Γενικά Άρρωστο Πετροχελίδονο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα, σημερα το πρωι βρηκα αυτο το πουλακι εξω απο το μαγαζι που δουλευω, ο κτηνιατρος ειναι ακομα κλειστος και το πηρα μεσα στο μαγαζι γιατι εξω εχει πολλες γατες και το εχω μεσα σε ενα κουτι τωρα. Φαινεται πολυ αρωστο ειναι τρελα φοβισμενο, δεν ειναι χτυπημενο αλλα δε ξερω τι να το κανω! Περιμενω ενας φιλος να φερει ενα κλουβακι να το βαλουμε προσωρινα μεχρι να δουμε τι να κανουμε. Βοηθεια, που να απευθυνθω, ειναι κανεις εδω κοντα να ερθει να το παρει; Ειμαι στη δουλεια δε μπορω να το κρατησω! Πηρα τη δραση για αργια ζωη και δε μπορουνε να το παρουνε. μονο να το παω εγω, ειναι μακρια, ειμαι με αστικα, και σχολαω στις 3.30. Θα πεθανει αυτο εδω, ειναι κανεις που μπορει να το παρει απο Παπαφη (Γαλλικο Ιστυτουτο) Θεσσαλονικη 18110696_430103280686482_1494861573_n.webp και να τους το παει νωριτερα; Δουλευω και δεν μπορω ουτε καν να το προσεχω αν ειναι καλα... Δε ξερω τι να το κανω...
Ευχαριστω πολυ
 
Μπράβο σου που το μάζεψες. Μακάρι να ήμουν Θεσσαλονίκη και θα το πήγαινα ο ίδιος.


To link έχει πρώτες βοήθειες για άγρια πτηνά. Μην το βάλετε σε κλουβί. Θέλει σχετικά σκοτεινό χαρτόκουτο, στο διπλάσιο μέγεθος από το πουλί, και προσφορά ζαχαρόνερου σαν πρώτη βοήθεια.
Πάρε πιο κάτω τηλέφωνο για οδηγίες και μήπως ξέρουν εκείνοι κάποιον εθελοντή εκεί κοντά σου
Βρήκατε ένα τραυματισμένο - πληγωμένο - εξαντλημένο άγριο ζώο σε οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας;

Επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο 2109510075. Θα σας δώσουμε οδηγίες για τις αναγκαίες κινήσεις και τις πρώτες βοήθειες, αν η περίπτωση χρειάζεται ανθρώπινη παρέμβαση και θα σας φέρουμε σε επαφή με τον πλησιέστερο συνεργάτη μας, ώστε η αποστολή του στην ΑΝΙΜΑ να γίνει με ταχύτητα και ασφάλεια.
 
Μιλησα με ΑΝΙΜΑ και Δραση για την Αγρια Ζωη χωρις μεγαλο αποτελεσμα δυστυχως, τελικα μεσα απο το Facebook μια εμπειρη εθελοντρια θα ερθει να το παρει και να το περιθλαψει. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον
 
Η εθελόντρια είναι από τη δράση για την άγρια ζωή;
Με το καλό να γίνει καλά το πουλάκι, εάν ήμουν τώρα Θεσσαλονίκη θα ερχόμουν να το πάρω.
 
Μιλησα με ΑΝΙΜΑ και Δραση για την Αγρια Ζωη χωρις μεγαλο αποτελεσμα δυστυχως, τελικα μεσα απο το Facebook μια εμπειρη εθελοντρια θα ερθει να το παρει και να το περιθλαψει. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον
Πολύ ωραία. Και πάλι μπράβο σου που ασχολείσαι!
Θα ήθελες να μας ενημερώσεις για την έκβαση της αντιμετώπισης του πουλιού, όταν τα πράγματα θα έχουν ξεκαθαρίσει; Αν δεν προλαβαίνεις εσύ η ίδια, μήπως να ζητούσες από την εθελόντρια να το κάνει; Για εμένα, και πολλούς άλλους στο συγκεκριμένο Φόρουμ, θα ήταν πραγματικά πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε την πορεία του πετροχελίδονου.
 
Που κοντα ειναι το κεντρο περιθαλψης;
Αν θες το παω και εγω αν δεν ερθει η εθελοντρια απλα δωσε μου διεθυνση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μου θυμίζει τρομερά πολύ το μικρό γεράκι που περιμάζεψα πέρσυ και το παρέδωσα στο δασαρχείο.
Είναι σίγουρα πετροχελίδονο;
 
Δεν θυμάμαι.
Η μύτη και το χρώμα πάντως κυμαίνονταν ακριβώς στα ίδια επίπεδα.
Θα απέκλεια πάντως τη περίπτωση να είναι πετροχελίδονο.
 
Back
Top