Αναπαραγωγή Άρχισαν οι πάπιες να γεννάνε

Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
190
Πόλη
Θεσσαλονίκη
τα πρασινοκεφαλα αρχισαν να γενανε πριν μια βδομαδα αλα καθονται κλωσεσ μετα το πασχα (να βαψουμε και αυγα παπισια αν και ειναι ηδη πρασινωπα)
Σημερα μπηκε η μια καρολινα στη φωλια οποτε πιστευω οτι θα βγαλουν παπακια. Δεν το περιμενα τοσο νωρις ειμαι πολυ χαρουμενος σημερα
 
αυγο δεν βρηκα χθες αλα η θηλυκια μπαινει και ξαναμπαινει στη φωλια και ο αρσενικος το ιδιο. ακομη διωχνουν τα αλα ζευγαρια μακρια απο τη φωλια που διαλεξαν. Τα ροκανιδια μεσα στη φωλια ειναι σκαμενα ωστε να σχηματιζουν πιατο. αυτο που με κανει αισιοδοξο ειναι το οτι η συγκεκριμενη θηλυκια εχει αρχισει να ψιλοφουσκωνει και απο πισω εχει γινει τουρλωτη μοιαζει σαν να εχει αυγα ετοιμα για να γενησει. ακομη ειναι εμφανες οτι αυτη και οχι καποια αλλη (ακομη) ειναι κοντα στην ωοτοκια και απο το σχημα της και απο τη συμπεριφορα της οποτε αυτα που κανει δεν ειναι τυχαια. ελπιζω να γινει σημερα το ευχαριστο. χθες πηγα καμια 30αρια φορες να δω αν εχει μεσα αυγο. τα παπια γενικα εχουν αρχισει να γινονται λιγο φωνακλαδικα ιδιεταιρα οι θηλυκες.η μανταρινα εχει κολησει τοσο με τον αρσενικο της που αν απομακρυνθει απο αυτην πανω απο μισο μετρο αμεσως αρχιζει να τον φωναζει δυνατα. εχουν πολυ πλακα οταν φωναζουν γιατι οι φωνες τους δεν μοιαζουν με κοινης παπιας. Κανουν διαφορες φωνες οπως ξεφυσιματα, σφυριγματα, και κατι αλλες φωνες που μοιαζουν σαν στριγλισματα απο μαιμου γενικα κανουν πολυ εξοτικους ηχους σαν αυτους που ακουγονται μεσα σε ζουγκλες στα ντοκιμαντερ
 
Σταύρο μην ξεχάσεις να βάλεις φωτό μόλις σκάσουν τα αυγουλάκια και ξεπροβάλλουν τα τρισχαριτωμενα παπάκια!

Καλη επιτυχία!
 
ενοειται οτι θα βαλω φωτο. Οχι μονο τα παπακια αλα και τα αυγα θα βγαλω μονο τη μανα να κλωσαει δεν τολμαω να βγαλω γιατι βοβαμαι μηπως την τρομαξω. σκεφτομαι να καθισω με καμερα να παρω ταινια τα μικρα να πηδανε στο κενο απο τη φωλια τους αλα θα πρεπει να τυχει σαβατοκυριακο και ωρα που θα ειμαι στον κηπο(μαλον πολλα ζηταω) ασ βγουνε και ας μην τα παρω με καμερα αρκει να βγουνε. σιγουρα θα εχω και ταινια με τις μανες και τα μωρα τους να τις ακολουθουν και τα παπακια στη λιμνη ειναι τελεια, πραγματικα χαιρονται με το νερο και η μανα τους (τουλαχιστον στα πρσινοκεφαλα που τα εχω δει πολες φορες) τα εκπαιδευει να προστατευονται εχει ενα ειδικο καλεσμα που μολις το κανει ολα τα παπακια σε κλασματα δευτερολεπτου κανουν μακροβουτι και κινουνται σα μικρα καφε ψαρακια υποβρυχιως, ακομη πιο αστειο ειναι να βλεπεις τα παπακια 1-2 ημερων να τρεχουνε σαν χνουδοτα ελαστικα μπαλακια με τρελη ενεργεια. Οι μανες τους ειναι πολυ προστατευτηκες πιστευω οχι ανθρωπος ακομα και λιονταρι να πηγαινε να πειραξει τα παπακια θα του ορμουσε η μανα εστω αν εχανε τη ζωη της και οταν ορμανε γυριζουν τις φτερουγες τους με τετοιο τροπο ωστε το κοκαλο της φτερουγας να γινεται σαν γκλοπ και ειδικα αν σε πετυχει στο καλαμι ποναει παρα πολυ και το καρουμπαλο ανεβαινει 1-2 ποντους.
 
