Ασθένειες Άρρωστο Gloster

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ZOE VAF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ZOE VAF

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Είχα αγοράσει ξανά αρκετές φορές καναρίνι. Τις 2 τελευταίες φορές τα αρπάξαν κάποια πτηνά. Αυτή την φορά πήραμε ένα gloster και γύρω από το κλουβί του φτιάξαμε ένα προστατευτικό κλουβί. Το καναρίνι συνήθως έτρωγε πολύ. Εδώ και λίγες μέρες η μητέρα μου είδε το καναρίνι να κάθεται κάτω στο κλουβί και δεν κελαηδούσε καθόλου. Εχθές που πήγα να καθαρίσω το κλουβί του, τον είδα να παραπατάει. Τον φύσηξα λίγο γιατί φαντάστηκα ότι τον είχε πειράξει η ζέστη, αλλά όταν φύσιξα φαινόταν πώς τα πόδια του δεν το στήριζαν και επέφτε. Τον πήγα στο Pet Shop από όπου τον αγόρασε ο πατέρας μου και μου είπαν πως είχε ασκαρίδες και να του κάνω θεραπεία με το φάρμακο teniazine για δύο μέρες, ήταν πολύ ελαφρύς, φαινόταν ετοιμοθάνατος. Ξεκίνησα την θεραπεία χθες και σήμερα είναι λίγο πιο ενεργητικός, αλλά και πάλι κάθεται σε μια γωνία, γιατί όταν προσπαθεί να καθαριστεί ή να σηκωθεί, πέφτει στο πλάι ή ανάσκελα, εγώ τον σηκώνω, έχει διάθεση για να φάει και να πιει νερό, αλλά ακόμα φαίνεται τα πόδια του να είναι παράλυτα. Τι πρέπει να κάνω; Θα διορθωθεί η παράλυση;
 
Τι πρέπει να κάνω; Θα διορθωθεί η παράλυση;
Κάνε μια επίσκεψη σε ένα Πτηνίατρο για να προλάβεις τα χειρότερα.
Δίνε βραστό αυγό και πολυβιταμίνες στο νερό να δυναμώσει.
 
Ανεβάζω αυτό το βίντεο για να σας δείξω τι εννοώ.
Θα μπορούσε να έχει και νευρολογικό πρόβλημα, σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάνε οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β.

Μην στηριχτείς στις δικές μας απόψεις, το πουλάκι πρέπει να εξεταστεί από Πτηνίατρο το συντομότερο δυνατό.
 
Πέθανε δηλαδή; Αν ναι, λυπάμαι για την απώλειά σου.
Στην περίπτωση που πάρεις άλλο πουλάκι, φρόντισε να απολυμάνεις πολύ καλά το κλουβί και ό,τι υπάρχει μέσα σε αυτό.
 
@ianos Ευχαριστώ πάρα πολύ. Οι γονείς μου θέλουν να πάρουν άλλο..Απολυμάναμε το κλουβί και τώρα περιμένουμε το καινούριο καναρινάκι..
[automerge]1653246663[/automerge]
@Ledagcc Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον..
 
Back
Top