Ασθένειες Άρωστο Cockatiel, τι να κανω για να το βοηθησω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

maria24

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
5
Καλησπέρα σας εχω ενα θηλυκο κοκατιλ ημερο ταισμενο με κρεμα. Τους τελευταιουσ μηνεσ εκανε αυγα γιαυτο και αποφασισα να παρω ενα αρσενικο ημερο απο εκτροφειο να εχει παρεα. Ο ανθρωπος μου ειπε να τα βαλω στο ιδιο κλουβι και απο εκει ξεκινανε τα προβληματα. Πριν εναμιση μηνα το θηλυκο ξεκινησε διαρροια ειχε φουσκωσει ετρεμε και κοιμοτανε συνεχεια παρατηρησα πως ειχε καρινα και ζυγιζε 75 γρ πηρα τηλ στον εκτροφεα μηπως ειχε καμμια ιδεα και μου ειπε οτι μαλλον κρυωσε. Τα χωρισα σε διαφορετικα κλουβια και πηγα το θηλυκο στο κτηνιατρο ο οποιοσς μου εδωσε μια διαφανη αντιβιωση μεσα σε δυο συριγγεσ 1ml σε 1lt νερο για 10 μερες με τη συριγγα οι κουτσουλιεσ εφτιαξαν ομωσ το πουλι συνεχιζε να εχει ολα τ αλλα συμπτωματα. Το ξαναπηγα και μου συνεχισε την ιδια αντιβιωση. Ζητησα τη γνωμη καποιου καταστηματαρχη που γνωριζει και μου ειπε οτι η αντιβιωση του κατεστρεψε ζωτικα οργανα και του εδωσε προβιοτικα ηλεκτολυτεσ και chloram-phenicol-Ν. Τοτε εψαξα για καποιο πτηνιατρο απο αυτουσ που προτεινουν τα sites και εκει πραγματι απογοητευτηκα πληρως.Moυ εδωσε την τροφη για σαρκοφαγα carnivore care λογω βαρουσ αντιβιωση ornimycine το multi-c-mulgat και το vitamix plus τις οποιες δοσολογιες διαβαζε απο τα χαρτακια στα φαρμακα. Απο τα τελευταια εδωσα μονο τις βιταμινεσ και συνεχιζω νερο με ηλεκτρολυτεσ σε συριγγα. Διαβασα για το γαιδουραγκαθο ομως το βαμμα εχει αιθ. αλκοολη και πηρα τουσ σπορουσ η λαθοσ; αυτο πωσ γινεται ποσο δινω; η αλοη βοηθαει το συκωτι; οι κουτσουλιεσ ειναι σκουρεσ και μου ιεπαν οτι δεν θα τα καταφερει για πολυ τι προτεινετε να κανω για να το βοηθησω; Ευχαριστω
 
Καλώς ήρθες! Λυπάμαι για τη μικρή σου και δυστυχώς δεν ξέρω από cocatiel αλλά σου εύχομαι περαστικά.☹;)
 
Μαρία μου, μεγάλη η ταλαιπωρία σου και του πουλιού σου.
Θέλω να ρωτήσω, πέρα από τις δοκιμές των φαρμάκων, κάποιος από τους γιατρούς σου έκανε εξέταση; Σε κουτσουλιές ή αίμα ας πούμε;
Το μυαλό σου γιατί πάει στο συκώτι;
Αυτήν την στιγμή πως είναι η κατάσταση του πουλιού; Πήρε καθόλου βάρος;
Γενικά να σου πω ότι τα κοκατίλ είναι πολύ ευαίσθητα στα ψυχολογικά τους και πολλές ασθένειες είναι ψυχοσωματικές.
Βάλε το μακριά από το άλλο πουλάκι σε άλλα δωμάτια αν είναι δυνατόν.
Πες μας τα νέα σου. Καταλαβαίνεις μετά τόσους γιατρούς και τόσα φάρμακα, κάθε συμβουλή είναι δύσκολη και παρακεκινδυνευμένη αλλά μια γνώμη μπορούμε να την συζητήσουμε.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Η άποψη μου για τους πτηνολογους δυστυχώς είναι πολύ κακή. Θα σε βοηθήσουν καλυτέρα πιστεύω εκτροφείς κοκατιλ από την εμπειρία τους. Με όλο τον σεβασμό προς τους πτηνολογους αλλά από προσωπική εμπειρία αλλα και από εμπειρίες άλλων φίλων δημιούργησα αυτήν την άποψη.
Αυτό που θα θελα να σου σημειώσω εγώ είναι ότι εάν το κοκατιλ που αγόρασες πρόσφατα είναι υγιές (φαινομενικά πάντα) μην ρίξεις το φταίξιμο σε αυτό. Χωρίς να θέλω να πω ότι δεν ευθύνεται αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: RONH
Μετά από αυτό που έγραψε ο Νίκος και που γενικά συμφωνώ, να διευκρινίσω ότι δεν είπα να χωρίσεις δωμάτιο τα πουλιά για πιθανή μετάδοση ασθένειας αλλά ίσως για ψυχολογικούς λόγους του ταλαιπωρημένου.
 
