Ασθένειες Άρρωστο καρδερινοκαναρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gregog7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gregog7

PB Member
Εγγραφή
4 Νοε 2008
Μηνύματα
567
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα
Μετά την τελευταία κακοκαιρία το πουλάκι άρχισε να φουσκώνει, σαν πρώτη ενέργεια το έβαλα μέσα και σήμερα το πρωί το άκουσα να κάνει ήχους σαν να σπάει σπόρια. Είναι υποτονικό και αλλά τρώει και πίνει νερό.
Κουτσουλιές κανονικές προς νερουλες, δηλαδή με υγρασία γύρω γύρω Καρίνα οκ και κοιλιά γεμάτη
 
Γρηγόρη, πως είναι το πουλάκι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τελικά σταμάτησε να κάνει τους ήχους ή όντως έσπαγε σποράκια την συγκεκριμένη στιγμή, καθώς μία φορά το άκουσα αλλά δεν είχα οπτική επαφή. Είναι εμφανώς καλύτερα, κάνει απόπειρες να κελαηδησει, ακολουθώντας τις τρελαμενες αυτήν την εποχή καρδερινες. Το μόνο που έκανα ήταν να το βάλω μέσα στο σπίτι και να του ξεκινήσω αγωγή με aviomycine. Είναι πολύ καλύτερα τώρα, αύριο θα του βάλω πολυβιταμινες, καθώς η αγωγή έφτασε στο τέλος της. Παρόμοια κατάσταση είχα ξανά πέρυσι τέτοιο καιρό με το συγκεκριμένο πουλι. Με ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, μόνο που τότε είχε πάθει και άσθμα(?) καθώς ακουγόταν βαριά η ανάσα του. Έκανε δηλαδή τον χαρακτηριστικό βρόγχο. Τότε του είχα χορηγήσει και asminine.
Αυτό που με προβλητιζει είναι ότι θα πρέπει να λείψω για 5 μέρες και σκέφτομαι να το πάρω μαζί μου. Αλλά στην κατάσταση του φοβάμαι μην χειροτερεψει.
 
Θα έλεγα να το αφήσεις εκεί αφού φροντίσεις καλά την υγιεινή του την ημέρα πριν φύγεις και αν μπορείς να βρεις κάποιο να αλλάζει το νερό καθημερινά και να ελέγχει την τροφή του.
 
Καλησπέρα
Σήμερα μετά την κακοκαιρία με αρκετή βροχή και υγρασία αυξημένη το βρήκα να κοιμάται φουσκωμένο. Μετά από λίγο ήταν καλύτερα.
Το προηγούμενο διάστημα είχε επανέλθει το κελαηδημα του κανονικά. Αλλά εκεί που ήταν ζωηρό, έριχνε και έναν υπνάκο χωρίς να βάζει το κεφάλι μέσα στην φτερούγα.
Οι κουτσουλιές του έχουν πρασινωπη χροιά όταν αρκετές. Αυτές που θα ανεβάσω δεν φαίνονται καθαρά
IMG_20180615_191006-150x150.webp
IMG_20180615_190927-150x150.webp
Να το ξεκινήσω κάποια αγωγή με αντιβίωση;
 
Η κοιλιά του πως είναι; Ανέβασε φωτο.
 
Η κοιλιά του κανονική, φίλος κτηνίατρος που το είδε μου είπε ότι είναι καλά το πουλί, τουλάχιστον κλινικά. Ούτε βρογχικα έχει κλπ
Μόνο οι κουτσουλιές τον προβληματισαν λίγο και το αποδίδει στην αστάθεια του καιρού
 
Μάλλον λάθος διατύπωση από μέρους μου.
Οι κουτσουλιές τον προβληματισαν.
Τα συμπτώματα όπως ανασηκωμένα φτερά, το ότι είνακ υποτονικό κάποιες στιγμές του τα μετέφερα εγώ, γιατί το πουλάκι όταν υπάρχει παρουσία ανθρώπου συμπεριφερετε κανονικά, τα απέδωσε στην αυξημένη υγρασία.
Τώρα τι να πω... Θα το ταλαιπωρησω λίγο για να το βγάλω φωτογραφία και την ανεβάζω
 
Γρηγόρη τι τρώει/πίνει το πουλί; Σε τι ποσότητα, κανονική, περισσότερη ή λιγότερη; Πότε πήρε τελευταία φορά φάρμακα και ποια;
 
Τροφή συσκευασμένη carduelidi, κανονική ποσότητα θα έλεγα, νερό πίνει αρκετό από τότε που το πήρα, σε μεγαλύτερη ποσότητα από ότι είχα σε άλλα πουλιά. Φάρμακα αγωγή με aviomycine k asminine πριν από πολύ καιρό.
Σήμερα του είχα βάλει βιταμινες και αμινοξέα.
Βλέπεις κάτι Σταύρο;

Οι κουτσουλιές του πάντα ήταν υδαρες. Από όταν το αγόρασα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βλέπεις κάτι Σταύρο;
Είναι αδύνατο, περισσότερο από το φυσιολογικό. Η κοιλιά του έχει κάποιες σκούρες, ύποπτες περιοχές που δίνουν μια γενική εικόνα ασθένειας. Εάν δεν "σπάζει σπόρους" όπως τότε που ανέφερες (στο πρώτο μήνυμα), τότε οι υποψίες περιορίζονται στο γαστρεντερικό.

