Ασθένειες Άρρωστο African Grey;

African grey

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2016
Μηνύματα
15
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα!
Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και είναι η πρώτη φορά που γράφω.
Πριν λίγες μέρες απέκτησα ένα μικρό Ζακό το οποίο το ταΐζω εγώ στο χέρι. Σήμερα όμως παρατήρησα κάτι περίεργα σημάδια στον προλοβο. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι κάτι ανησυχητικό ή αν είναι το φτέρωμα του που βγαίνει σιγά σιγά, γιαυτό θα ήθελα την βοήθειά σας.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Καλησπερα.. Τι ηλικια εχει το μικρο; Ο εκτροφεας σου εδειξε πως, ποτε και με τι να το ταιζεις;

Φωτογραφιες του σημειου που σε προβληματιζει θα βοηθουσαν αρκετα για να καταλαβουμε τι εννοεις.
 
Mπορούμε να δούμε φωτογραφίες; Καθαρές και κοντινές; Αύριο όμως γιατί θα πρέπει να κοιμάται τέτοια ώρα. Τι ηλικία έχει ακριβώς;
 
Λέω για αυτές τις μωβ, κάπως, "γραμμές'

Είναι 2 μηνών
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0353.webp
    rsz_dsc_0353.webp
    51,2 KB · Προβολές: 115
Είναι τα φτερά του κλειστά ακόμη μέσα στο δέρμα. Θα βγουν σιγά σιγά. Να είσαι πολύ σχολαστικός με την καθαριότητα του πουλιού μετά το φαγητό, με τον εξοπλισμό σου αλλά και με την θερμοκρασία της κρέμας. Επίσης να αδειάζει σίγουρα τελείως μία φορά ο πρόλοβος πριν ξαναταιστεί. Φαντάζομαι θα σου τα έχει πει και ο εκτροφέας του. Απο που τον πήρες;

Και σαφώς πρέπει να κοιμάται ανενόχλητος. Σε ήσυχο σκοτεινό δωμάτιο, όχι με φώτα, τηλεόραση, φασαρία.
 
Ναι μου τα έχει πει. Αυτές είναι κρέμες από παλιά που έχει πάνω του. Τον ταΐζω συγκεκριμένες ώρες και όπως λες φροντίζω να είναι τελείως άδειος ο προλοβος. Οπότε δεν είναι κάτι ανησυχητικό, έτσι; Τα πουπουλακια του είναι ε;

Αυτή η φωτογραφία είναι από πριν δεν την έβγαλα τώρα. 😛 δεν είμαι τόσο αναίσθητος είπαμε xD
 
Να σου ζήσει πρώτ' από όλα!
Μου φαίνεται σαν να λερώνεται το πτέρωμα κατά το τάϊσμα. Πρόσεχε την καθαριότητα μετά το γεύμα όπως σου είπε και ο Ανέστης πιο πάνω. Καλύτερα να του βάζεις κάτι σαν πετσετούλα και μετά να το καθαρίζεις και στεγνώνεις πριν κοιμηθεί.
Ξέρεις λεπτομέρειες θερμοκρασίας κρέμας και προετοιμασίας της; https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
 
Ευχαριστώ πολύ 🙂
Ναι γνωρίζω. Έχω διαβάσει και αρκετά άρθρα αλλά με ενημέρωσε και. Ο εκτροφεας. Ευχαριστώ και πάλι!
 
Καλημέρα :)
Εδώ είμαι πάλι! Έχω μια απορία. Είναι η τρίτη φορά που μετά το τάισμα δημιουργείται μια φουσκιτσα στον πρόλοβό του. Αλλά δεν νομίζω να είναι αέρας γιατί όταν το πατάω απαλά απαλά μετά δεν φεύγει. Βέβαια όταν κάνει κάπως τον λαιμό του η φουσκιτσα εξαφανίζεται κάπως. Και γιαυτό δεν είμαι σίγουρος αν όντως είναι κάτι. Αλλά επειδή ανησυχώ έβγαλα κάποιες φωτογραφίες για να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας!
 

Συνημμένα

  • rsz__20160222_074731.webp
    rsz__20160222_074731.webp
    17,1 KB · Προβολές: 57
  • _20160222_075227.webp
    _20160222_075227.webp
    13,3 KB · Προβολές: 58
Ή γερασα και δε βλεπω ή οι φωτογραφιες ειναι πολυ σκοτεινες :D
 
Είναι αρκετά σκοτεινές. Αυτό που διακρίνω εγώ δεν είναι κάποια φούσκα, έναν μισογεμάτο πρόλοβο βλέπω. Όταν τρώει έτσι κιτρινίζει και φουσκώνει. Νομίζω όμως πως ο εκτροφέας σου δεν σου έδειξε τα πιο βασικά...
 
Δηλαδή είναι φυσιολογικό ε;
Ναι, ωστόσο το θέμα του αέρα να το προσέχεις. Και επίσης νομίζω πως πρέπει να το ταΐζεις λίγο παραπάνω αλλά να φροντίζεις μία φορά την ημέρα να αδειάζει εντελώς ο πρόλοβος.
 
Τον τάισμα πριν λίγο και όταν τον έβαλα εκεί που τον έχω κανονικά άρχισε να φωνάζει πολύ δυνατά. Πρώτη φορά το έκανε αυτό. Έδειχνε τρομερή ενόχληση και δεν ξέρω γιατί. Έφυγα από το δωμάτιο και ηρέμησε. Γιατί μπορεί να θύμωσε τόσο πολύ; Πρώτη φορά το κάνει αυτό ☹
 
Όχι ήταν μια χαρά. Καθίσαμε λίγο εκεί που τον βάζω και τον ταΐζω και μιλούσαμε και ήταν μια χαρά. Όμως με το που τον έβαλα μέσα άρχισε να φωνάζει πολύ δυνατά και επιθετικά.
 
Ίσως ήθελε παρέα. Καλά έκανες και τον άφησες. Απλά επειδή είναι μικρό να το παρακολουθείς τακτικά.
 
Back
Top