Αναπαραγωγή Άσπορα για δεύτερη φορά

despoina2008

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2008
Μηνύματα
12
Πόλη
Καβάλα
Γειά σας παιδιά,Τελικά πάλι άσπορα τα 3 αβγουλάκια μου. Μάλλων φταίει που δεν έκανα καλή προετοιμασία. Διότι ο αρσενικός ήταν απύρωτος όταν έβαλα την πυρωμένη θυλικιά μαζί. Τα πήγαινάν καλά (δεν μάλωναν και ταίζονταν). Τώρα έβγαλα την φωλιά και έβαλα το διαχωριστικό με χαρτόνι για να μήν βλέπει ο αρσενικός την κανάρα μπας και πυρώση. Τα έχω έξω στο μπαλκόνι. "Εκανα καλά ; Μπορεί η κανάρα να κάνει και για τρίτι φορά αβγουλάκια...
please help!
 
Ναι φυσικα και μπορει να κανει και τριτη φορα αυγα καλο ομως θα ειναι να της χορηγεις συμπληρωμα ασβεστιου στο νερο ετσι ωστε να κανει γερα αυγα και να μην παθει ελλειψη. Κατα την γνωμη μου εκανες καλα που τα χωρισες (καλυτερα χωρις το χαρτονι να την βλεπει εγω αυτο θα εκανα) ετσι θα πυρωσει ο αρσενικος σου δινε του και αυγο θα βοηθησει. Καλη επιτυχια ελπιζω να πετυχει αυτη την φορα και μην αγχωνεσαι συμβαινουν αυτα.
 
Φίλε Κώστα σ'ευχαριστώ.
Λές να βγάλω το Χαρτόνι, αλλά διάβασα ότι δέν πρέπει να την βλέπει για να πυρώσει,έιναι αλήθεια;
 
κατα την γνωμη μου δεν ισχυει για αυτο και εγω θα σου ελεγα να βγαλεις το χαρτονι επεισης θα εχεις ποιο επιτυχες ζευγαρωμα αμα εχεις τα πουλια μεσα και οχι στο μπαλκονι. (γνωμη μου παντα)
 
Δεν ξερω αν αληθευει. Εγω σου προτεινα να το βγαλεις γιατι εγω αυτο κανω και εχω επιτυχια στο ζευγαρωμα. Ειναι δικη σου η επιλογη αν θα βγαλεις το χαρτονι, αν βλεπεις οτι ολα πανε καλα και αυτος ο τροπος αποδιδει τοτε μην βγαλεις το χαρτονι.
 
Κάτι άλλο που ακουσα απο παραδοσιακό εκτροφέα είναι αυτό που λησμονούμε όλοι...
Η προσοχή δηλαδή στον αρσενικό...
Μου είπε ο παπούλης πως καλό είναι ο αρσενικός να έχει φάει κάνα κουταλάκι γύρη την προηγούμενη εβδομάδα αυτό κάνει λέει το σπέρμα πιο γονιμο.
Επαναλαμβάνω πως η πληροφορία είναι απλά και μόνο πληροφορία και δεν είναι κάτι De facto ...
 
εγω λεω να τα ξαναβαλεις μαζι και να τρωνε αυγο καθημερινα.Αστα πουλια στο μπαλκονι να εχουν ηρεμια και μην τα ενοχλεις.Αν τα αφησεις χωρια το σιγουρο ειναι οτι θα ξεπηρωσεις την καναρα.
 
Ευχαριστώ για της πληροφορίες,
Τα είχα χώρια για λίγο καιρό και έδινα στον Αρσενικό παπαρουνόσπορο και τώρα που τα έβαλα μαζί η κανάρα έκανε φωλία ξανά αμέσως και πάλυ δεν βλέπω να την βατεύει,
φιλάκια βλέπω και το βράδι κοιμούνται όλλο δίπλα δίπλα. Μήπως φταίει ότι είναι 1χρονών ο αρσενικός; Πολύ φοβάμαι ότι θα κάνει και για τρίτη φορά άσπορα, και μετά πρέπει να τα χωρίσω οριστικά ; Για να αρχίσει να κελαιδάει ο αρσενικός;
Ευχαριστώ.
 
Αστα πουλια μονα τους και μην τα ενοχλεις καθολου. Το κλουβι να το κατεβαζεις απο τη θεση του μονο για φαι. Σιγουρα θα εχεις τα πρωτα σου πουλακια σε λιγες μερες
 
Back
Top