Ασθένειες Άρρωστο καρδερινακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xarisk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xarisk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2018
Μηνύματα
115
Πόλη
Τρίπολη
Γειά σας. Εχω ένα πουλάκι που κινείται συνέχεια όμως είναι φουσκωμένο. Τρώει κανονικά και πίνει. Επίσης επειδή φοβάμαι για κοκκιδιαση του έβαλα aviomycine στο νερό. Τι μπορεί να είναι. Επαναλαμβάνω πως δεν κάθεται στο κλαδάκι συνέχεια αλλά κινείτα και τα πούπουλα είναι φουσκωμένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Έχω ένα μείγμα σπορων της King για καναρινια διότι μου τα έφεραν την Παρασκευή και δνς πρόλαβα να αγοράσω τροφή για καρδερίνες και του έβαλα μέχρη το Σάββατο πολυβιταμινες στο νερό. Αύριο θα αγοράσω τροφή για καρδερίνες.
 
Όταν σου το έδωσαν ήταν καλά στην υγεία του;
Εκεί τι έτρωγε;
Δεν μπορείς να ζητήσεις λίγο μείγμα σπόρων από το φίλο που σου το έδωσε ώστε να μειωθεί τα στρεσάρισμα τόσων αλλαγών;
 
Όταν σου το έδωσαν ήταν καλά στην υγεία του;
Εκεί τι έτρωγε;
Δεν μπορείς να ζητήσεις λίγο μείγμα σπόρων από το φίλο που σου το έδωσε ώστε να μειωθεί τα στρεσάρισμα τόσων αλλαγών;
Ηταν καλά εκτροφής πουλάκι οι γονείς του είναι υγιής. Θα αγοράσω αύριο την ίδια τροφή ελπίζω όλα να πάνε μια χαρά.
 
Ο άνθρωπος που μου το έδωσε μου είπε πως κατά 80% είναι κοκκιδιαση και μου είπε να αρχίσω αγωγη με το συγκεκριμένο φάρμακο.
 
Ο άνθρωπος που μου το έδωσε μου είπε πως κατά 80% είναι κοκκιδιαση και μου είπε να αρχίσω αγωγη με το συγκεκριμένο φάρμακο.


αρα με 2 λογια δεν υπαρχει διαγνωση, μιλαμε για καθαρη τυχη/ατυχια
 
Λογικά κοκκιδια είναι, ειναι οι μήνες που έχουμε πολύ υγρασία + αλλαγή περιβάλλοντος + λάθος τροφή + μικρό πουλί, το aviomycine δίνεις; Αυτό δεν είναι για κοκκιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λογικά κοκκιδια είναι, ειναι οι μήνες που έχουμε πολύ υγρασία + αλλαγή περιβάλλοντος + λάθος τροφή + μικρό πουλί, το aviomycine δίνεις; Αυτό δεν είναι για κοκκιδια.


Σταματη ειναι αληθεια οτι ανεβαζουν κοκκιδια οι καρδερινες με τις πρωτες βροχες αλλα αυτο δεν ειναι νομος,υπαρχουν πουλια που δεν τα ενοχλει η υγρασια ή ειναι σε εκτροφες με ελεγχομενη υγρασια.

Λογικη στις ασθενειες δεν υπαρχει οταν δεν υπαρχουν εξετασεις ή το *λιγοτερο* η εικονα του πουλιου (πρησμενα εντερα, μη νορμαλ κουτσουλιες) να μας οδηγει (σε μη 100% ασφαλη) συμπερασματα.
Ειναι πολυ ευκολο ο πτηνιατρος να δει τα κοκκιδια μεσα σε 10δευτερολεπτα επι μικροσκοπιου ή αν δεν υπαρχει στην περιοχη του φιλου πτηνιατρος μπορει να στειλει δειγμα σε εργαστηριο με παρα πολυ μικρη επιβαρυνση.

Οι καρδερινες δεν σηκωνουν "πειραματα" που ενδεχομενως ενα καναρινι θα αντεχε οπως ξερεις κι εσυ.
Το aviomycine σε καποια site κτηνοτροφικων προιοντων προτεινεται για κοκκιδια αλλα και εγω δεν το ξερω ως το καταλληλο φαρμακο για αυτη την περισταση.
Πολυ περισσοτερο μου κανει εντυπωση που ο εκτροφεας το προτεινε αντι των πολυ γνωστων και δοκιμασμενων Baycox και ESB3.
 
Το πουλάκι ειναι φετινάρι απο αυτά που κατάλαβα αρα και πιο ευαίσθητο γενικά σε αρρώστιες (τα εκτροφής δεν είναι και τόσο γερά μέχρι τα 2 ετη ), όλα αυτά που αναφέρει ο φιλος μου βγάζουν κοκκιδια, αν θα το παει για διάγνωση είναι δικό του θεμα αλλα αν θεωρει οτι εχει κοκκιδια (παντα ρισκάρουμε χωρίς πτηνιατρο) να ξεκινησει baycox σταγονα στο στομα πρωι βραδυ για 3 ημερες (λογικα θα εχει φτιαξει αν ειναι αυτο, μετα αυγο καλα βρασμενο να παρει τα πανω του και μετα επανάληψη ). Γενικα δεν παίρνουμε πουλιά που δεν γνωρίζουμε τπτ και με την πρωτη στραβή ρωτάμε αριστερά και δεξιά τους γιατρούς του internet.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το aviomycine σε καποια site κτηνοτροφικων προιοντων προτεινεται για κοκκιδια αλλα και εγω δεν το ξερω ως το καταλληλο φαρμακο για αυτη την περισταση.
Δεν είναι το κατάλληλο πλέον. Ίσως παλιότερα αλλά η δραστική του ουσία δεν είναι σήμερα αποτελεσματική ενάντια στα κοκκίδια.
 
Παιδιά ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε το ένα καρδερίνακι ειναι ευτυχώς μια χαρά το άλλο ψωφισε σήμερα σήμερα το πρωί. Τώρα πως το ένα διέφυγε τον κίνδυνο και το αλλά ψωφισε δε θα ξέρω παντός τουλάχιστον το ένα έζησε
 
Κρίμα. Αν προκύψει το παραμικρό σε αυτό που έζησε προσπάθησε να αντιδράσεις άμεσα με σωστό τρόπο γιατί είναι πολύ ευαίσθητα πουλιά.
 
Κρίμα. Αν προκύψει το παραμικρό σε αυτό που έζησε προσπάθησε να αντιδράσεις άμεσα με σωστό τρόπο γιατί είναι πολύ ευαίσθητα πουλιά.
Ναι αυτο είναι σίγουρο. Επίσης ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.
 
Back
Top