Σταυρο μπορεις να βαλεις ασυρματη καμερα με υπερυθρες αξιας περιπου 30 δολαριων με καρτα δεκτη στον υπολογιστη αξιας περιπου 15 δολαριων και να καταγραφει ολο το 24ωρο.
 
εχω δει κατι σχετικο αλλα νομιζα οτι ειναι πανακριβα. Θα το ψαξω. μεχρι χθεςακομη τιποτα. Ομως δεν ανυσηχω. μιλησα σε ενα σαιτ που ειναι μονο για μανταρινους και καρολινες και μου ειπανε οτι ετσι γινεται. η θηλυκια επιβλεπει τη φωλια και την ελενχει καναδυο βδομαδεσ πριν αρχισει να γεναει. το οτι μπαινει μεσα ξανα και ξανα ειναι σιγουρο σημαδι οτι της αρεσει. αυτα τα πουλια αντιδρουν αναποδα απο τα αλλα. Ολα τα πουλια αισθανονται την αναγκη να γενησουν και ψαχνουν η φτιαχνουν φωλια αυτα τα πουλια αισθανονται την αναγκη να βρουν φωλια και μονο αν τη βρουν ενεργοποιειται το αναπαραγωγικο τουσ συστημα για οωτοκια. Γιαυτο το λογω κοντεψαν οι μανταρινοι να εξαφανιστουν στη φυση, οι υλοτομοι κοβαν τα παλια δεντραμε τισ κουφαλεσ και τα παπια αν και δεν τα ενοχλουσε καποιοσ αρχισαν να εξαφανιζονται γιατι αν και δεν ειχαν προβληματα υγειασ δεν αναπαραγονταν λογω ελειψης φωλιας και τα δυο ειδη σωθηκαν απο τον αφανισμο με τη συνδρομη περιβαλοντικων οργανωσεων που τους εφτιαχναν τεχνητεσ φωλιες και τισ κρεμουσαν κοντα σε λιμνεσ στα δαση. Ολος ο πληθυσμος των μανταρινων στη φυση ειναι περιπου 5000 ζευγαρια ενω ο πληθυσμος τους στην αιχμαλωσια υπολογιζεται σε 20 - 25 000 ζευγαρια
 
http://cgi.ebay.com/With-Audio-30-LED-Outdoor-Color-Waterproof-CCTV-Camera_W0QQitemZ190283822203QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0

http://cgi.ebay.com/CCTV-4Channel-USB-DVR-Digital-Security-Camera-Recorde_W0QQitemZ190281281870QQihZ009QQ

http://cgi.ebay.com/4-CHANNEL-25-30FPS-DVR-PCI-CARD-SECURITY-CAMERA-CCTV_W0QQitemZ310117016421QQihZ021QQ
 
οι φωλιες για μανταρινους καρολινες

βγηκε λιγο χαλια αλα φαινεται. η παπια ηταν μεσα και δεν ηθελα να παω ποιο κοντα
 

Συνημμένα

  • IMGP0181.webp
    IMGP0181.webp
    91,1 KB · Προβολές: 535
αυτο εγινε σημερα

μεχρι σημερα μονο η μια καρολινα εψαχνε τις φωλιες. Πριν μιση ωρα βγηκα εξω και ελειπε η μανταρινα. Ο παπιος της στεκονταν φρουρος στη εισοδο της φωλιας. η φοτο ειναι μολισ βγηκε.
 

Συνημμένα

  • IMGP0183.webp
    IMGP0183.webp
    76,6 KB · Προβολές: 791
Φιλε σε χασαμε
Τι κανουν οι παπιες σου
Εγω χτες εβαλα 7 αυγα σε νανακι και την πεμπτη θα του βαλω αυγα απο ορτυκι μπας και καταφερω να τους ξυπνησω το ενστικτο του κλωσσησματος.
Φιλικα Αντωνης
 
χαθηκα παιδια γιατι εκανα τρελες κατασκευες για τα παπια. Ξεθεοθηκα αλα τα καταφερα θα βαλω και φοτο σημερα η αυριο. Αυγα ακομη οχι απο τις αλλες, τα πρασινοκεφαλα γενανε καθε μερα τωρα
 
Back
Top