Αναπαραγωγή Έβαλα τα γκλόστερ σε ζευγαρώστρα αλλά μαλώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marxitea
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marxitea

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2018
Μηνύματα
7
Πόλη
Φλώρινα
Καλημερα. Μολις πριν 2μηνες αγορασα 1 ζευγαρι γκλοστερ. Τα εβαλα σε ζευγαρωστρα με χωρισμα. Απο χθες η θυληκια χτιζει τη φωλια τις. Εβγαλα λοιπον το χωρισμα αλλα μαλωνουν πολυ. Τι να κάνω;

3333.webp 20180306_083509.webp 20180306_083241.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
εβγαλα λοιπον το χωρισμα αλλα μαλωνουν πολυ. Τι να κάνω;
Τα αφήνεις χωρίς το χώρισμα.
Όσο κι να μαλώνουν.. Ποτέ δε θα πάθουν τίποτε.
Αυτή η συμπεριφορά όμως δείχνει ανέτοιμα για αναπαραγωγή πουλιά.
Καλό θα ήταν να οπλιστείς με υπομονή και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του άρθρου https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την καλησπέρα μου! Να χαίρεσαι τα gloster σου και εύχομαι να σε γεμίσουν με υγιείς και εμφανίσιμους απογόνους τους! Πώς τα πάει το ζεύγος σου; Έχουν βρει τις ισορροπίες τους;:)
 
Καλησπέρα να ειστε καλα. Το θηλυκο φαινεται ετοιμο οσο αφορα το αρσενικο ακομα δεν το εχω ακουσει ουτε να κελαηδαει.
 
Καλησπέρα να ειστε καλα. Το θηλυκο φαινεται ετοιμο οσο αφορα το αρσενικο ακομα δεν το εχω ακουσει ουτε να κελαηδαει.
Ελπίζω το αρσενικό σου να μην προκύψει θηλυκό... Να έχεις πάντως υπόψη σου ότι τα αρσενικά καναρίνια μόλις έλθουν σε οπτική επαφή με το θηλυκό συνήθως περιορίζουν ή και ενίοτε σταματούν το κελάηδημα. Γιατί, εφόσον εκπληρώθηκε ο σκοπός του τραγουδιού τους, δηλαδή η εύρεση συντρόφου, δεν χρειάζεται πλέον να κελαηδάει.
 
Απο οταν το πηρα δεν το εχω ακουσει μου το εδωσαν για αρσενικο.συγκεκριμενα το παιδι που μου το εδωσε ειναι εκτροφεας εμπειρος υποτιθεται.
 
Απο οταν το πηρα δεν το εχω ακουσει μου το εδωσαν για αρσενικο.συγκεκριμενα το παιδι που μου το εδωσε ειναι εκτροφεας εμπειρος υποτιθεται.
Χμ.. Μάλιστα... Η αλήθεια είναι ότι αν ήταν αρσενικό θα έπρεπε να κελαηδάει. Εκτός και αν, εντελώς υποθετικά μιλώντας και δίχως να θέλω να σε ανησυχήσω, στρεσσαρίστηκε ή είχε κάποιο πρόβλημα υγείας που μπορεί να ανέστειλε το κελάηδισμα του. Καμιά φορά, όμως, ακόμα και ο πιο έμπειρος εκτροφέας ενδέχεται να κάνει μία εσφαλμένη διάκριση του φύλου. Ευελπιστώ να έγινε έτσι.
Με το θηλυκό τι αλληλεπίδραση έχει; Βλέπεις να φιλιούνται και να ταΐζει το ένα το άλλο από το χώρισμα ή αδιαφορεί το ένα για την παρουσία του άλλου; Συνυπάρχουν αρμονικά ή καβγαδίζουν; Παρατήρησε την συμπεριφορά τους διακριτικά, αλλά προσεκτικά, ώστε όταν μας καταθέσεις τις παρατηρήσεις σου, να έχουμε περισσότερα στοιχεία για να σε βοηθήσουμε. 😉
 
Λοιπον οταν τα πηρα τα εβαλα σε ζευγαρωστρα με διαχωριστικο να βλεπονται. Επειτα τοποθετησα τη φωλια με λιγο νημα(1μηνα μετα). Οταν πλησιαζαν το διαχωστικο καυγαδιζαν. Οι θηλυκια καθως ποιο ετοιμη ξεκινησε να κατασκευαζει τη φωλια και επειτα τραβηξα το διαχωριστικο και μετα συνεχισαν οι φασαριες. Τωρα 2μερες με ετοιμη τη φωλια το θηλυκο ξαπλωνει χωρις να εχει κανει αυγο και το αρσενικο τα βραδια κοιμαται πανω στη φωλια σαν ζευγαρι που την ημερα τρωγονται και τα βραδια τα ξαναβρισκουν. Τα πουλια φενονται υγιει. Να συμπληρωσω οτι τα πηρα τα χριστουγεννα και ταξιδευαν ολοι μερα. Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφερον σας.
 
