Αναπαραγωγή Άσπορη δεύτερη γέννα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα,
Την περασμένη Τρίτη ήταν η αναμενόμενη ημερομηνία εκκόλαψης 5 αυγών ενός από τα ζευγάρια που έβαλα φέτος για αναπαραγωγή. Δυστυχώς και τα 5 αυγά ήταν άσπορα. Το συγκεκριμένο ζευγάρι είναι ενός έτους και έχουν δώσει ήδη δύο νεοσσούς από την πρώτη γέννα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η δεύτερη γέννα είχε όλες τις προδιαγραφές για να είναι επιτυχημένη, καθώς η συμπεριφορά των πουλιών παρουσίαζε μεγαλύτερη σταθερότητα σε σχέση με την πρώτη. Για παράδειγμα το θηλυκό ήταν πιο δεκτικό για ζευγάρωμα και ως εκ τούτου έγιναν περισσότερα βατέματα και ο αρσενικός σε αυτή τη γέννα δεν τρύπησε τα αυγά, γι' αυτό και παρέμεινε στο κλουβί φροντίζοντας στοργικά τη σύντροφό του. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν η ταχύτητα στην όλη διαδικασία. Δηλαδή την Μεγάλη Τετάρτη χωρίστηκαν τα μικρά της πρώτης γέννας σε ηλικία 30 ημερών από την μητέρα τους, που τα ανέθρεψε μόνη της και την Μεγάλη Πέμπτη επανατοποθέτησα τον αρσενικό της στην ζευγαρώστρα με καινούργια φωλιά και καθαρό νήμα. Όταν επέστρεψα την Τρίτη του Πάσχα, η φωλιά είχε ήδη 5 αυγά και είχε ξεκινήσει και η διαδικασία επώασης.
Αν υποθέσουμε ότι καθυστέρησα να ενώσω το ζευγάρι, δεν θα έπρεπε τουλάχιστον τα τελευταία αυγά να είναι ένσπορα(λέω εγώ τώρα); Τι μπορεί να έφταιξε;

υ. Γ. Ο αρσενικός της όσο καιρό ήταν χωριστά από την υπόλοιπη οικογένεια είχε εξίσου πλούσια διατροφή.
 
Δεν είναι κάτι ασύνηθες στις εκτροφές...
Συμβαίνει παντού είχα κι εγώ τέτοιες περιπτώσεις και μάλιστα δεν μπορεί κανείς να τις προβλέψει και θεωρώ ούτε να τις αποφύγει.
Απλά μπορεί να περιορίσει κάποιους από τους λόγους που συμβαίνουν...
Μπορείς να διαβάσεις για την Πρωτη γεννα ενσπορα, δευτερη ασπορα. Γιατι; και να βρεις λύσεις σε κάποια από τα προβλήματα όπως τα Παχυσαρκα καναρινια ή Γιατί η κανάρα μου έχει μονίμως άσπορα αβγά;
Μερικές φορές ίσως αυτό είναι καλό...
Δίνουν στα πουλιά χρόνο να ξεκουραστούν και να ετοιμάσουν δυνατά την επόμενη γέννα...
Γιατί όλοι γνωρίζουμε πως ένα κουρασμένο ζευγάρι θα έχει σοβαρές απώλειες στους νεοσσούς που ταΐζει.
 
Από αυτά που διάβασα στάθηκα στην παρακάτω φράση:

όπως κάποιο άλλο αρσενικό που θα διεκδικεί με το τραγούδι του

Πολύ το φοβάμαι αυτό Γιάννη... Έχω ένα αρσενικό κοινό που δεν σταματά και συγκεκριμένα το θηλυκό του συγκεκριμένου ζευγαριού "αποκρίνεται" με ένα χαρακτηριστικό ήχο κάθε φορά που τον ακούει.
 
Από αυτά που διάβασα στάθηκα στην παρακάτω φράση:

QUOTE="misalouris, post: 260038, member: 14323"]όπως κάποιο άλλο αρσενικό που θα διεκδικεί με το τραγούδι του


Το επαθα και την περασμένη περίοδο αλλά και φέτος
 
Αν είναι δικό σου το αρσενικό μικρή η ζημιά

Δικός μου είναι ο άτιμος, αλλά η ζημιά μεγάλη
Της έχει πάρει τα μυαλά και η πίκρα μου μεγάλη
Θέλω να πάρω καθαρόαιμα μικρά μωσαικάκια
και όχι κοινά και παρδαλά που θα είναι αλητάκια.

υ. Γ. Για να μην παρεξηγηθώ... λατρεύω τα κοινά γι' αυτό και πάντα είχα.

αν ερωτευτεί του γείτονα στο απέναντι μπαλκόνι

Α... Καλά εντάξει! Εντωμεταξύ όλα τα γύρω μπαλκόνια έχουν και από ένα καναρίνι. Το πρωί νομίζεις ότι είσαι σε έκθεση καναρινιών.


Το επαθα και την περασμένη περίοδο αλλά και φέτος

Φέτος τι έκανες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Φέτος καλυτερα στα καθαρόαιμα, αλλά και παλι αναγκαστικά εκανα μαγειρεματα και εβγαλα και κοινα.
 
Back
Top