Ασθένειες Άρρωστο καναρινάκι η κάτι άλλο;

Vasilis1966

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Σέρρες
Καλησπερα παιδια μολις τωρ γυρισα απο την δουλεια και βρηκα τον αγαπημενο μου φωτη στον πατο του κλουβιου. Να κανω μια εισαγωγη και να διευκρινισω πως ζει σε αρκετα μεγαλο κλουβι μονος του το οποιο ειναι καθαρο οπως και ο χωρος φωτεινο και επισης αεριζεται καθημερινα.η διατροφη του ειναι τα σπορακια του απο φνωστη καλη εταιρια και λιγο μηλο μιας κ δεν του αρεσει κατι αλλο. Αντε και μαρουλι στα κεφια μας. Τελος παντων το πρωι πριν φτγω για δουλεια αφησα σπιτι ενα μικρο κτηνος που ετρωγε σιδερα και με το κελαηδημα του ξυπνουσε την γειτονια.στο τωρα ηρθα τον βρηκα στον πατο τουκλουβιου εβαλα το χερι τον χαιδεψα λιγο μιας και ειναι εξημερομενος ανεβηκε ηπιε λιγο νερο αλλα δεν κουνιεται και οπως ειδα στο χαρτι στοννπατω δεν εχει φαι πολυ 10-15 σπορακια σπασμενα. Και η ουρα του γερνη προς τα ποδια του. Αυτα απο συμπτωματα. Τον εβαλα για υπνο σε μερος πιο ζεστο απο εκει που ηταν. Καμια γνωμη;**βρισκομαι σε νησι πτηνιατρος η κτηνιατρος ουτε για δειγμα
 
Τα όσα περιγράφεις δείχνουν ασθένεια με μεγάλη ταχύτητα επιδείνωσης... και δεν ξέρω αν είναι εφικτή η τόσο ραγδαία μορφή της. Αυτό με κάνει να σκέφτομαι πως δεν θα προλάβουμε να βοηθήσουμε το πουλί...
Μήπως όμως δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό αλλά μια απλή αδιαθεσία του πουλιού;
Αν όχι.. μήπως δεν παρατήρησες καλά το πρωί;
Αύριο το πρωί βάλε ένα λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και δέκα λεπτά αργότερα βάλε μια φωτογραφία από τις κουτσουλιές του και ανέβασέ τη να τη δούμε.
Παρά το περασμένο της ώρας και αν δεν το ενοχλήσεις κοίτα μήπως μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία με τις κουτσουλιές που υπάρχουν τώρα.
 
Θα ανεβασω αυριο οπωςδιποτε τωρα δεν θελω να τον ενοχλησω αλλα δν ειδα κατι παραξενο στις κουτσουλιες αλλα δεν ειμαι και τοσο εμπειρος οποτε μπορει να ειμαι λαθος. Οσο κ. Γιαννη για το αν κανω λαθος το πρωι παω μια ωρα πριν φυγω για δουλει στα πουλκια μου τα καθαριζω βαζω νερακια κ αραζω πινω καφεδακι. Το πρωι μασουσε σιδερα. Με προβληματισε η σταση της ουρας του. Διαβασα κατι περι μολυνσης η αλλιως καποιο ειδος εγκ. Βλαβης αλλα δεν ξερω την εγκιρπτητα του ατομου πουτι ποσταρε
 
Μήπως έχει δηλητηριαστεί από κάτι; Είτε τροφή, νερό, είτε από την ατμόσφαιρα όπως για παράδειγμα καπνός, αναθυμιάσεις από αέριο ή από τα σκεύη κουζίνας;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Βασικά αν θες να νιώσεις ότι κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για παν ενδεχόμενο πρέπει να προμηθευτείς από τώρα ηλεκτρολύτες, κάποια αντιβίωση, άνθρακα και ένα σταγονόμετρο. Το πρωί σε βρίσκει ξύπνιο ήδη απο τις 6:30 με σφιχτοβρασμένο αυγό και διαλεγμένους λιπαρούς σπόρους.
Ευχομαι να μην είναι τίποτα.
 
