Αναπαραγωγή Άσπορα αυγά

Anastasia S

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Νυρεμβέργη
Καλησπέρα έχω μια απορία, εάν η καναρα κάνει ασπορα αυγα ποτε πρέπει να αφαιρεθούν;
 
Καλησπέρα.
εάν η καναρα κάνει ασπορα αυγα ποτε πρέπει να αφαιρεθούν;
Εξαρτάται από την χρονική περίοδο, όταν υπάρχει αρκετός χρόνος για επόμενη αναπαραγωγική προσπάθεια μπορούμε να αφήσουμε το θηλυκό να επωάσει τα άσπορα αυγά για 14-18 ημέρες και να εκμεταλλευτούμε αυτό τον χρόνο για να τα ενισχύσουμε διατροφικά (σπόροι, αυγό, βιταμίνες, λαχανικά) και να προχωρήσουν με καλύτερες πιθανότητες στην επόμενη προσπάθεια.
Αν τα χρονικά περιθώρια είναι μικρά (κοντά στο τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου) αφαιρούμε τα άσπορα αυγά όταν κάνουμε ωοσκόπηση (αφού ήμαστε 100% σίγουροι) και έτσι το ζευγάρι θα προχωρήσει στην επόμενη προσπάθεια πιο γρήγορα.
 
Την έχω ακόμα μόνη της επειδή είναι καινουρια και μου είπαν ότι για αρχή πρέπει να εκμεταλλευτώ τον χρονο που κάνει μόνη της αυγά και να την έχω σε καραντίνα μην τυχόν έχει κάτι και κολλήσει το αρσενικό. Δεν ήξερα ποτε πρέπει να της βγάλω τα αυγά, μην τυχόν τα ψάχνει μετά ..
 
Καλησπέρα.
Ο χρόνος της καραντίνας - επώασης των άσπορων θα σου δώσει τον χρόνο καλύτερης διατροφικής προετοιμασίας.
Αν όλα πάνε καλά σε 20 ημέρες βγάλε τα άσπορα και δοκίμασε να ενώσεις το ζευγάρι σου για να προχωρήσουν σε κανονική αναπαραγωγή.
 
@Anastasia S , γενικά αν το πουλάκι το πήρες πρόσφατα και για αυτό το έχεις σε καραντίνα υπάρχει πάντοτε το ενδεχόμενο (μικρή πιθανότητα αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις) να έχει ήδη ζευγαρώσει και κάποιο από τα αυγά να είναι ένσπορο. Λέγεται ότι σε κάποιες περιπτώσεις το σπέρμα αρσενικών καναρινιών παρέμεινε ενεργό επί πολλές ημέρες εντός του σώματος του θηλυκού και έδωσε απογόνους - δυστυχώς δεν θυμάμαι που το έχω διαβάσει για να το επισυνάψω.
 
Back
Top