Αναπαραγωγή Έβαλα κανάρα με χώρισμα

kalamatagiannis

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2016
Μηνύματα
208
Πόλη
Καλαμάτα
Παιδια επειδη δεν εχω πολυ χωρο εβαλα με χωρισμα σε μια τριωτοφη ζευγαρωστρα μια καναρα θυληκια αλλα εφτιαξα το χωρισμα με ενα πανι χοντρο να μη βλεπεται ακομα με τον αρσενικο.. Η καναρα τιτιβιζει και τα αρσενικα σταματησαν να κελαηδουν.. Μαλον επειδη την ακουνε; Τα ενωσα για δυο λεπτα μεχρι να φτιαξω το χωρισμα και ταιζονταν στο στομα απτη πρωτη στιγμη δε το χω ξαναδει αυτο
 
Μαλον επειδη την ακουνε;
Πιθανότατα.

τα ενωσα για δυο λεπτα μεχρι να φτιαξω το χωρισμα και ταιζονταν στο στομα απτη πρωτη στιγμη δε το χω ξαναδει αυτο
Αυτό είναι δείγμα πως το ζευγάρι τα έχει βρει και είναι πυρωμένο.
Τα καναρίνια σου που τα έχεις; Τι διατροφή τους παρέχεις και πόσο μηνών είναι;
 
Σημερα τους αρχισα προετοιμασια γιαυτο απορησα! Ειναι περιπου ενος χρονου.. Τα ενωσα για δυο λεπτα και ταιζοντουσαν στο στομα κατευθιαν! Ειναι νωρις ακομα να τα βαλω για ζευγαρωμα.. Και δεν εχω κανει προετοιμασια καθολου

Τα ειχα ξεχωριστα τελειος
 
Ειναι νωρις ακομα να τα βαλω για ζευγαρωμα.. Και δεν εχω κανει προετοιμασια καθολου
Άψογο σε βρίσκω! Όποιος βιάζεται λένε σκοντάφτει! 😉 Κάνε τη διατροφική προετοιμασία, βγάλε το αδιαφανές χώρισμα και μόλις τα δεις να "τρώνε κάγκελα" και είναι έτοιμα διατροφικά, βγάλε το χώρισμα! Καλή τύχη! :D
 
Να τα χω να βλεπονται δηλαδη απο τωρα;
Προσωπικά κατά τη διάρκεια της διατροφικής προετοιμασίας και γενικότερα της προετοιμασίας/γνωριμίας του ζευγαριο0ύ το χώρισμα είναι περιττό. Ούτως ή άλλως τα πουλιά θέλουμε να γνωριστούν και να έχουν επικοινωνία πριν συμβιώσουν στο ίδιο κλουβί. Τι kinder εκπληξη θα τους το αφήσουμε το ταίρι; Να το γνωρίσουν στο γάμο όπως τα παλιά τα χρόνια; 😛
 
😀... Δηλ να βαλω μονο το καγκελο.. Και να τα εχω για ενα μηνα ετσι; Πιστευω οπως τα ειδα θα πειρωσουν σε πολυ λιγο καιρο και επειδη τα εχω εξω δε ξερω μηπως ειναι νωρις
 
Δηλ να βαλω μονο το καγκελο..
Ναι.

Και να τα εχω για ενα μηνα ετσι; Πιστευω οπως τα ειδα θα πειρωσουν σε πολυ λιγο καιρο και επειδη τα εχω εξω δε ξερω μηπως ειναι νωρις
Όταν ζευγαρώνουμε σε εξωτερικό χώρο κοιτάμε 2 παράγοντες. Την ετοιμότητα των πουλιών και τις καιρικές συνθήκες και θερμοκρασίες. Μπορεί τα καναρίνια σου όντως να είναι πυρωμένα σε 15 μέρες, αλλά ο καιρός να μην επιτρέπει αναπαραγωγή. Με 10 βαθμούς φυσικά και είναι απαγορευτικό. Πρέπει η χαμηλότερη τιμή θερμοκρασίας να είναι 14-15 βαθμοί. Άρα τα αφήνεις έτσι μέχρι να ολοκληρώσεις το πλάνο διατροφικής προετοιμασίας που έχει οργανώσει΄, μέχρι να τα δεις και τα δύο το ίδιο πυρωμένα και μέχρι ο καιρός να είναι ιδανικός για τη σμίξη αυτή! Οπότε στάνταρ χρόνος που θα βγει το χώρισμα δεν υπάρχει ποτέ. :)
 
Back
Top