Γενικά Άφησα τα καναρίνια να πετάνε ελεύθερα στο δωμάτιο

alexandros04

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σαςς φίλη Μου
Εχθές μου ήρθε ιδέα στα καλα καθούμενα να αφήσω τα καναρίνια μου να πετάνε ελεύθερα στο δωμάτιο. (δεν μένει κανείς στο συγεγριμενο δωμάτιο)
Και Μετά Αφού το έκανα το επεξεργαστικα λίγο έβαλα κάτι κλαδιά κάτι φύλλα έβαλα σπόρους, νερό, και επίσης ήχους της φύσης και καπος Έτσι.
Το εκανα για να νιώθουν σαν το σπίτι Τους, να τους φέρω μια εικόνα μικρή εστο πος Είναι η φύση.
Εκανα όμως καλο; Τους άρεσε αυτό που εκανα;.
Η μάλλον τους εκανα κακο και στρεσαρουν;
Πείτε Μου τι γνώμη σας εσυς τι λέτε;

.

Κ αυτή
 

Συνημμένα

  • rsz_20160426_173912.webp
    rsz_20160426_173912.webp
    26,6 KB · Προβολές: 101
  • rsz_20160426_173923.webp
    rsz_20160426_173923.webp
    30,5 KB · Προβολές: 86
  • rsz_20160426_173935.webp
    rsz_20160426_173935.webp
    41,5 KB · Προβολές: 106
  • rsz_20160426_174727.webp
    rsz_20160426_174727.webp
    32,9 KB · Προβολές: 91
  • rsz_20160426_174815.webp
    rsz_20160426_174815.webp
    30,6 KB · Προβολές: 102
  • rsz_20160426_174822.webp
    rsz_20160426_174822.webp
    36,4 KB · Προβολές: 102
  • rsz_1rsz_120160426_174733.webp
    rsz_1rsz_120160426_174733.webp
    16 KB · Προβολές: 97
Απ ότι καταλαβαίνω σκοπεύω να έχεις τα καναρίνια σου έτσι μόνιμα στο δωμάτιο ελεύθερα; Να μένουν εκεί μόνιμα;
 
Απ ότι καταλαβαίνω σκοπεύω να έχεις τα καναρίνια σου έτσι μόνιμα στο δωμάτιο ελεύθερα; Να μένουν εκεί μόνιμα;

Όχι μόνιμα αλλα κάποιες φορές όταν βρέχει, οταν φυσάει, οταν γενικά δεν είναι καλος ο καιρός, Και οχι Μόνο τοτε.
Εσυς τι λέτε πια Είναι η γνώμη σου/σας;.
 
Η δική σου γνώμη (που το έζησες) ποια είναι; δηλ με ποιον τρόπο επέστρεψαν στο κλουβί; δεν στρεσαρίστηκαν;
 
Όχι μόνιμα αλλα κάποιες φορές όταν βρέχει, οταν φυσάει, οταν γενικά δεν είναι καλος ο καιρός,
Δηλαδή για να καταλάβω... Θες να τα έχεις μόνιμα σε εξωτερικό χώρο (απ ότι καταλαβαίνω) και όταν ο καιρός είναι κακός (βρέχει, φυσάει κτλ) θα τα έχεις μόνιμα και ελεύθερα μέσα στο δωμάτιο;
 
Δηλαδή για να καταλάβω... Θες να τα έχεις μόνιμα σε εξωτερικό χώρο (απ ότι καταλαβαίνω) και όταν ο καιρός είναι κακός (βρέχει, φυσάει κτλ) θα τα έχεις μόνιμα και ελεύθερα μέσα στο δωμάτιο;

Ναι αυτό.

Η δική σου γνώμη (που το έζησες) ποια είναι; δηλ με ποιον τρόπο επέστρεψαν στο κλουβί; δεν στρεσαρίστηκαν;
Χμμ Εγώ απο τι είδα και κατάλαβα Στην αρχή ήταν τρομαγμένα που τα άφησα Μετά τους έβλεπα οτι τους άρεσε απο τον τρόπο τους τις κινήσεις Τους.
Η έτσι τουλάχιστον νομίζω.
 
Τα καναρίνια δεν είναι παπαγάλοι...
Χρειάζονται εξαιρετικά μεγάλη εξοικείωση με το χώρο και να μην φοβούνται για να μπορούν να επιστρέφουν μόνο τους στο κλουβί τους.
Αν η επιστροφή γίνει με τη βία, χάνεται κάθε έννοια ελευθερίας και εμπιστοσύνης, ενώ τα πουλιά θα χτυπιούνται στο κλουβί κάθε φορά που θα τα πλησιάζουμε.
 
