Ασθένειες Άρρωστο καναρίνι κάθεται στον πάτο και φουσκώνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panoz07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panoz07

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2021
Μηνύματα
78
Πόλη
Λιβαδειά
Γεια σας φίλοι μου. Τις τελευταίες μέρες το καναρίνι της αδερφής μου είναι άρρωστο. Κάθεται στον πάτο του κλουβιου και φουσκώνει. Επιπλέον η ουρά του ανεβωκατεβενει και οι κουτσουλιές του είναι σαν νερό. Αυτό μάλλον έγινε επειδή (χωρίς να έχω πλήρεις πληροφορίες) το είχε σε ρεύμα και δεν γινόταν σωστός καθαρισμός της ποτίστρες από έλλειψη πληροφοριών (που ξέχασα να της πω). Επιπλέον το καναρινάκι έβγαλε φουσκάλα στο πόδι του επειδή ο πάτος του κλουβιου που κάθεται κάτω τώρα είχε κάποιες βρωμιες. Πρέπει να βάλει κάποια αλοιφή για αυτό ? Τώρα της αδερφής μου της είπα τι να κάνει και το καθαρίζει πιο καλά και το έχει σε ζεστό σημείο για να το βοηθήσει. Επιπροσθέτως χτες πήγε σε μια διδάκτορα πτηνιατρο αλλά δεν της είπε ακριβώς τι έχει. Είπε πως έχει πολλά στο νου της και πως θα το κοιτάνε σιγά σιγά. Της έδωσε μια αντιβίωση σε σκόνη και είπε να κοιτάει πως θα τα πάει. Σήμερα είναι λίγο χειρότερα. Την Δευτέρα θα το πάει σε έναν ακόμα κτηνίατρο μάλλον για να πάρει μια δεύτερη γνώμη. Η διατροφή του είχε σπόρια συσκευασμένα καλής ποιότητας που μέσα έριχνε και λίγη βιταμίνη και το νερό του ήταν εμφιαλωμένο. Συχνά του έβαζε φρούτα και λαχανικά όπως πιπεριές και μήλα νομίζω. Το κλουβί είναι αρκετά ευρύχωρο. Επιπλέον του έβαζε μπανιέρα κι σχεδόν κάθε μέρα αλλά δεν νομίζω να το άφηνε πολύ ώρα μέσα για να πιει νερό από εκεί. Γενικά αυτά είναι όλα όσα ξέρω και σας ζητάω εάν έχετε μια γνώμη για το τι θα πρέπει να κάνει περαιτέρω. Συγγνώμη για το μεγάλο άρθρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εδώ το είδε από κοντά κοτζάμ....διδάκτωρ και άκρη δεν έβγαλε.
Τι να πούμε εμείς οι κοινοί θνητοί χωρίς καν να έχουμε εικόνα του πουλιού.

Βάλε φώτο πως κάθεται στο κλουβί + κοιλιά και κουτσουλιές + αυτή τη φουσκαλα που λες.

Να τρώει μόνο σπόρους όσο διαρκεί η θεραπεία του.
 
Την Δευτέρα θα το πάει σε έναν ακόμα κτηνίατρο μάλλον για να πάρει μια δεύτερη γνώμη. Η διατροφή του είχε σπόρια συσκευασμένα
Πάρε ένα δείγμα κουτσουλιας και στείλτο στο διαγνωστικό κέντρο στην Κομοτηνή. 30 +5 τα μεταφορικά(κάνε μια γρήγορη αναζήτηση για να δεις περιπου τι άνθρωποι είναι).
Ξεκίνα με το τι έχει μέσα του.
Ο κάθε ιατρός έχει τη δική του άποψη.
Άλλα θα σου πει τη Δευτέρα εκεί που θα πας.
Και η αντιβίωση τρέχει.
+ το 50αρικο.
 
Ναι η διατροφή του τωρα είναι μόνο σπόροι. Η διάγνωση στην Κομοτηνή δεν ξέρω λίγο δύσκολο το βλέπω αλλά θα της το πω και αυτό. έχω μόνο φωτογραφία όταν κάθεται κάτω στο κλουβάκι. Αύριο θα βγάλει φωτογραφια και τη φουσκάλα. Μερικές φορές ανεβαίνει και πάνω στο κλαράκι όπως τώρα που κοιμάται ή και άλλες φορές. Οι κουτσουλιές είναι υγρές από αυτές όμως δεν έχω φωτογραφία ακόμα. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
 

Συνημμένα

  • received_620292625788302.webp
    received_620292625788302.webp
    174,9 KB · Προβολές: 54
  • received_608560503807768.webp
    received_608560503807768.webp
    185,5 KB · Προβολές: 54
Οι φωτογραφίες δεν δείχνουν άρρωστο πουλί, μου δίνει την εντύπωση θηλυκού που ψάχνει να βρει σημείο φωλιάς ή γενικότερα πουλιού που δεν νοιώθει ασφάλεια στο κλουβί του.
Οι πατήθρες είναι τοποθετημένες λάθος, να βάλετε μία παράλληλα με τις ταΐστρες και άλλη μία ψηλά από την άλλη πλευρά.
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/
Επιπλέον το καναρινάκι έβγαλε φουσκάλα στο πόδι του επειδή ο πάτος του κλουβιου που κάθεται κάτω τώρα είχε κάποιες βρωμιες.
Καλό είναι να σιγουρευτείτε μήπως αυτή η φουσκάλα είναι μόνο βρωμιά ή ακαθαρσίες που κόλλησαν στο πόδι,
Πρέπει να βάλει κάποια αλοιφή για αυτό ?
Η γιατρός τι οδηγίες έδωσε για αυτό ?
 
