Φροντίδα Έβαλα μέσα την κανάρα για χειμώνα και πύρωσε

Τάκης tsk 03114

fotis 0320 (merged)
Εγγραφή
28 Σεπ 2016
Μηνύματα
373
Πόλη
Θήβα
Εβαλα μεσα την καναρα μου για χειμωνα μερικες βδομαδες και πυρωσε τι να κανω για να μην γεννησει;
 
Μερικες βδομαδες την εχω μεσα
Την φυσηξα
Ανυσηχω μηπως θελει να γεννησει
 
Δεν ξέρω αν πρέπει να την επιστρέψεις στον αρχικό εξωτερικό χώρο που ήταν πριν.
Η κίνηση που έκανες να τη φέρεις από έξω (κρύο) στο μέσα χώρο (περισσότερο ζέστη και φως) σίγουρα την μπέρδεψαν και ενδεχομένως ανεπιστρεπτί.
Υπάρχει κάποιο εσωτερικό μέρος με λιγότερο ζέστη και φως για να την βάλεις προσωρινά;
 
Δυστηχως δεν εχω αλλο μερος
Εξω το βραδυ φτανει 0 βαθμους ο μονος λογος που τα εβαλα μεσα τα καναρινια μου
 
Έχω δει φωλιά με νεοσσούς καναρινιών σκεπασμένα με χιόνι...
Το μέσα έξω κάνει κακό στα πουλιά...
Δεν επιτρέπουμε στον οργανισμό τους να αμυνθεί όπως πρέπει.
Συνεχώς εδώ μέσα γράφουμε για σταθερή (προφυλαγμένη βέβαια θέση) και όχι αλλαγές μέσα έξω.
Αν δεν υπάρχει άλλος χώρος, πολύ φοβάμαι πως θα βλέπουμε παθητικά τις εξελίξεις όλων όσων θα διαδραματιστούν στη συνέχεια...
Γιατί να το πας τώρα έξω το πουλί θα είναι εγκληματικό...
Να σταματήσουμε όσα ξεκίνησαν αδύνατον..
Οπότε...
 
Τα αρσενικά σου πως είναι; φαίνεται να άρχισαν να πυρώνουν κι αυτά; Φύσηξέ τα από κάτω, πες μας αν το κελάιδισμά τους είναι πιο έντονο, και βλέπουμε.
Η σκέψη μου είναι ότι αν το θηλυκό πύρωσε, μήπως περίμενες ένα μήνα ακόμα με σωστή διατροφική προετοιμασία και ενός αρσενικού και αν είχες κάποιον χώρο κατάλληλο από πλευράς θερμοκρασίας και φωτεινότητας ώστε να τα βάλεις για ζευγάρωμα εντός του σπιτιού.
 
Αν δεν υπάρχει άλλος χώρος, πολύ φοβάμαι πως θα βλέπουμε παθητικά τις εξελίξεις όλων όσων θα διαδραματιστούν στη συνέχεια...
Οποτε τι κανω;

Εχω εναν χωρο στην αποθηκη μου αλλα μυριζει πετρελεο απο τον λεβητα δεν θα ειταν βαναυσο να παω το πουλι εικει;

Θα βγαλω φωτο αν οντος ειναι πυρομενη η καναρα
 
Εχω εναν χωρο στην αποθηκη μου αλλα μυριζει πετρελεο απο τον λεβητα δεν θα ειταν βαναυσο να παω το πουλι εικει;
Φώτη αυτό ούτε να το συζητάς! Εννοείται πως όχι!
 
Εριξα μαυρο πανι απο πανω για να μιωσω το φως

Υπαρχει περιπτωση να την αποτρεψω απο το πυρωμα;
 
.. Δεν έχεις άλλη επιλογή πλέον..
τρέχεις και φορτσάρεις για πλήρη διατροφική προετοιμασία.. Πρωτίστως στα αρσενικά, εφοδιάζεσαι όσα πρέπει να έχεις για να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή(φωλιά, νήμα κ. Α υπάρχει σχετικό θέμα, διάβασέ το)... Δεκέμβρη μήνα!🙁
και.. Τι να πώ.. Μακάρι να πάνε όλα κατ'ευχήν!
 
Ουφ! Ευτυχως απο φετος αρχισα να φυσαω τα πολια και δεν εχω εμπειρια συγγνωμη
Να προτείνω αν μου επιτρέπετε κάτι;
Αφήστε τα "φυσήματα" και μην πιάνεται καθόλου τα καναρίνια στα χέρια σας.
Κάθε τέτοια επαφή, εξαγριώνει εξαιρετικά τα πουλιά και τα κάνει φοβικά απέναντι στον εκτροφέα τους.
Επίσης χρονικά τα "κρατάει" πίσω από τους στόχους μας μια και αν επιθυμούμε αναπαραγωγική ετοιμότητα αυτή σε κάθε περίπτωση απομακρύνεται.
Αυτές είναι πρακτικές παρωχημένες... Παλιές... και δρουν ανασταλτικά στην ετοιμότητα και την καλή υγεία του πτηνού.

Είναι πολύ πιο εύκολο να δεις το αρσενικό είναι αναπαραγωγικά έτοιμο από την εν γένη συμπεριφορά του.
Το αναπαραγωγικά έτοιμο αρσενικό κελαηδά έντονα, κελαηδά συνεχώς και είναι εξαιρετικά ενεργό μέσα στο κλουβί του. Θα το δείτε τις περισσότερες φορές στα "κάγκελα" του κλουβιού... Κυριολεκτικά... "τρώει σίδερα".

Το ίδιο εύκολα μπορείς να διακρίνεις αν ένα θηλυκό προετοιμάζεται αναπαραγωγικά...
Είναι κι αυτό ανήσυχο, πηδά από κλαδί σε κλαδί συνεχώς, δείχνει ενδιαφέρον στα καλέσματα του αρσενικού που κελαηδά (αν είστε προσεκτικοί θα διαπιστώσετε και σε ποιο από τα αρσενικά απαντά) και σε αρχικό στάδιο παίζει με το υλικό φωλιάς τραβώντας το από το υπόστρωμα ή όπου αλλού το βρει.
 
Αφήστε τα "φυσήματα" και μην πιάνεται καθόλου τα καναρίνια στα χέρια σας.
Κάθε τέτοια επαφή, εξαγριώνει εξαιρετικά τα πουλιά και τα κάνει φοβικά απέναντι στον εκτροφέα τους.
Δεν συνηθιζω να πιανω τα πουλια στο χερι μονο για αναγκη
 
Εγώ πάλι, αν και δεν το τηρώ, θεωρώ οτι μια φορά το μήνα ή συχνότερα αν κατι δεν μου πάει καλά, πρεπει να πιάνω τα πουλιά και να τα κοιτάω στην κοιλιά, στο στήθος και λαιμό, στα πόδια και στο εσωτερικό των φτερουγων. Το τελευταίο μάλιστα δεν ξερω γιατι μου εχει κολλήσει.
 
Μόνο αν δω κάποιο περίεργο σύμπτωμα ή κάποια μη φυσιολογική συμπεριφορά, μόνο και μόνο τότε τα πιάνω! Και πάλι το αποφεύγω γιατί ξέρω πως μη ευχάριστο είναι γι αυτά. Το ίδιο θα πρότεινα και σε όλους!
 
Back
Top