Αναπαραγωγή Έβαλα καινούρια φωλιά φοβούμενος μην μαδήσει τα μικρά

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα.
Εχω ενα ζευγαρι καναρινια που οι νεοσσοι τους ειναι 2 εβδομαδων.
Διαβασα καποια περιστατηκα εδω μεσα που η καναρα μαδουσε τους νεοσσους για να κανει καινουρια φωλια.
Ετσι φοβουμενος μην σιμβη το μαδιμα εβαλα υλικο και δευτερη φωλια.
Η καναρα σχεδον την εκτισε σε μια μερα.
Επισης διαβασα οτι ερχετε ο καιρος της πτεροριας και δεν πρεπει να ξαναγενησουν τα πουλια.
Τωρα τη να κανω, να βγαλω τη φωλια;
Και αν την αφησω τη κυνδινος υπαρχει;
 
Διαβασα καποια περιστατηκα εδω μεσα που η καναρα μαδουσε τους νεοσσους για να κανει καινουρια φωλια.
Ετσι φοβουμενος μην σιμβη το μαδιμα εβαλα υλικο και δευτερη φωλια.
Η καναρα σχεδον την εκτισε σε μια μερα.
Κακώς. Σταματήστε να ενοχλείτε τα πουλιά όταν δεν υπάρχει λόγος. Οι οδηγίες που διαβάζετε υπάρχουν για να λύνουν προβλήματα αν και όταν εμφανιστούν και όχι για να δημιουργούν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Επισης διαβασα οτι ερχετε ο καιρος της πτεροριας και δεν πρεπει να ξαναγενησουν τα πουλια.
Για ποιο λόγο έβαλες δεύτερη φωλιά στο πουλάκι, αφού μεγάλωνε κανονικά αυτά που είχε ήδη και μάλιστα τη στιγμή που γνωρίζεις ότι ακολουθεί η εποχή της πτερόρροιας;

Δεν χρειάζεται και πολλές συμβουλές η αναπαραγωγή των καναρινιών. Χρειάζεται λίγη λογική, λίγη γνώση και αν παρόλα αυτά προκύψει κάποιο πρόβλημα, είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε.
 
Ειναι η πρωτη φορα που εχω φτεροτους φιλους και κατα επεκταση νεοσσους.
Προσπαθω να τα διαβασω ολα αλλα τα εχω καπος μπερδεμενα.
Εβαλα τη φωλια για να μην μαδηση τους νεοσσους.
Αν καταλαβα καλα τους εδοσα κινητρο να ξαναζευγαρωσουν με τη δευτερη φωλια;
 
Αν καταλαβα καλα τους εδοσα κινητρο να ξαναζευγαρωσουν με τη δευτερη φωλια;
Ακριβώς αυτό. Εμείς απλά εξυπηρετούμε τις ανάγκες τους. Καμιά φορά, στην προσπάθειά μας να τους προσφέρουμε περισσότερα, παραπλανούμε τις φυσικές τους λειτουργίες με αποτέλεσμα να τα ταλαιπωρούμε περισσότερο.

Το μόνο που χρειάζονται τα καναρίνια είναι σωστό περιβάλλον διαβίωσης, καθαριότητα, σωστή διατροφή και ησυχία. Η παρακολούθηση μας πρέπει να είναι διακριτική και να παρεμβαίνουμε μόνο όταν υπάρχει ανάγκη. Είναι πολύ καλά κατοικίδια, αλλά δεν είναι σκυλάκια.
 
Και τωρα πια ειναι η πιο σωστη λυση;
Να περιμενω κανα δυο εβδομαδες μεχρι να μεγαλωσιυν οι νεοσσοι να τους βαλω σε αλλο κλουβι και να απομακρινω τη φωλια;
 
Αν γεννήσει αυγό στην θέση σου δεν θα το πετούσα είναι σαν να σκοτώνεις μια ζωή (εφόσον είναι γονιμοποιημένο) εξάλλου υπάρχει και το ενδεχόμενο να μαδήσει τους νεοσσούς εφόσον δεν βρει υλικά για να χτίσει νέα φωλιά
 
