Αναπαραγωγή Άσπορα αυγά ενώ είδα τον αρσενικό να τη βατεύει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης agnos7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

agnos7

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2009
Μηνύματα
73
Πόλη
Μενίδι
Παιδια να σας πω ένα γεγονός να μου πείτε τη γνώμη σας. Έχω ένα ζευγάρι όπου ο αρσενικός είναι μαζί μου τρία χρόνια ενώ τη θηλυκιά τη πείρα τον Γενάρι. Αφού πέρασε η περίοδος καραντίνας και προσαρμογής στο νέο περιβάλον τα έβαλα μαζί. Όμως και στις τρεις γέννες που έκανε, ενώ είδα τον αρσενικό να τη βατεύει
να την προσέχει και αυτή να κάθετε κανονικά στη φωλιά, τα αυγά ήταν όλα άσπορα, και δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να συνέβει. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;
 
Οταν εχουμε ασπορα αυγα ειναι συνηθως προβλημα του αρσενικου κυριες αιτιες ελλειψη βιταμινων και μεταλλων. Οι ελλειψη του συμπλεγματος Β δημιουργει προβληματα στη γονιμοτητα οπως και η Ε. Ολα τα παραπανω τα καναρινια τα περνουν απο το αυγο τα φρουτα το σουσαμι τα φυτρα σπορων. Πολλες φορες παρολλου οτι τα παρεχουμε ολα αυτα δεν εχουμε τα αποτελεσματα που θελουμε. Τοτε ενισχυουμε την διατροφη τους με τα καταλληλα συμπληρωματα. Με την λιγη εμπειρια που εχω κατελληξα στα παραπανω συμπερασματα.Αν καποιος φιλος πιστευει οτι ευθυνεται και κατι αλλο ας μας φωτισει.
 
Κάποιες φορές το πρόβλημα δεν το έχουν τα πουλιά αλλά ευθυνόμαστε και εμείς. Για παράδειγμα, μια λάθος τοποθέτηση των πατήθρων, ή ακόμα, ασταθές πατήθρες, μπορεί να δώσουν άσπορα αυγά. Ακόμα και η μη σωστή θέση της κανάρας μπορεί να οδηγήσει σε άσπορα αυγά. Επίσης σημαντικό κομμάτι είναι το κούρεμα των αρσενικών, στην ιδιαίτερη περιοχή τους, προσωπικά κουρεύω όλες τις ράτσες πλην των japan hoso. Η ηλικία των πουλιών είναι ακόμα ένας παράγοντας, όπως και αν ένα απο τα πουλιά έχει κάποια ασθένεια ή είχε ασθενήσει και το ξεπέρασε με μεγάλη φαρμακευτική υποστήριξη.Αυτά μαζί με τα παραπάνω που ανέφερε ο Άρης, περι σωστής διατροφής, αλλά και σε μη σωστή προετοιμασία συντελούν σε μη γονιμοποιημένα αυγά. Τα αυγά είχαν ελεχθεί μετά το πέρασμα των ημερών, για να διαπιστώσεις άν είχαν σπόρο ή όχι;
 
Τα αυγά τα έλεγχα μετά τις 18 ημέρες ποιο πριν δεν την ενοχλούσα την κανάρα. Προσεχα το φαγητό τους (αυγο, λαχανικό, φρούτο) το φρέσκο νερό τους κάθε μέρα το μπανάκι τους, άμμο για το ασβέστιο. Για πατήθρες έκοψα και έβαλα φυσηκά κλαράκια, που τα αλλάζω μια φορά το μήνα. Η ζευγαρόστρα είναι 80 cm. Τη φωλιά που είναι εξωτερική την έιχα καλήψει με εφημερίδα για να αισθάνετε ποιο ασφαλής και όςο μπορούσα δεν την ενοχλούσα να μη την ανυσηχίσω.
 
Φετος κανοντας οτι σου ειπα και ο Γρηγορης δεν ειχα ουτε ενα ασπορο αυγο.Αντιθετα περσυ ηταν μισα-μισα. Μην ξεχνας οτι το αρσενικο σου ειναι 3 χρονων ηθελε εκτος καλης διατροφης και συμπληρωματα βιταμινων. Ενα αλλο λαθος που κανουμε ειναι οτι δινουμε τα παντα στα πουλια οταν ξεκινα η αναπαραγωγικη περιοδο και τον υπολοιπο χρονο τα εχουμε στη συντηρηση. Εκει χανουμε. Δεν λεω οτι το εκανες εσυ αλλα ετσι συνηθως γινεται.
 
Mάλον έχετε δίκιο γιατί τώρα που το θημάμε μάλοω το έιχα όπως λές στη συντήρηση. Την επόμενη χρονιά θα τα επιμεληθώ περισσότερο και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Τώρα που τελείωσε η σεζον πως τα βάζετε τα πουλιά, τα αφήνετε ζευγάρια, βάζετε τα θυληκά μαζί, πώς είναι καλήτερα;
 
Νικο τα αρσενικα το καθενα μονο του σε ξεχωριστα κλουβακια!
Τα θηλυκα αν εχεις πολλα μπορεις να τα βαλεις σε ενα κλουβι αλλα πρεπει να ειναι μεγαλο...
Να ενα παραδειγμα δικο μου ως προς τις διαστασεις για να καταλαβεις: https://community.petbirds.gr/threads/Ποσο-σοβαρες-μπορουν-να-γινουν-οι-αψιμαχιες-θηλυκων.14825/
 
Tωρα χωριζουμε τα αρσενικα μονα τους να κελαηδησουν λιγο πριν τα πιασει η πτερορροια και τα θυληκα μαζι να ξεκουραστουν απο τις γεννες. Οχι ζευγαρια



Με προλαβες Νικη
 
Έχω 5 κανάρες, κν τις βάλω σε μια 80'αρα ζευγαρώστρα είναι εντάξη;και τα αρσενικά αν τα βάλω δυο δυο σε ζευγαρώστρα με το χώρισμα στη μέση;
 
Τα αρσενικα να μην βλεπονται ειναι καλο οσο για τα θυληκα οταν τα βαλεις θα δεις το χωρο πως συμπεριφερονται αν τους αρκει
 
Back
Top