Ασθένειες Άρρωστο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sofoklis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sofoklis

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2017
Μηνύματα
9
Πόλη
Πετρούπολη
Καλησπέρα σας. Εδώ και ένα μήνα το θηλυκό budgie μου που έχω εδώ και 1 1/2 χρόνο είναι άρρωστο. Όταν γύρισα από τις διακοπές ξεκίνησε να κάνει ένα περίεργο θόρυβο σαν σφύριγμα, σαν παράπονο χωρίς κάποιο άλλο παραμικρό σύμπτωμα. Νόμιζα ότι είναι από την αλλαγή περιβάλλοντος λόγω ότι το είχα δώσει να μου το προσέχουν. Αυτό το σφύριγμα επιδεινώθηκε και ξαφνικά άρχισε πολύ μεγάλη φαγούρα στο κεφάλι και ράμφος. Το πήγα άμεσα σε πτηνίατρο από την λίστα.
Αφού την εξέτασε προσεκτικά της έβαλε σταγόνα pulmosan για ακάρεα της τραχείας. Από τότε είναι χειρότερα. ΄Μετά από τρεις μέρες μου είπε να της δώσω αντιβίωση aviomycine μία σταγόνα κάθε 12 ώρες και να της κάνω ατμούς με διάλυμα F10 αντιμύκητιακό.
Ύστερα από άλλη μια εβδομάδα της ξαναέβαλε pulmosan και αφού χειροτέρεψε ακόμα ποιο πολύ (σφυρίγματα, δύσπνοια, αστάθεια, φαγούρα και κατάπτωση) μου έδωσε αντιβίωση tabernil. Μετά από δύο μέρες tabernil το παπαγαλάκι είχε διάρροια και καθότανε στο πάτο του κλουβιού τελείως χάλια. Σταμάτησα αμέσως τα φάρμακα, του έβαλα αραιωμένο στο νερό βότανα (χαμομήλι, τσάι του βουνού, φασκόμηλο) πολύ ζέστη και ατμούς με χαμομήλι. από τότε το παπαγαλάκι ανεβαίνει ξανά στο κλαδάκι, έχει ποιο πολύ όρεξη αλλά δεν είναι καλά. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει με κάποιες συμβουλές θα το εκτιμούσα. Στις επόμενες μέρες θα το ξαναπάω στον πτηνίατρο 4η φορά αλλά δεν μπορεί να κάνει διάγνωση.
 
rsz_20161204_150710.webp
Να προσθέσω πως όταν την πήρα είχε στο χαλινό σαν υπερκεράτωση την οποία την αφαίρεσε μόνη της ξύνοντας την.
 
Δε ξερω αλλα μου φαινεται οτι πηρε πολλα και διαφορετικα φαρμακα το πουλακι! Σαφως ξερει καλυετρα ο γιταρος βεβαια ειναι η γνωμη μου! Δε ξερω αν ειναι σωστο που σταματησες την αντιβιωση που σου εδωσε γιατρος! Το σιγουρο ειναι οτι θα πρεπει να το ξαναπας! Αν δε μπορει να σε βοηθησει ο συγκεκριμεος γιατρος καλο ειναι να απευθυνθεις σε καποιον αλλο που να μπορει να σε βοηθησει αλλα να αισθανεσαι και σιγουρια!
 
Μου είπε ότι έκανα καλά που σταμάτησα την αντιβίωση αφού το χειροτέρευε.. Και γενικά μου είπε ότι είναι κανόνας αν ένα φάρμακο χειροτερεύει το σταματάμε άμεσα. Σημαίνει ότι δεν κάνει για εμάς. Το ίδιο ισχύει και για τους ανθρώπους. Εννοείται θα ξαναπάω στον κτηνίατρο. Απλά ρωτάω αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο.
 
Σοφοκλή καλημέρα.
Σε ποιον κτηνίατρο πήγες;
Στη θέση σου θα σκεφτόμουν να πάρω και δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό. Οπότε αν σου φαίνεται καλή ιδέα, θα έλεγα να μας πεις το όνομα του / της πτηνιάτρου που έχεις επισκεφτεί, ώστε να σου προτείνουμε ενδεχομένως κάποιον άλλο.

Ελπίζω το πουλάκι να πάει καλύτερα.
 
Καλημέρα. Προτιμώ να μην πω. Αν μπορειτε από προσωπική εμπειρία να μου προτείνετε κάποιον που είστε ευχαριστημενοι για να ζητήσω μια δεύτερη γνώμη ευχαρίστώς.
 
Το pulmosan Για ακαρεα της τραχείας αν ξεφυγει έστω λίγο η δοσολογια είναι επικίνδυνο για το πουλί. Θελει πολύ προσεκτική εφαρμογή. όντως θεωρω και γω πως παρά πηρε φάρμακα η μικρή σου. Τα συμπτώματα μετά το pulmosan παντως ειναη κατά κάποιο τρόπο φυσιολογικά. Ειναι δυνατό φάρμακο..ωστοσο καλύτερα που ξεκίνησες με βότανα και πιο ήπια μέσα.. Δώσε της χρόνο να ανακάμψει και Παρε σίγουρα και άλλη γνώμη.
 
Ειχες κανα νεοτερο για το πουλακι; μιλησες με καποιον αλλο γιατρο;
 
Καλησπέρα σας,
αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το budgie μου και ακολουθώ την ίδια αγωγή (aviomycine και εισπνοές με διάλυμα F10) χωρίς δυστυχώς να παρουσιάζει βελτίωση. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την έκβαση της ασθένειας, δηλαδή εάν βρήκατε τι συνέβαινε στο πουλάκι και πως θα μπορούσα να το διαχειριστώ ώστε να το βοηθήσω. Σας ευχαριστώ!
 
Back
Top