Αν γεννήσει αυγό στην θέση σου δεν θα το πετούσα είναι σαν να σκοτώνεις μια ζωή (εφόσον είναι γονιμοποιημένο)
Και το γονιμοποιημένο αυγό της κότας που τρώμε... Τι διαφορά έχει;

Ας μου επιτραπεί μια σκέψη γιατί πρέπει να έχουμε κοινό κριτήριο σε όλα...
Έχω ακούσει πολλές δικαιολογίες για καθυστερημένες (μέσα στο καλοκαίρι) γέννες.
Έχω δει "εκτροφέα" να φωτογραφίζει νεοσσούς 8 Αυγούστου με πολύ καμάρι.
Μετά από πολλές δεκαετίες στην εκτροφή έχω καταλήξει για την αναπαραγωγή πως τελικά είναι πιο εύκολο να σταματήσουμε τα πουλιά παρά τον εκτροφέα τους
 
Και το γονιμοποιημένο αυγό της κότας που τρώμε... Τι διαφορά έχει;
Σωστά δεν το είχα σκεφτεί έτσι απλά θεωρώ πως στην κότα είναι πιο πολλά τα γονοιμοποιημενα αυγά παρόλα αυτά όντως και εγώ πιστεύω πως επειδή έχουμε βγει εκτός περιόδου θα πρέπει να σταματήσουμε τις αναπαραγωγές
 
πιρα αυτο το ζευγαρι ετιμο πριν 2 μηνες απο φιλο που ειχε και περση νεοσσους απο αυτα τα πουλια.
απο αυτα που καταλαβα εχω ενα πολυ καλο ζευγαρι με 5 νεοσσους.
ταιζουν και η δυο γονεις και ο αρσενικος ταιζει και τη καναρα οταν καθετε στη φωλια.
θεορω οτι ειναι ενα πολυ πετυχημενο ζευγαρι και δεν θελω να το χασω.
αν υπαρχη περιπτοση να παθη κατι η καναρα λογο ταλεποριας δεν με ενδιαφερη αν τα αβγα ειναι γονιμοποιημενα.
θελω της γνωμη σας στο θεμα αν η καναρα κινδυνευη γιατι δεν εχω σκοπο να το ρισκαρω καθολου.
 
αν υπαρχη περιπτοση να παθη κατι η καναρα λογο ταλεποριας δεν με ενδιαφερη αν τα αβγα ειναι γονιμοποιημενα.
θελω της γνωμη σας στο θεμα αν η καναρα κινδυνευη γιατι δεν εχω σκοπο να το ρισκαρω καθολου.
Η αλήθεια είναι ότι λόγο της αυξημενης θερμοκρασίας θα ταλαιπωριθούν περισσότερο και το θέμα είναι πως μετά θα έχουν να περάσουν και πτερορροια οπότε συνεχής κουράσει...
 
Και το γονιμοποιημένο αυγό της κότας που τρώμε... Τι διαφορά έχει;
Το τρώμε, αυτή είναι η διαφορά. Όπως και το πρώην ζωντανό κοτόπουλο.
@bluespyros , χώρισε άμεσα το ζευγάρι. Είτε τον αρσενικό με τα μικρά, εφόσον τα ταΐζει είτε τον αρσενικό από τη θηλυκιά με τα μικρά, αλλά με τέτοιον τρόπο ώστε να βλέπει τα παιδιά του. Αν το θηλυκό πουλί κάνει νέο αυγό, δώσε της φωλιά και άφησέ την να κλωσσήσει τα αυγά έως την 7η ημέρα να κάνεις ωοσκόπηση. Αν τα βρεις ένσπορα άστην να τα εκκολάψει, αλλιώς αφαίρεσέ αυτά και τη φωλιά. Αν τα πουλιά είναι με τον μπαμπά δεν θα υπάρχει πρόβλημα, θα τα ταΐζει αυτός. Αν είναι με τη μαμά και εκείνη κλωσσά, τότε τα μετακινείς στον πατέρα εφόσον δεν θα έχει χάσει την οπτική επαφή μαζί τους και πιθανά θα τα φροντίσει.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top