέπουμε και καλύτερα.. σήμερα δεν κάνει καθόλου βρόγχο ούτε δυσκολεύετε στην αναπνοή... Βέβαια δεν μίλησε το πρωί όμως ξέρω ότι έχει περάσει μεγάλο στρες με τις ενέσεις.
 
Back
Top