Δυστυχώς, από δω και πέρα οι μαντεψιές είναι παρακινδυνευμένες. Χρειάζεται τουλάχιστον ένας μικροσκοπικός και μικροβιακός έλεγχος για να μην πάρεις σβάρνα τα φάρμακα μέχρι να βρεις (αν) αυτό που χρειάζεται πραγματικά.
 
Σίγουρα δεν κάνει τέτοιους ήχους και ελπίζω να μην σε μπερδεύουν τα μαύρα στίγματα που είναι φτερά τα οποία δεν έλεγαν να πάνε λίγο πιο πλάγια. Θα του ενισχύσω την τροφή με πιο λιπαρους σπόρους σίγουρα και θα του κάνω αγωγή με baytril, που έπρεπε να είχα κάνει από την πρώτη στιγμή. Και το λέω αυτό γιατί δεν μου κάνει για κοκκιδια, που αν είχε το πουλί θα είχε χαιρετισει.
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
 
... Θα του κάνω αγωγή με baytril, που έπρεπε να είχα κάνει από την πρώτη στιγμή.
Έχεις ξαναδώσει στο ίδιο ή σε άλλο το συγκεκριμένο φάρμακο; Εγώ δύο φορές έδωσα έπειτα από συμβουλή γιατρού και παρότι τα κοκκιδια εξαφανίστηκαν μετά τη θεραπεία έχασα και τα δυο πουλάκια (ένα ζεμπρακι και ένα πιγκουινακι). Το φοβάμαι πολύ. Εάν δεν είσαι σίγουρος για το τι ακριβώς έχει προσπάθησε να το αποφύγεις.
 
Έχεις ξαναδώσει στο ίδιο ή σε άλλο το συγκεκριμένο φάρμακο; Εγώ δύο φορές έδωσα έπειτα από συμβουλή γιατρού και παρότι τα κοκκιδια εξαφανίστηκαν μετά τη θεραπεία έχασα και τα δυο πουλάκια...
Μήπως το μπερδεύεις με το baycox που για κοκκιδια; Το baytril είναι αντιβίωση για γαστρεντερικα και αναπνευστικά.
 
Να τα παρουμε ενα ενα τα πραγματα

Σε οποιο πουλι που ειναι αδιαθετο και φουσκωνει αν πας κοντα θα "ξεφουσκωσει", πρεπει να ειναι πολυ χαλια για να μην το κανει.

Θα συμφωνησω με τον Σταυρο οτι για καρδερινοκαναρο ειναι αδυνατο αλλα οχι καρινιασμενο.
Δεν δινει εικονα ερεθισμενου εντερου αυτη την στιγμη, σκουρο το εντερακι μπορει να ειναι αν ειναι γεματο την στιγμη της φωτογραφιας(θα βοηθουσε φωτο και σε αλλα στιγμη).

Το μειγμα που του δινεις ειναι καθαρα καρδερινισιο, η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να το σπασεις και με καναρινισιο.
Απο το μειγμα τρωει ολους του σπορους ή εχεις παρατηρησει να αφηνει καποιους συγκεκριμενους;

Επισης θα πρεπει να του κοψεις τα νυχια
 
Μήπως το μπερδεύεις με το baycox που για κοκκιδια; Το baytril είναι αντιβίωση για γαστρεντερικα και αναπνευστικά.
Όχι. Το baycox μου είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι είναι για κότες. Baytril έδινα.
 
Όχι. Το baycox μου είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι είναι για κότες. Baytril έδινα.


το Baytril δεν ειναι για κοκκιδια, το Βaycox ειναι οντως για κοκκιδια και βρισκει εφαρμογη στις κοτες και με την καταλληλη αναλογια και στα υπολοιπα πτηνα με κοκκιδια
 
Επισης θα πρεπει να του κοψεις τα νυχια
Από τα εύκολα, τα νυχακια τα κόβω στην πτεροροια και μια φορά ακόμη. Λες φίλος όλα αυτά να οφείλονται σε λάθος τροφή; Γιατί όντως μερικές φορές βρίσκω σπόρια πεταμένα άθικτα.
Τα κοκκιδια τα αποκλειουμε;
Ποια η γνώμη σου; Να του κάνω προληπτικά θεραπεία και μετά φουλ βιταμίνες;
 
Back
Top