Αναπαραγωγή Άσπρη καναρα ξεκίνησε φωλια μόλις την πήρα

ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2009
Μηνύματα
37
Πόλη
Ρόδος
σημερα μου εδωσαν μια ασπρη καναρα, την οποια μολις την εβαλα στο κλουβι ετρεξε να κανει φωλια.υπαρχει περιπτωση να ηταν απο πριν με αρσενικο μαζι";η κοιλια της διχνει φουσκωμενη λες και περιμενει αυγο
 
σημερα μου εδωσαν μια ασπρη καναρα, την οποια μολις την εβαλα στο κλουβι ετρεξε να κανει φωλια.υπαρχει περιπτωση να ηταν απο πριν με αρσενικο μαζι";η κοιλια της διχνει φουσκωμενη λες και περιμενει αυγο

Αν το μαγαζι που σου την πουλησε ειχε τα πουλια ανακατεμενα σε κλουβα αρσενικα θυληκα υπαρχει περιπτωση να εχει ζευγαρωσει. Σε αυτο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτε. Γιαυτο αγοραζουμε πουλια το φθινοπωρο. Στα πετ αυτη την περιοδο επειδη τα πουλια βρισκονται μεσα ειναι τα περισσοτερα πυρωμενα.
 
αν ηταν με αλλα αρσενικα στην ιδια κλουβα μπορει να εχει σπορο.
 
Αν την πηρες απο πετ και αφου στρωνει φωλια σιγουρα ειναι πυρωμενη. Το θεμα ειναι αν εχει ζευγαρωσει. Πιστευω οτι τα πετ αυτην την περιοδο(τουλαχιστον αυτα που εχω δει εγω) τα πουλια δεν τα εχουν ολα μαζι, αρσενικα-θυλικα, μιας και ξερουν οτι μπορει να ζευγαρωσουν.Αν εχεις κανενα αρσενικο ετοιμο δεν εχεις να χασεις κατι. (μια υποτυπωδης καραντινα στην θυληκια) και βαλτα μαζι. Στην καλυτερη περιπτωση να εχεις απογονους που να μην εχουν την ιδια χρωματολογια με τον μπαμπα τους!Βεβαια αυτο σου το ευχομαι, αν αναλογιστεις οτι η καναρα μπορει να εχει ασπορα και τοτε δεν θα ειναι οτι το καλυτερο...

Φιλικα,Γιαννης
 
Back
Top