Γενικά Άσπρο καναρίνι άρχισε να ''γκριζάρει''

Γιάννης Γ.

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2013
Μηνύματα
33
Χρόνια πολλά σε όλους! Καλή χρονιά! Πριν από τρεις μήνες περίπου αγόρασα ένα άσπρο καναρίνι από petshop. Ο Λευτέρης (το καναρίνι δηλαδή) όταν τον αγόρασα ήταν κατάλευκος με λίγο κίτρινο στα φτερά… Τις τελευταίες δυο εβδομάδες παρατήρησα ότι το χρώμα του δεν είναι τόσο έντονο και επιπλέον το φτέρωμα πίσω στην ουρά του έχει αρχίσει να γίνεται προς το γκρι… Η ουρά του είναι σαν μαδημένη αλλά γιαυτό φταίω εγώ γιατί στην αρχή είχα πολύ κοντά τις πατήθρες στα κάγκελα… Τις έχω μετακινήσει άλλα υποθέτω το σχήμα της ουράς θα φτιάξει στην επομένη πτερόρροια. Κατά τα άλλα ο Λευτέρης είναι ζωηρός και λαλίστατος. Η διατροφή του περιλαμβάνει τη στάνταρ τροφή για καναρίνια στην οποία προσθέτω σπόρους γαϊδουράγκαθου και μαρουλιού, φρέσκο μαρούλι και μήλο κάθε δεύτερη μέρα και τώρα που κρύωσε αρκετά ο καιρός προσθέτω λίγο κανναβούρι παραπάνω… Το κλουβί είναι στη βεράντα και το βλέπει ήλιος τουλάχιστον 3 ώρες κάθε μέρα. Σχολαστική καθαριότητα μια φορά την εβδομάδα και αντί για χαρτί χρησιμοποιώ άμμο. Αυτό το ‘γκριζάρισμα’ είναι θέμα διατροφής; Μπορεί να είναι κάποια αρρώστια; Κάθε σκέψη και συμβουλή καλοδεχούμενη.
 
Γιάννη καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Έχει κάνει ποτέ μπανάκι ο γλυκός σου Λευτέρης; :)

Αλίκη η αλήθεια είναι πάει καιρός από τη τελευταία φορά που του έβαλα μπανιέρα... Μακάρι να είναι τόσο απλό! Ευχαριστώ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αλίκη η αλήθεια είναι πάει καιρός από τη τελευταία φορά που του έβαλα μπανιέρα... Μακάρι να είναι τόσο απλό! Ευχαριστώ!
Αύριο το πρωί αν δεν φυσάει και πέφτει στο κλουβί του ήλιος βάλτου μπανάκι με λίγο μηλόξυδο. Αν αυτό γίνει λίγες φορές πιστεύω θα φύγει το "γκριζάρισμα". Δεν νομίζω να οφείλεται στην διατροφή. Μάλλον η άμμος την έχει κάνει την δουλειά! 😉 Βλέπεις το άσπρο λερώνει 😛
 
Αύριο το πρωί αν δεν φυσάει και πέφτει στο κλουβί του ήλιος βάλτου μπανάκι με λίγο μηλόξυδο. Αν αυτό γίνει λίγες φορές πιστεύω θα φύγει το "γκριζάρισμα". Δεν νομίζω να οφείλεται στην διατροφή. Μάλλον η άμμος την έχει κάνει την δουλειά! 😉 Βλέπεις το άσπρο λερώνει 😛

Αλίκη όσο το σκέφτομαι έχεις δίκιο! Τσάμπα ανησύχησα... Όταν φτιάξει λίγο ο καιρός θα του βάλω μπάνιο με μηλόξυδο!👍
 
Ο Λευτέρης μένει μονιμα στην βεράντα;
Θα μπορούσες ίσως οταν το επιτρέπει ο καιρός και τις μεσημεριανες ώρες πχ γυρω στις 12 αν έχει ηλιοφάνεια να τον ψεκάζεις με ένα βαποριζατερ μελίγο νεράκι που έχει μεσα μηλόξυδο. Ετσι θα έχει το χρονικό περιθώριο να στεγνώσει μέχρι το απογευμα και να μην κρυώσει. Ελπίζω να μην μένεις πολύ βορεια... Καλού κακού προφυλαξε τον και απο τα ρευματα μετα το ράντισμα ή το μπάνιο! Καλά ασπρίσματα!
 
Παιδια δεν ξερω τι λετε εμενα και ψοφοκρυο να εχει μολις βαλω μπανιερα πεφτουν σαν τα τρελα.. και τη βαζω γυρω στις 9 οχι μεσημερι.. Ξερουν αυτα ποτε και ποσο θα βραχουν. Πιστευω το ψεκασμα ειναι χειροτερο.
 
ξερουν αυτα ποτε και ποσο θα βραχουν. Πιστευω το ψεκασμα ειναι χειροτερο.
Σωστά... έχεις απόλυτο δίκιο.
Συνήθως όταν ψεκάζουμε στέκονται ακίνητα μέχρι να στεγνώσουν με λίγες έως ελάχιστες προσπάθειες να περιποιηθούν το φτέρωμά τους.
Για τα πουλιά μπάνιο σημαίνει καθαριότητα, περιποίηση και λίπανση των φτερών κι όχι βούτηγμα στο νερό.
 
