Ασθένειες Άρρωστος παπαγαλος κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Timoklia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Timoklia

PB New Member
Εγγραφή
6 Αυγ 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σε όλους, το κοκατιλ μου ειναι σε αγωγή με συνταγή κτηνιάτρου . Μετά την δοσολογία με σύρριγγα που του έδωσα από το στόμα για 3η ημέρα (ανά 12ωρο) (ήταν ελαφρώς καλύτερα) έχει μια περίεργη εικόνα. Σας επισυνάπτω σχετικό βίντεο και παρακαλώ θερμά, αν κάποιος έχει την παραμικρή ιδέα, ας στείλει.
 

Συνημμένα

δεν γνωρίζω κάτι (περισσότερο γράφω για αλληλεπίδραση) , ελπίζω να γίνει καλά το πουλάκι! υπάρχει ευκαιρία να επικοινωνήσετε με τον κτηνίατρο αύριο;
 
@Timoklia ποια είναι η διάγνωση του γιατρού και τι φάρμακα έδωσε; Έγινε μόνο κλινική εξέταση ή και εργαστηριακές εξετάσεις;
 
το είδε πτηνίατρος, κλινική εξέταση εγινε, το ακροάστηκε κτλπ.. μου έδωσε το doxicilina 2ml ανα 12ωρο, μου είπε αν δεν τα πάει καλά και δεν τρώει θα χρειαστεί να γίνουν εργαστηριακές εξετάσεις... μου είπε είναι γενική αντιβίωση για ασθένειες.. (δεν διευκρίνισε κάτι συγκέκριμενο), τα ματάκια του, τα ακροαστικά του και όλα όσα είδε δεν φέρουν συμπ΄τωματα.. ωστόσο λίγο λίγο τρώει κ πίνει κ νεράκι... αλλα κάθε φορά μετά το φάρμακο γλαρώνει.. ειδικά μετά την τρίτη φορά (δεν ξέρω αν είδατε το βίντεο) δυσκολεύεται να αναπνέυσει...
 
[automerge]1706559112[/automerge]
@Timoklia αυτο ειναι το σκευασμα? εφτιαξες διαλυμα και απο αυτο 2 ml με συριγγα? Αυτη την οδηγια σου εδωσε?
Σε καθε περιπτωση ο θεραπων ιατρος οφειλει να σου εξηγησει την συμπεριφορα.
παντως η κινηση που αντιλαμβανομαι θα την εθετα στην κατηγορια ...δυσκολια στην καταποση.
Ετσι πινουν νερο απο οτι θυμαμαι και ειναι χαρακτηριστικη θα ελεγα η κινηση
Στο video φαινεται η κινηση που δειχνει οτι παει να κανει αλλα μαλλον δυσκολευεται
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

αλλα να το ξεκαθαρισουμε..ο γιατρος ειναι υπευθυνος και της αγωγης και της σωστης "μεθοδολογιας" που αυτη πρεπει να δωθει
οχι τα μελη ενος forum
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου έδωσε το παραπάνω σκεύασμα σωστά και βάζω για την ακρίβεια 0,020ml κάθε φορά στη συρριγγα κ του χορηγώ καθώς σε υδάτινο διάλυμα δεν θα ήταν τόσο άμεσο και αποτελεσματικό.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση @Timoklia
Ενημέρωσε τον αν δεν το έχεις ήδη κάνει με το σύμπτωμα του βίντεο και την εξέλιξη.


αν το θεωρεί επείγον και περνάει σε απευθείας χορήγηση στο στόμα γιατί δεν έκανε εξετάσεις άμεσα να δει τι ακριβώς αντιμετωπίζει για να δώσει ας το πούμε στοχευμένη αγωγή

Σε κάθε περίπτωση περαστικά στο κοκατιλ.
Όταν έχεις νεότερα αν θες μας ενημερωνεις

Διόρθωσα το κείμενο
Η εταιρεία σε περίπτωση χλαμυδιωσης μιλάει για απευθείας χορήγηση. Μου διέφυγε στην πρώτη ανάγνωση.Αλλα ξέρει αν έχει σίγουρα?
 
Τελευταία επεξεργασία:
θα χρειαστεί να γίνουν εργαστηριακές εξετάσεις...
Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και δεν υπάρξει κάποια βελτίωση, μην καθυστερήστε να του κάνετε εργαστηριακές εξετάσεις.

Φρόντισε στο χώρο που βρίσκεται το πουλάκι να υπάρχει αρκετή ζέστη.

Η απευθείας χορήγηση χωρίς να το αναφέρει καν η εταιρεία ότι μπορεί να δωθεί και έτσι
Είναι σύνηθες και στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω ότι σωστά έπραξε ο γιατρός.
 
Σήμερα κιόλας κινήθηκα άμεσα κ το πηγα να κάνει εξετάσεις αίματος, και πιο απόγευμα ακτινογραφία. Προστεθηκαν σταγονιτσες για το ματάκι του και βιταμίνες στο νεράκι. Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση και το πραγματικό ενδιαφέρον. Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να είχαν πραγματική αγάπη για τα ζωάκια τους κ για κάθε έμβιο ον.
 
Καλησπέρα σε όλους!!!!
Σήμερα τελείωσε η χορήγηση της δεύτερης αντιβίωσης και από αύριο θα ξεκινήσουμε για λίγες ημέρες ένα αντιμυκητιακό.
Είναι καλύτερα (όχι περδίκι), και πραγματικά έχει λάβει πολλή φροντίδα και αγάπη. Οι εξετάσεις αίματος ομολογούν ότι υπάρχει μια τοπική φλεγμονή (ωστόσο απαιτούνται βιοχημικές εξετάσεις για να εντοπίσουμε το σημείο) συν δυσκολία αναπνευστικού. Αν τα πάει καλύτερα έως την παρασκευή, ίσως γλιτώσει τις επιπλέον εξετάσεις. Μετά χρειάζεται εμπλουτισμένη τροφή (σε μορφή πελετ ίσως) για να δυναμώσει, καθώς γενικότερα είναι ένα πουλάκι που κάνει διαλογή στα σποράκια του κ τρώει πολύ συγκεκριμένα που τελικώς δεν του προσφέρουν τα απαραίτητα στοιχεία. Σας ευχαριστώ για όλα! Θα σας το στείλω σύντομα φωτογραφία όταν έχει επέλθει πλήρως η ανάρρωση!
 
Γεια σε ολους!
Η κτηνίταρος μου σύστησε να χρησιμοποιήσω σιγα σιγά τροφή σε μορφή πέλετ (καθώς το κοκατιλακι μου δεν τρώει εύκολα τις λιχουδιές που του βάζω, φρουτα, λαχανικα κτλπ) και προβιοτικά λόγω της ασθένειάς του. Τι έχετ να μου προτείνετε; Evia Parrots Probiotic Plus 150g είναι σε μορφή σκόνης ; (καθώς μου είπε να ρίχνω σκόνη πάνω στην τροφή του).
Ευχαριστω ! :)
 
Back
Top