Αναπαραγωγή Άσπορη η 2η γέννα, ποιες είναι οι αιτίες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Iliassp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Iliassp

PB New Member
Εγγραφή
29 Νοε 2020
Μηνύματα
43
Πόλη
Γρεβενά
Καλημέρα σε όλους,
Χθες ηταν η 10η ημέρα της επώασης των αυγών της κόκκινης κανάρας, έκανα ωοσκόπηση για να ξέρω τι να περιμένω, και προς έκπληξη μου ηταν ολα άσπορα, εντελώς "λευκά" και τα 5 αυγά...
Αυτή ηταν η 2η γέννά της, στην πρώτη είχε 3 μικρά στα 4 αυγά, με ασπορο το ένα αυγό επειδή άργησα να την βάλω με τον αρσενικο.
Προσπαθώ να καταλάβω ποιος ή ποιοι θα μπορούσαν να ειναι οι λόγοι της άσπορης γεννας...
Ο αρσενικός ζευγάρωνε μαζι της κανονικά σε όλη τη διαρκεια της ανατροφής των προηγούμενων νεοσσών μέχρι που στο 5ο αυγό έκατσε στη φωλιά. Θα μπορούσε να θεωρείται παχύς και να μην έφτανε στη σωστή θέση πανω στην καναρα για να γίνει σωστά η επαφη; τον κοιτάζω απο κατω και δεν βλέπω παχος, βέβαια δεν ειχα δωσει βαση πως ηταν ακριβώς στα ζευγαρώματα της πρώτης γεννας για να συγκρίνω, αλλα γενικά φαίνεται λιγο πιο στρουμπουλος, σίγουρα πρεπει να πήρε λιγο βάρος επειδη οσο μεγαλωναν τα μικρά, φρόντιζα να υπάρχει συνέχεια φρέσκια αυγοτροφη +σποροι για να μην υπάρξει πρόβλημα στην ανάπτυξή τους. Το ζευγάρι διατροφικά ηταν προετοιμασμένο με ότι χρειαζόταν απο το φθινόπωρο που το πήρα, οπότε δεν πιστεύω να τους έλειπε κάποιο ιχνοστοιχείο...
Τι άλλο θα μπορουσε να φταίει;
ΥΓ: δεν σκέφτομαι να κάνω 3η γέννα. 2 γέννες σκεφτόμουν εξαρχής, εφόσον η 2η πήγε στράφι, δεν θέλω να επιβαρύνω περισσότερο την κανάρα.
 
Καλησπέρα.
Τι άλλο θα μπορουσε να φταίει;
Το υπερβολικό πάχος των πουλιών είναι ένας λόγος, επίσης λάθος τοποθετημένες πατήθρες (ψηλά) ή τα μεγάλα νύχια του κάναρου μπορούν να δημιουργήσουν αστοχίες.
Διάβασε ένα χρήσιμο άρθρο:
 
Διάβασε ένα χρήσιμο άρθρο:
Στο άρθρο δεν υπάρχει παράγραφος που ν' αναφέρεται στην περίπτωση της μη γονιμοποίησης της δεύτερης σειράς αυγών. Όταν μάλιστα υπήρχε ήδη μια επιτυχημένη γέννα. Ο μόνος πιθανός πρακτικός λόγος που αναφέρεται (για οποιαδήποτε γέννα φυσικά) είναι μια υπέρμετρη πάχυνση του αρσενικού . Εχω την γνώμη οτι η πάχυνση σαν λόγος είναι μάλλον απίθανος στην περίπτωσή μας. Υπάρχουν αρσενικά που χάνουν την ζωή τους πάνω στην προσπάθεια να βγάλουν σε πέρας την ανατροφή των μικρών. Σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει πάχυνση κάτω απο την πίεση και το στρές αυτής της περιόδου. Εξ' άλλου οι καθημερινές επαφές των πουλιών είναι εξαιρετικά πολλές και ΜΊΑ επιτυχημένη είναι αρκετή για να δώσει γόνιμα αυγά. Είναι επίσης αλήθεια οτι έχουν αναφερθεί τέτοιες περιπτώσεις (μη γόνιμης δεύτερης γέννας). Σε μικρά ποσοστά μεν, αλλά αρκετά για να έχουν διατυπωθεί κάποιες "θεωρίες". Προσωπικά συντάσσομαι με αυτήν που σαν ερμηνεία δίνει την αδυναμία του σπέρματος να φτάσει ζωηρό και υγιές στις "αποθήκες φύλαξης" του θηλυκού. Για κάποιους λόγους το περιβάλλον των αναπαραγωγικών οργάνων γίνεται απολύτως αφιλόξενο για τα σπερματοζωάρια (τοξικό), με αποτέλεσμα τον αφανισμό τους.
Υ.Γ Για όποιον ψάχνει και κάποιες περίεργες θεωρίες υπάρχει και ΑΥΤΟ
 
K. Mάκη ενδιαφέρουσα η θεωρία του βιορυθμού, δεν την έχω ξαναδιαβάσει. Έχετε δοκιμάσει να την επαληθεύσετε σε κάποιο βαθμό;
 
Δεν την γνώριζα κάν. Βρίσκω όμως, οτι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ελεγχθεί σαν αποτέλεσμα μόνον κάτω απο ιδανικές συνθήκες απο άποψη υγείας γεννητόρων, διατροφής, φωτισμού, προετοιμασίας κ.λ.π - κ.λ.π -κ.λ.π 🙂
 
Back
Top