Η διάγνωση στην Κομοτηνή δεν ξέρω λίγο δύσκολο το βλέπω αλλά θα της το πω και αυτό
Η τιμή που βγάζουν οι πτηνιατροι για τη δουλειά αυτή κοστίζει από 80-150 ευρώ.
Και οι πιο πολλοι απλά συνεργάζονται με ανάλογα διαγνωστικά.
Αλλά βέβαια τώρα εφ όσον έχεις ήδη ξεκινήσει αντιβίωση είναι μάταιο.
Επειδή και αυτοί άνθρωποι είναι και πρέπει να ζήσουν... Καταλαβαίνεις τι εννοώ...
Αν σου ξανασυμβεί το οτιδήποτε. Περνεις δείγμα στόματος και κουτσουλιας και τα στέλνεις σε ένα διαγνωστικό. Αφου παρεις το αποτελεσμα και δεις τι υπάρχει μέσα, ξεκινάς την ανάλογη αγωγή με τον γιατρό που έχεις επιλέξει.
 
Οι φωτογραφίες δεν δείχνουν άρρωστο πουλί, μου δίνει την εντύπωση θηλυκού που ψάχνει να βρει σημείο φωλιάς ή γενικότερα πουλιού που δεν νοιώθει ασφάλεια στο κλουβί του.
Οι πατήθρες είναι τοποθετημένες λάθος, να βάλετε μία παράλληλα με τις ταΐστρες και άλλη μία ψηλά από την άλλη πλευρά.
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/

Καλό είναι να σιγουρευτείτε μήπως αυτή η φουσκάλα είναι μόνο βρωμιά ή ακαθαρσίες που κόλλησαν στο πόδι,

Η γιατρός τι οδηγίες έδωσε για αυτό ?
Υπάρχει πιθανότητα να είναι θηλυκό επειδή μερικές φορές όταν ακούει σφυρίγματα παίρνει μια στάση σαν βαρκούλα η οποία διάβασα κάπου πως είναι στάση που παίρνει το θηλυκό όταν θέλει ζευγάρωμα. Όταν το πήραμε όμως μας είπαν πως είναι αρσενικό αν και τραγουδάει αρκετά. Ωστόσο πως εξηγείται η διάρροια που μοιάζει με νερό όταν δεν έχει φάει κάποιο φρούτο ή λαχανικό ? Επίσης το πουλάκι το έχουμε μισό χρόνο και είναι πολύ άνετο με όλους μας δύσκολα θα αγχωθει και δεν του έχουμε κάνει κάποια αλλαγή για να του δημιουργήσει ανασφάλεια. Η φουσκάλα στο πόδι βγήκε αφού γύρισε από το γιατρό και ναι μάλλον είναι φουσκάλα. Γενικά πριν λίγες μέρες ήταν πολύ πεσμένο αλλά τώρα σαν να καλυτέρεψε. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις !
Η τιμή που βγάζουν οι πτηνιατροι για τη δουλειά αυτή κοστίζει από 80-150 ευρώ.
Και οι πιο πολλοι απλά συνεργάζονται με ανάλογα διαγνωστικά.
Αλλά βέβαια τώρα εφ όσον έχεις ήδη ξεκινήσει αντιβίωση είναι μάταιο.
Επειδή και αυτοί άνθρωποι είναι και πρέπει να ζήσουν... Καταλαβαίνεις τι εννοώ...
Αν σου ξανασυμβεί το οτιδήποτε. Περνεις δείγμα στόματος και κουτσουλιας και τα στέλνεις σε ένα διαγνωστικό. Αφου παρεις το αποτελεσμα και δεις τι υπάρχει μέσα, ξεκινάς την ανάλογη αγωγή με τον γιατρό που έχεις επιλέξει.
Ευχαριστώ φίλε μου πάρα πολύ. Άλλη φορά θα κάνω αυτό που μου είπες.
 
@Panoz07 τελικά τι έγινε με τη διάγνωση;
Συνεχίζεις την αντιβίωση;Ποια ειναι;
Με το ποδι τι έγινε;
Η τροφή που δινεις ποια ειναι;
Ο γιατρός είπε πως το πουλάκι είναι υγειεστατο και πώς ναι είναι θηλυκό. Είπε να σταματήσουμε την αντιβίωση. Η αντιβίωση ήταν η oxivet. Το πόδι του έχει ακόμα τη φουσκάλα. Ο γιατρός το είχε δέσει αλλά το πουλάκι ήταν παααρα πολύ στεναχωρημένο, ίσα ίσα που έτρωγε. Τελικά την βγάλαμε. Η τροφή που του δίνουμε είναι η verselle-laga prestige premium.
 
Back
Top