Μαρία μου, μεγάλη η ταλαιπωρία σου και του πουλιού σου.
Θέλω να ρωτήσω, πέρα από τις δοκιμές των φαρμάκων, κάποιος από τους γιατρούς σου έκανε εξέταση; Σε κουτσουλιές ή αίμα ας πούμε;
Το μυαλό σου γιατί πάει στο συκώτι;
Αυτήν την στιγμή πως είναι η κατάσταση του πουλιού; Πήρε καθόλου βάρος;
Γενικά να σου πω ότι τα κοκατίλ είναι πολύ ευαίσθητα στα ψυχολογικά τους και πολλές ασθένειες είναι ψυχοσωματικές.
Βάλε το μακριά από το άλλο πουλάκι σε άλλα δωμάτια αν είναι δυνατόν.
Πες μας τα νέα σου. Καταλαβαίνεις μετά τόσους γιατρούς και τόσα φάρμακα, κάθε συμβουλή είναι δύσκολη και παρακεκινδυνευμένη αλλά μια γνώμη μπορούμε να την συζητήσουμε.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον. O πρωτος δεν μου ειπε για εξετασεισ εδωσε μαλλον Baytril και κατεστρεψε τη χλωριδα και το συκωτι γιαυτο οι κουτσουλιεσ ειναι πολυ σκουρεσ αυτο μου το ειπε ο ανθρωποσ που εχει το καταστημα με τα πουλια. Στο δευτερο ψαχνοντασ στο internet να ενημερωθω το προτεινα εγω για εξετασεις και μου ειπε οτι δεν γινεται λογω της αντιβιωσης. Σημερα το ξαναπηγα στον καταστηματαρχη και μου ειπε να συνεχισω τουσ ηλεκτρολυτεσ και εδωσε και santalinaK3 για εντερο συκωτι κλπ. Χθες πηρα το γαιδουραγκαθο σε σπορουσ και δινω στη τροφη αλλα και βρασμενο σε συριγγα. Αυτη τη στιγμη εχει μεινει το τρεμουλο και πηγε 85γρ αλλα μολις τελειωσουν τα φαρμακα θα το παω για εξετασεις (οχι σε αυτους) γιατι δεν ξερω τι ζημια εχει παθει και αν τελικα σωθει. Ισως να μην επρεπε να παρω αλλο πουλι και χασω τωρα αυτο παντωσ και τα δυο ειναι αξιολατρευτα και θελω να κανω οτι μπορω. Και παλι ευχαριστω.
 
Η άποψη μου για τους πτηνολογους δυστυχώς είναι πολύ κακή. Θα σε βοηθήσουν καλυτέρα πιστεύω εκτροφείς κοκατιλ από την εμπειρία τους. Με όλο τον σεβασμό προς τους πτηνολογους αλλά από προσωπική εμπειρία αλλα και από εμπειρίες άλλων φίλων δημιούργησα αυτήν την άποψη.
Αυτό που θα θελα να σου σημειώσω εγώ είναι ότι εάν το κοκατιλ που αγόρασες πρόσφατα είναι υγιές (φαινομενικά πάντα) μην ρίξεις το φταίξιμο σε αυτό. Χωρίς να θέλω να πω ότι δεν ευθύνεται αυτό.
Δυστυχώς δε ξέρω από κοκατίλ... ☹ Τα συμπτώματα ξεκίνησαν με το που το έφερες σε επαφή με το καινούργιο αρσενικό; Έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα Μαρία μου! Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης Περαστικά εύχομαι!
Ναι την ιδια μερα τα εβαλα μαζι γιατι εχω μεγαλο κλουβι αλλα δεν το εκανα απο μονη μου. Ο πρωτος γιατρος μου ειπε ο αρσενικος μπορει να ειναι φορεας και να μην εχει νοσησει αλλα να μεταδοσει ασθενεια. Παντως μπορει να ειναι και τυχαιο και το θηλυκο να στεναχωρηθηκε απο την αλλαγη μιας και ειχε και αυγα απο μονη της και δεν ειχε ησυχια.
 
Μετά από αυτό που έγραψε ο Νίκος και που γενικά συμφωνώ, να διευκρινίσω ότι δεν είπα να χωρίσεις δωμάτιο τα πουλιά για πιθανή μετάδοση ασθένειας αλλά ίσως για ψυχολογικούς λόγους του ταλαιπωρημένου.
Oταν θα παω για εξετασεις το αρρωστο μετα τη θεραπεια θα δω τι γινεται και για τον αλλο.Λετε να συνελθει απο τη στεναχωρια και ποτε ετσι κανουν γενικα; Τωρα ειναι σε μικρο κλουβι(αλλη αλλαγη) για να μην κουραζεται και να μπορω να το απολυμαινω καλυτερα
 
Η άποψη μου για τους πτηνολογους δυστυχώς είναι πολύ κακή. Θα σε βοηθήσουν καλυτέρα πιστεύω εκτροφείς κοκατιλ από την εμπειρία τους. Με όλο τον σεβασμό προς τους πτηνολογους αλλά από προσωπική εμπειρία αλλα και από εμπειρίες άλλων φίλων δημιούργησα αυτήν την άποψη.
Αυτό που θα θελα να σου σημειώσω εγώ είναι ότι εάν το κοκατιλ που αγόρασες πρόσφατα είναι υγιές (φαινομενικά πάντα) μην ρίξεις το φταίξιμο σε αυτό. Χωρίς να θέλω να πω ότι δεν ευθύνεται αυτό.
Οσο για τους πτηνολογους συμφωνω το διαπιστωσα προσωπικα. Αν και ανεφερα μονο τα βασικα γιατι δεν μου φανηκαν να ενδιαφερονται και ιδιαιτερα στην επισκεψη. Παντως να τους σεβομαστε αλλα και αυτοι να σεβονται τις ζωες που πανε εκει να σωθουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: RONH
Back
Top