Λοιπον οταν τα πηρα τα εβαλα σε ζευγαρωστρα με διαχωριστικο να βλεπονται. Επειτα τοποθετησα τη φωλια με λιγο νημα(1μηνα μετα). Οταν πλησιαζαν το διαχωστικο καυγαδιζαν. Οι θηλυκια καθως ποιο ετοιμη ξεκινησε να κατασκευαζει τη φωλια και επειτα τραβηξα το διαχωριστικο και μετα συνεχισαν οι φασαριες. Τωρα 2μερες με ετοιμη τη φωλια το θηλυκο ξαπλωνει χωρις να εχει κανει αυγο και το αρσενικο τα βραδια κοιμαται πανω στη φωλια σαν ζευγαρι που την ημερα τρωγονται και τα βραδια τα ξαναβρισκουν. Τα πουλια φενονται υγιει. Να συμπληρωσω οτι τα πηρα τα χριστουγεννα και ταξιδευαν ολοι μερα. Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφερον σας.
Καταρχήν να σε ευχαριστήσουμε για την άμεση ενημέρωση σου και για την λεπτομερή σου απάντηση. Θα μας βοηθήσεις να βρούμε λύση για το θέμα που σου προέκυψε. 👍 Από αυτά που μας περιγράφεις αρχίζω να υποψιάζομαι ότι έχεις δύο θηλυκές στο κλουβί. Έχουν διαμάχες μεταξύ τους, καθώς βλέπουν η μία την άλλη ως ανταγωνίστρια για την περιοχή τους(κλωβός) και για την τροφή. Επίσης, το γεγονός ότι κοιμούνται και οι δύο μαζί στην φωλιά είναι επειδή διεκδικούν και οι δύο το ίδιο σημείο φωλιάσματος. Όπως βέβαια ανέφερα και παραπάνω, τα προαναφερθέντα είναι κάποιες σκέψεις και υποθέσεις. Μην σε πάρω στον λαιμό μου, δηλαδή. :) Σε περίπτωση πάντως που είναι όντως και το άλλο θηλυκό, μπορείς είτε να κρατήσεις και τα δύο και να τους βρεις Gloster αρσενικούς, είτε να το ανταλλάξεις με ένα αρσενικό παρόμοιας ράτσας. 😉
 
Μηπως ειναι λιγο αργα για να βρω αρσενικους ειτε καποιον για ανταλαγη. Ευχαριστώ παντως θα τα παρακολουθησω λιγο ακομα και θα πραξω αναλογα

Μηπως να βαλω και δευτερη φωλια για να το τσεκαρω σιγουρα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μηπως ειναι λιγο αργα για να βρω αρσενικους ειτε καποιον για ανταλαγη. Ευχαριστώ παντως θα τα παρακολουθησω λιγο ακομα και θα πραξω αναλογα
Ναι, πράγματι για απόκτηση νέων πτηνών, τα οποία μάλιστα προορίζονται για αναπαραγωγή, έχει περάσει ο καιρός. Γιατί αν βρεις, θα πρέπει να τηρηθεί 40ήμερη καραντίνα, προς αποφυγή εξάπλωσης τυχόν μικροβίων και ασθενειών στα ήδη υπάρχοντα πτηνά. Έπειτα, χρειάζεται τουλάχιστον ένας με ενάμισης μήνας πλήρης και ισορροπημένης διατροφής για να είναι τα πτηνά έτοιμα και καλοταϊσμένα για την αναπαραγωγή. Και εγώ εννοούσα για του χρόνου να έφτιαχνες τα ζευγάρια, αν προέβαινες σε αυτήν την λύση. Απλά ως πρόταση σου το είπα τα παραπάνω για τα εκτροφικά σου πλάνα. 😉 Καλά θα κάνεις να συνεχίσεις την παρακολούθηση της συμπεριφοράς τους. Και εμείς θα αναμένουμε εξελίξεις τους.
Μηπως να βαλω και δευτερη φωλια για να το τσεκαρω σιγουρα
Εγώ προσωπικά δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω με σιγουριά. Περίμενε και τα πιο έμπειρα μέλη να σου πουν την γνώμη τους. :)
 
Μηπως να βαλω και δευτερη φωλια για να το τσεκαρω σιγουρα
Δεν μου φαίνεται κακή ιδέα. Αλλά αν βάλεις και 2η φωλιά, βάλε και νήμα ώστε να δεις αν τη στρώνει.
Ποτέ δεν το έχεις ακούσει ή απλά τώρα που βλέπει το θηλυκό έχει κόψει το κελάηδημα;

Απο οταν το πηρα δεν το εχω ακουσει μου το εδωσαν για αρσενικο.συγκεκριμενα το παιδι που μου το εδωσε ειναι εκτροφεας εμπειρος υποτιθεται.
Το θέμα είναι αν όλο αυτό το διάστημα που δεν το έχεις ακούσει, το πουλάκι ήταν μαζί με το θηλυκό. Θα μπορούσε δλδ να είναι αρσενικό και απλώς να μην κελαηδά στη θέα του θηλυκού.
Γιατί δεν βάζεις μια φωτό προφίλ του κεφαλιού του ώστε να φαίνεται καθαρά το ράμφος (η γραμμή του σε σχέση με το) μάτι, μήπως φαίνεται από αυτήν τη συσχέτιση το φύλο; misalouris , Γιάννη, μας επισυνάπτεις το άρθρο, διότι δεν μπορώ να το βρω ή έστω τις φωτογραφίες που δείχνουν τι φωτο να βγάλει ο φίλος μας;
 
Αυτες ειναι η φωτο του αρσενικου λοιπον δεν ξερω βεβαια αν βοηθανε στην αναγνωρησει του φυλλου.
 
Back
Top