Αναπαραγωγή Άρχισαν να μεγαλώνουν τα νεογέννητά μου καναρίνια

Δημήτρη μου να τα χαίρεσαι! Είναι πολύ γλυκά και όμορφα τα μικρά!

Αλλά βλέπω ότι ο μπαμπάς είναι ένα πολύ όμορφο κόκκινο μωσαικό καναρίνι. Την επόμενη φορά που θα τον ζευγαρώσεις καλό θα ήταν να τον βάλεις με μία θηλυκιά κόκκινη μωζαίκ να βγάλεις καναρίνια χρώματος! 😉
 
η αλισανδρος μου εγραψε οτι ο μπαμπας ειναι κοκινος μωσαικος καναρινη και την επομενη φορα να το βαλω με θυλυκο μωζαικ να βγαλω καναρινια χρωματος και της απαντησα οτι η μαμα ειναι κοκινη και αρα θελουμε αρσενικο μωζαικ τωρα τι ειναι το μωζαικ δεν ξερω ρωτα την αλισανδρος
 
τωρα τι ειναι το μωζαικ δεν ξερω ρωτα την αλισανδρος
Τα καναρίνια Δημήτρη μου χωρίζονται σε 3 κατηγορίες. Σε καναρίνια χρώματος, σε καναρίνια φωνής και σε καναρίνια τύπου. Τα καναρίνια χρώματος είναι αυτά που τα ξεχωρίζουμε απ τα χρώματά τους, όπως τα κόκκινα μωσαικά, τα κόκκινα λιποχρωμικά, τα τοπάζιο, τα κίτρινα λιποχρωμικά και πολλά πολλά άλλα!
Τα καναρίνια φωνής είναι αυτά που τα ξεχωρίζουμε για τη φωνής τους, όπως τιμπράντο, μαλίνουα, κτλ.
Τα τύπου τα ξαχωρίσουμε για την ιδιαίτερη εμφάνιση τους όπως τα καμπούρικα, Japan Hoso κτλ
Αν δεις εδώ: https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=96 θα βρεις πολλές ράτσες και θα καταλάβεις τις διαφορές!

Εσύ τώρα έχεις 2 καναρίνια χρώματος αλλά άλλη ράτσας. Άλλη ράτσα είναι το κόκκινο μωσαικό και άλλη το κόκκινο λιποχρωμικό.

Άρα:
ο μπαμπας ειναι κοκινος μωσαικος καναρινη
Το κατάλληλο ταίρι για τον μπαμπά είναι μια θηλυκιά κόκκινο μωσαικό.

η μαμα ειναι κοκινη
Και το κατάλληλο ταίρι για την μαμά είναι ένα κόκκινο λιποχρωμικό αρσενικό.

Φυσικά τα μικρά που βγήκαν απ΄ αυτό το ζευγάρι κουκλιά και είναι και υγιή, αλλά τόσο όμορφες ράτσες που κάποιοι έκαναν χρόνια να φτιάξουν, καλό θα ήταν να της διατηρούμε και να ζευγαρώνουμε την κάθε ράτσα με το κατάλληλο ταίρι!

Ελπίζω να σε βοήθησα!
 
βρε καλα τα λες εσυ εγω δεν ξερω τις ρατσες τωρα μου εχουν κανει αυγο δυο αχατες τοπαζιο για πες μου ετσι θα ζητησω για το αρσενικο κοκινο μωσαικο και για την μαμα λιποχρωμικο αρσενικο;
 
Δημητρη το καναρινι που φενεται στη φωτο το ασπροκοκκινο ειναο το μοζαικο.
τωρα το αλλο πως ειναι; Ειναι κατακοκκινο; δεν εχω καταλαβει η δεν εχω δει προιγουμενες φωτο.
οπως καταλαβαινω απο τα μικρα αποκλειετε γιατι εχουν στιχεια μελανινης
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
ετσι θα ζητησω για το αρσενικο κοκινο μωσαικο και για την μαμα λιποχρωμικο αρσενικο;
Τον Νοέμβριο με το καλό θα ψάξεις να βρεις ένα αρσενικό κόκκινο λιποχρωμικό και ένα θηλυκό κόκκινο μωσαικό που αν όλα πάνε καλά και βγάλω μπορώ εγώ να σου δώσω! Γιατί σε βλέπω πόσο τα φροντίζεις και πόσο τα αγαπάς! Αλλά μην τα πάρεις ακόμα.. Τον Νοέμβριο είναι η πιο κατάλληλη περίοδος να αγοράσουμε καινούργια πουλιά! 😉
 
Back
Top