Τα καναρίνια δεν είναι παπαγάλοι...
Χρειάζονται εξαιρετικά μεγάλη εξοικείωση με το χώρο και να μην φοβούνται για να μπορούν να επιστρέφουν μόνο τους στο κλουβί τους.
Αν η επιστροφή γίνει με τη βία, χάνεται κάθε έννοια ελευθερίας και εμπιστοσύνης, ενώ τα πουλιά θα χτυπιούνται στο κλουβί κάθε φορά που θα τα πλησιάζουμε.
Συμφωνώ με τον Γιάννη γι αυτό ρώτησα...
Χμμ Εγώ απο τι είδα και κατάλαβα Στην αρχή ήταν τρομαγμένα που τα άφησα Μετά τους έβλεπα οτι τους άρεσε απο τον τρόπο τους τις κινήσεις Τους.
Η έτσι τουλάχιστον νομίζω.
ναι, αλλά πως έγινε η επιστροφή τους;, σίγουρα θα στρεσαρίστηκαν πολύ και πιστεύω πως δεν αξίζει τον κόπο
δηλ πληρώνουν την ''ελευθερία'' που τους προσφέρεις (για λίγο) με πολύ στρες
 
Τα καναρίνια δεν είναι παπαγάλοι...
Χρειάζονται εξαιρετικά μεγάλη εξοικείωση με το χώρο και να μην φοβούνται για να μπορούν να επιστρέφουν μόνο τους στο κλουβί τους.
Αν η επιστροφή γίνει με τη βία, χάνεται κάθε έννοια ελευθερίας και εμπιστοσύνης, ενώ τα πουλιά θα χτυπιούνται στο κλουβί κάθε φορά που θα τα πλησιάζουμε.

Ααα Αυτό δεν το ήξερα.
Εγώ τα επιασα στο χέρι και τα έβαλα στο κλουβί :/. Λάθος μου.
Και δηλαδή τι μπορώ να κάνω για να μην με φοβούνται :/;
 
Να μην τα πιάνεις, να μην τα τρομάζεις ήρεμες κινήσεις, πολλές ώρες μαζί τους.

Ενταξει :).
Δηλαδή αυτό που έκανε που τα αφησα ελεύθερα να μην το ξανα κανω;
 
Είναι πολύ όμορφο που θες να τους προσφέρεις χώρο για να πετάνε αλλά αυτό που έκανες ήταν πολύ επικίνδυνο. Είναι πολύ ευαίσθητα και με ένα χτύπημα θα μπορούσες να τα χάσεις ή να τραυματιστούν σοβαρά.

να μην το ξανα κανω;
Όχι να μην το ξανακάνεις.. Αντί αυτού μπορείς να αγοράσεις μεγάλα κλουβιά να τα έχεις μέσα εκεί και να διαμορφώσεις το εσωτερικό του κάθε κλουβιού με φυσικά κλαδιά και με φύλλα από φαγώσιμα φυτά (ρίγανη, δυόσμο, θυμάρι κτλ) για να νιώθουν πιο όμορφα και πιο κοντά στην φύση.

Και επίσης πρέπει να βρεις ένα χώρο που θα τα έχεις μόνιμα. Όχι άλλες μέρες έξω άλλες μέρες μέσα. Είτε μόνιμα στο μπαλκόνι είτε μόνιμα στο δωμάτιο. Δες αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/

Αν έχεις άλλη απορία εδώ είμαστε!
 
Και Μετά Αφού το έκανα το επεξεργαστικα λίγο έβαλα κάτι κλαδιά κάτι φύλλα έβαλα σπόρους, νερό, και επίσης ήχους της φύσης και καπος Έτσι.

Θεωρώ εντελώς ακατάλληλο το περιβάλλον όπως έχει διαμορφωθεί ακόμη και για ολιγόλεπτο πέταγμα. Όπως είπε πολύ σωστά η @alicedros χρησιμοποίησε ευρύχωρα κλουβιά και τοποθετημένα σε σταθερό σημείο.
 
Αλέξανδρε υπο πολλές προυποθέσεις μπορεί κάτι τέτοιο να γίνει αρεστό και ωφέλιμο για τα πουλάκια. Θέλει φοβερή καθαριότητα χωρίς να αφήνει υπολείμματα,θέλει συνεχή παρακολούθηση, απομάκρυνση πραγμάτων που δεν σου μπαίνουν κατά νού και φυσικά εμπιστοσύνη και οικειότητα με εσένα και τον χώρο.Αλήθεια τα πουλιά πέταγαν ή απλά κάθισαν σε ένα σημείο; Ποτέ με το χέρι, ποτέ με πετσέτα, μόνο για αρρώστιες και άλλα δυσάρεστα και εξαιρετικά γίνεται αυτό. Προσωπικά τα καπελώνω με το ίδιο το κλουβί με πολύ αργές κινήσεις.
Αν είχες το παράθυρο χωρίς κουρτίνα και με μέρα έξω να ξέρεις είσαι πολύ τυχερός που δεν είδες τίποτα δυσάρεστο.
 
Επισης προσεχε παρα πολυ τζαμια παραθυρα καθρεπτες... Αν (πετωντσε) στουκαρουν σε κανενα τζαμι θα σπασουν σβερκο. Για μενα δεν βοηθας ετσι... Αν οντως νοιαζεσαι γι αυτα δειξε τους το αγοραζοντας τους μια πιο μεγαλη κλουβα..
 
Back
Top