Ασθένειες Άσπρη διάρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vkr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vkr

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2012
Μηνύματα
119
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Το καναρίνι ενός φίλου έχει έντονη άσπρη διάρροια. Είναι αρκετά υδαρή τα κόπρανα, αλλά δεν μυρίζουν και το πουλί είναι ενεργητικό. Μου είπε ότι πίνει αρκετό νερό. Καμιά ιδέα;
 

Συνημμένα

  • s1.webp
    s1.webp
    49,7 KB · Προβολές: 42
Χωρίς καν να δω τις εικόνες, στο μυαλό μου η συγκεκριμένη περίπτωση με οδηγεί σε 1-2 ενδεχόμενα.

Αν δεν έχει σκοπό ή δε θέλει ο φίλος να το πάει σε γιατρό ας μου για να του πω τι να κάνει, με την οποία επιφύλαξη βέβαια. Του το είπα και σε pm. Φάρμακο και δόση δημόσια δε γράφω.

Κι αν όλα πάνε καλά, το παρουσιάζουμε μέρα σαν περιστατικό, πως σκεφτόμαστε κτλ.
 
η συγκεκριμένη περίπτωση με οδηγεί σε 1-2 ενδεχόμενα.
Κι αν όλα πάνε καλά, το παρουσιάζουμε μέρα σαν περιστατικό, πως σκεφτόμαστε κτλ.
Φάρμακο και δόση δημόσια δε γράφω.
Ασχέτως του φαρμάκου, τις σκέψεις σου μπορείς να τις αναφέρεις, τι εμποδίζει;
 
Ασχέτως του φαρμάκου, τις σκέψεις σου μπορείς να τις αναφέρεις, τι εμποδίζει;

Δε με εμποδίζει κάτι, απλά όταν είδα ότι ο φίλος είναι Θεσ/νίκη σκέφτηκα να έχω άμεση επαφή μαζί του ή και με το πτηνό για να ενεργήσουμε πιο γρήγορα. Υπάρχουν αρκετές ερωτήσεις που πρέπει να γίνουν και με ένα τηλέφωνο ή από κοντά χρειάζονται 2 λεπτά ενώ μέσω του γραπτού λόγου μπορεί να πάρει δύο μέρες. Χώρια που αν ειπωθούν 10 διαφορετικές σκέψεις (και καλώς θα ειπωθούν) μπορεί εν τέλει να μπερδέψουν το φίλο και να μην ξέρει τι είναι πιο σωστό. Γι'αυτό και είπα πως αν δεν έχει σκοπό να πάει σε γιατρό να δει το πουλάκι, να εξετάσει κουτσουλιά κτλ, ας επικοινωνήσει μαζί μου να του πω τη γνώμη μου. Και φυσικά σε δεύτερο χρόνο όπως έγραψα εννοείται ότι θα υπήρχε κι εδώ αναλυτική ενημέρωση προς πληροφόρηση όλων. Είναι θέμα αμεσότητας λοιπόν και όχι κάποιου είδους μυστικότητας.

Anyway, θα έδινα ένα 55% (έχω κόλλημα με τις πιθανότητες :D ) να είναι κάποια νεφρική δυσλειτουργία. Αν τα συμπτώματα τα έχει καιρό είναι ''καλό'' γιατί μάλλον δεν είναι κάτι λοιμώδες (το οποίο εξελίσσεται γενικά γρηγορότερα). Σε πρώτη φάση ας βγάλει σουπιοκόκκαλο, γκριτ ή ό,τι πηγή ασβεστίου υπάρχει και να δίνει μόνο σπόρους.
 
μυστικότητας
Δεν είπα κάτι τέτοιο.
κάποια νεφρική δυσλειτουργί
Λογική σκέψη με την υπερκατανάλωση νερού και τα υγρά στις κουτσουλιές.
Αλλά οι κουτσουλιές δείχνουν και ότι υποσιτίζεται επίσης. Τι σκέφτεσαι γι' αυτό;
 
Αλλά οι κουτσουλιές δείχνουν και ότι υποσιτίζεται επίσης. Τι σκέφτεσαι γι' αυτό;

Πρέπει να ξέρουμε αρχικά αν είναι αδύνατο κτλ για να μιλήσουμε για υποσιτισμό. Δεν αποκλείεται να υπάρχει και κάποια διαταραχή της εντερικής χλωρίδας αλλά το βασικό θέμα πιστεύω είναι με τους νεφρούς.

Αλλά όπως είπα κάθε απάντηση θα φέρει νέες ερωτήσεις κ. Ο. Κ. Γι'αυτό επιμένω στον άμεσο λόγο.
 
Αλλά όπως είπα κάθε απάντηση θα φέρει νέες ερωτήσεις κ. Ο. Κ. Γι'αυτό επιμένω στον άμεσο λόγο.
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο κατά τη γνώμη μου.
Καλή επιτυχία και εύχομαι σύντομη αποκατάσταση!
 
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο κατά τη γνώμη μου.

Είπαμε είναι θέμα ταχύτητας (που μετράει σε ασθένειες). Γενικότερα, φυσικά και το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

Τεσπα, ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει φίλος. Αλλά σίγουρα να αφαιρεθούν οι πηγές ασβεστίου.
 
Θα του μεταφέρω το θέμα με τα νεφρά. Αύριο θα το πάει στον πτηνίατρο για να έχει κι από κει μια γνώμη.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 
Back
Top