Σωστά... έχεις απόλυτο δίκιο.
Συνήθως όταν ψεκάζουμε στέκονται ακίνητα μέχρι να στεγνώσουν με λίγες έως ελάχιστες προσπάθειες να περιποιηθούν το φτέρωμά τους.
Για τα πουλιά μπάνιο σημαίνει καθαριότητα, περιποίηση και λίπανση των φτερών κι όχι βούτηγμα στο νερό.
Αυτο. Ποστευω με μπανιεριτσα και υπομονη θα καθαρισει ο φιλος.. μην το πιεσεις αν δε θελει.

Οσο για την περιποιηση που ανεφερε ο κυριος Γιαννης, αν θελουν τοσο πολυ την κανουν και με "στεγνο καθαρισμα" ή τσαλαβουτωντας στην ποτιστρα αν χρειαστει.
Εχω πουλακι που με τιποτα δεν κανει μπανιο. Καποια στιγμη θα κανει! Υπομονη!
 
Αν δεν μάθουν το μπάνιο από την αρχή της ζωής του βλέποντας τα πιο μεγάλα πουλιά ή αν δεν δουν να κάνουν άλλα, συνήθως το μπάνιο γίνεται πρόβλημα.
Λίγο οι αντανακλάσεις του φωτός, λίγο η διαφάνεια της μπανιέρας, λίγο η μορφή τους που καθρεφτίζεται πάνω στο νερό... μπορεί να κρατούν τα πιο "φοβισμένα" μακρυά από την απόλαυση του μπάνιου.
Η δοκιμή σε μη διαφανές μπανιέρες ή η χρήση αλάτων μπάνιου, που μειώνουν κάπως τη διαφάνεια του νερού ίσως δώσουν λύσεις.
Ακόμη και έτσι όμως κάποια από τα πουλιά αρνούνται σθεναρά να μπουν και προφανώς απαιτείται περισσότερη προσπάθεια και μεγαλύτερο βάθος χρόνου.
 
Αναφερομουν στο στραβο μου (οσοι το ξερετε). Παντα απαιτουσε να μπει πρωτος στη μπανιερα. Απο το καλοκαιρι που ελειψα και δεν εκαναν μπανιο, αυτος και η αδερφη του που μοιραζονται το κλουβι, στα δικα μου χερια φροντιδας απο τον Οκτωβρη εκαναν μια φορα μπανιο. Παρολο που ξερουν και την εξωτερικη και την εσωτερικη μπανιερα και παρολο που βλεπουν τους προηγουμενους να κανουν μπανιο. Υποθτω ειναι θεμα επιλογης. Παντα παρεχω μπανιο και περιμενω αν θα κανουν.

Γι αυτο, επιμεινετε. Καποια στιγμη θα κανουν, δεν ειναι αφυσικο να μη θελουν.
 
Εγώ 18 έχω (ζωή να χουν) και κάνουν ΌΛΑ χωρίς καμία εξαίρεση! Τις περισσότερες φορές αρχίζω να πιστεύω πως δεν έχω καναρίνια αλλά παπάκια! 😛 Όταν κάνουν μέσα στην κλούβα σε ταψάκι είναι το αγαπημένο μου θέαμα και τα παρακολουθώ μέχρι να μπουν όλα! 😛

Σήμερα έχει πολύ καλό καιρό για μπανάκι! Και τώρα να βάλεις δεν θα έχεις πρόβλημα! Αρκεί μόλις βουτήξει να αποσύρεις την μπανιέρα για να μην μείνει νερό και γίνει εστία μόλυνσης! 😉
 
Σας ευχαριστώ όλους! Θα του βάλω μπανιέρα και μηλόξυδο και θα ειναι μια χαρά! Τόσο καιρό φοβόμουν να του βάλω λόγω καιρού...
 
Το μπάνιο στα λευκά είναι απαραίτητο, αλλά ακόμα περισσότερο η βιταμίνη Α . - ΜΗ ΤΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ όσοι διατηρείτε λευκά καναρινάκια. Η σωστή παρουσία της (πέρα απο όλα τ' άλλα), δίνει άλλη στιλπνότητα στο πτέρωμα.
 
Το μπάνιο στα λευκά είναι απαραίτητο, αλλά ακόμα περισσότερο η βιταμίνη Α . - ΜΗ ΤΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ όσοι διατηρείτε λευκά καναρινάκια. Η σωστή παρουσία της (πέρα απο όλα τ' άλλα), δίνει άλλη στιλπνότητα στο πτέρωμα.
Το ίδιο ισχύει και για τα κόκκινα μωσαικά;
 
Το μπάνιο στα λευκά είναι απαραίτητο, αλλά ακόμα περισσότερο η βιταμίνη Α . - ΜΗ ΤΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ όσοι διατηρείτε λευκά καναρινάκια. Η σωστή παρουσία της (πέρα απο όλα τ' άλλα), δίνει άλλη στιλπνότητα στο πτέρωμα.

Εκτός από το καρότο ποιές άλλες τροφές κατάλληλες για καναρίνια περίεχουν αρκετή βιταμίνη Α; Επίσης στο pet shop μου είπαν ότι ύπαρχει ειδική αυγοτροφή για άσπρα καναρίνια. Έχετε κάτι υπόψην;
 
Back
Top