Κυριε σταυρο αναθυμιαση δυσκολα μιας κι στο χωρο τους δεν καπνιζω και επισης δεν υπαρχει κουζινα οπως και κατι επιβλαβες για τα πουλακια.. Τωρα απο τροφη και νερο δν φνωριζω δινονται παντως φρεσκα καθε πρωι.
Deukalion ηλεκτολυτες υπαρχουν almora οπως κ λίπαροι σποροι να του παρεχω. Καποια αντιβιωση να μου προτεινεις;
 
καποια αντιβιωση να μου προτεινεις;
Τέτοια ώρα για να σε στέλνω φαρμακείο, μιλάω για ανθρώπινη αντιβίωση. Δεν ξερω όμως κάποια να σου προτείνω. Νομίζω ο ianos έχει κάνει χρήση κάποτε σε ένα έκτακτο γεγονός. Είναι και ο άνθρακας σημαντικός, αν βρείς (δεν πάει με αντιβίωση όμως, μην τα μπλέξεις αν αναλάβεις πρωτοβουλίες).
Θυμήσου τίποτε σημαντικό απο το πρωί ή και χθες. Κάποια αλλαγή.
 
Καμια αλλαγη παιδια εδω και καιρο τωρα ουτε στη θεση ουτε στη διατροφη ουτε σε τιποτα... Αν γνωριζει καποιος αντιβιωση ειτε ανθρωπινη ειτε για πτηνα πειτε μου σας παρακαλω να δοκιμασω
 
Να κανω τη χαζη ερωτηση... μηπως το κλουβι του ηταν σε εξωτερικο χωρο και δεχτηκε καποια επιθεση απο καποιο αρπακτικο; Πιστευω θα μας το ελεγες...

Μηπως εκει που ειναι κοντα το κλουβι του τσιμπησε καποιο φυλλαρακι απο καποιο φυτο; Μηπως του εβαλες μηλο και χαλασε;

Εμενα το μυαλο μου παει σε τροφικη δηλητηριαση και ξερω πως το καρβουνακι βοηθαει... Το θεμα της Σισσης εδω αναφερει ενεργο ανθρακα. Και εννοειται πως παιρνεις απο ανθρωπινο φαρμακειο almoral plus (ηλεκτρολυτες) και σε ενα μεγαλο ποτηρι νερο διαλυεις ενα φακελακι το ανακατευεις καλα και γεμιζεις την ποτιστρα. Εκτος αν θελεις να του το δωσεις στο στομα που ειναι ακομα καλυτερο.

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο και να το ξεπερασει γρηγορα!
 
Καλησπερα παιδια ο φωτακος ειναι καπως καλυτερα με περισσοτερη ενεργεια απο οτι χθες αλλα δεν εχει επανελθει πληρως οσο προλαβα να τον δω το πρωι. Αλμορα χορηγηθηκε οπως και λιπαρα σπορακια. Εστειλα τον ασερφο μ να ελεγξει και μου είπε και αυτος πως υπηρχε βελτιωση γιατι βρισκομουν στην δουλεια.σε λιγο θα γυρισω να τον δω και εγω. Ευχαριστώ

alicedros ξεχασα να σχολιασω πως φυτα δεν ηπαρχουν ουτε αρπακτινα μπορουν να δουν εστω τα πουλακια εκει που ειναι

Τελικα καποια αντιβιωση να χορηγηθει η ειναι ασκοπο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελικα καποια αντιβιωση να χορηγηθει η ειναι ασκοπο;
Για την ώρα και για την κατάσταση, προσωπικά το κρίνω άσκοπο.Αντίθετα ανάλογα με την πορεία, θα χορηγούσα άνθρακα. Μπορείς να μας στείλεις μια φωτογραφία κοιλιάς;
Να είσαι παρατηρητικός αυτές τις μέρες. Περαστικά.
 
Back
Top